Rozstępy na piersiach
Rozstępy na piersiach mogą pojawić się u kobiet w różnym momencie życia. Ta część ciała zmienia swój rozmiar zależnie od wieku, wagi czy wahań hormonalnych. W efekcie dochodzi do przerwania włókien kolagenowych i pojawiają się bruzdy na tkance. Poznajmy, jakie zabiegi w klinice medycyny estetycznej są wskazane na rozstępy na piersiach.
Rozstępy na piersiach – charakterystyka problemu
Wiele kobiet zastanawia się, dlaczego rozstępy pojawiają się na piersiach? Jest to związane ze wzrostem gruczołu piersiowego i tkanki tłuszczowej w tej części ciała. Skóra podczas tego procesu rozciąga się, a struktury kolagenowe ulegają przerwaniu. W efekcie pojawiają się pręgi o sinym, czerwonym czy fioletowym ubarwieniu, czyli rozstępy. Pierwsze objawy pojawienia się tego defektu to swędzenie i obrzęk. Świadczy to o uszkodzeniu tkanki i toczącym się procesie zapalnym. Najczęściej to zjawisko można zaobserwować podczas:
- okresu dojrzewania,
- ciąży,
- karmienia,
- przyrostu masy ciała.
Wymienione czynniki powodują nadmierne rozciąganie się skóry i jej uszkodzenie. Szacuje się, że nawet do 90% kobiet w dorosłości doświadcza rozstępów.
Rozstępy na piersiach – przyczyny
Wśród przyczyn pojawiania się rozstępów można wymienić:
- uwarunkowania genetyczne,
- wahania hormonalne,
- stres, który przyczynia się do osłabienia aktywności fibroblastów,
- nieodpowiednią pielęgnację skóry,
- nagłe przybieranie na wadze,
- ciążę i laktację,
- rozrost tkanki mięśniowej.
Jakie zabiegi pomogą zlikwidować rozstępy na piersiach?
Bez względu na to, czy rozstępy na piersiach pojawiły się podczas karmienia, ciąży czy przy dojrzewaniu, istnieją zabiegi w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu, które pomogą w redukcji widoczności tego defektu.
Laser frakcyjny CO2
Laser frakcyjny CO2 wykorzystuje zjawisko fototermolizy selektywnej. Energia cieplna jest pochłaniana jedynie przez obszary z rozstępami, przez co zdrowa tkanka nie zostaje naruszona. Dochodzi do wytworzenia się kontrolowanego uszkodzenia skóry, co stymuluje ją do naturalnej odbudowy. Wzrasta produkcja wiązań kolagenowych, a tkanka zyskuje na jędrności i gęstości. To chętnie wykorzystywany zabieg na rozstępy na piersiach. Laseroterapię można połączyć także z innymi preparatami, np. osoczem bogatopłytkowym.
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa polega na wykonaniu wielu małych nakłuć śródskórnych i podaniu odpowiednio dopasowanego preparatu. W przypadku rozstępów na piersiach popularne zastosowanie mają: kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe. W efekcie dochodzi do pobudzenia skóry do odnowy za pomocą kontrolowanego uszkodzenia i substancji aktywnych obecnych w podanych preparatach. Mezoterapia igłowa jest wskazana w przypadku rozstępów na piersiach, biodrach, blizn i gdy skóra wymaga ujędrnienia. Zabieg zwykle trwa 15 minut. Dla uzyskania pełnego efektu terapeutycznego zaleca się wykonanie serii mezoterapii igłowej w odstępie 10 dni między sesjami.
Mezoterapia mikroigłowa
Mezoterapia mikroigłowa sprawdzi się jako uzupełnienie mezoterapii igłowej lub jako osobny zabieg na rozstępy na piersiach. Procedura polega na wykorzystaniu specjalnego pena wyposażonego w wymienne kartridże z 16 igłami. Podczas zabiegu dochodzi do niewielkich nakłuć, które stymulują regenerację tkanki i produkcję wiązań kolagenowych oraz elastyny.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Wykorzystanie radiofrekwencji mikroigłowej jest zalecane wtedy, gdy niezbędne jest poprawienie napięcia skóry. Zabieg polega na zastosowaniu specjalnego urządzenia wyposażonego w głowicę z 49 mikroigłami. Za jego pomocą wykonywane jest mikronakłuwanie. Ponadto przy radiofrekwencji mikroigłowej emitowana jest także fala elektromagnetyczna o częstotliwości radiowej. Energia cieplna dostarczana do tkanki powoduje kontrolowany stan zapalny. Dzięki temu wzrasta aktywność fibroblastów, które produkują elastynę oraz wiązania kolagenowe. Tkanka zyskuje na gęstości i staje się bardziej napięta, a widoczność rozstępów maleje.
Przed zakwalifikowaniem do zabiegu niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu medycznego, mającego na celu wyeliminowanie przeciwwskazań.
Piśmiennictwo:
K.Gemza, A.Surgiel-Gemza, Zastosowanie lasera frakcyjnego ablacyjnego CO2 i frakcyjnych laserów nieablacyjnych pikosekundowych 1064 nm i 755 nm oraz mezoterapii igłowej w terapii łączonej w redukcji rozstępów i wiotkości skóry. Przypadek kliniczny, [w:] Aesthetic Cosmetology and Medicine, 5 / 2021 / vol. 10, s.253-259.
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Rozstępy na piersiach często są powodem kompleksów kobiet. Nie musi tak być – medycyna estetyczna proponuje bezpieczne zabiegi, które umożliwiają skuteczne usunięcie rozstępów na piersiach i tym samym osiągnięcie lepszego zadowolenia z wyglądu własnego ciała.
Przyczyny powstawania rozstępów na piersiach
Są to pęknięcia skóry, do których dochodzi w wyniku rozciągania i zerwania włókien kolagenu i elastyny. Przybierają formę prążków. Rozstępy na piersiach powstają z różnych przyczyn – powodem jest ciąża i karmienie piersią, wahania wagi ciała. Rozstępy powstają w okresie dojrzewania u dziewczynek.
Aby zapobiegać powstawaniu rozstępów na piersiach w ciąży czy z innych powodów można stosować profilaktykę w postaci balsamów i kremów, jednak nie zawsze okazuje się ona skuteczna. Rozstępy na piersiach u kobiet są często powodem frustracji i obniżenia poczucia własnej wartości, dlatego warto pozbyć się tego problemu w klinice medycyny estetycznej, która pozwoli na bezpieczne naprawienie tego defektu.
Zabiegi laserowe na rozstępy na piersiach
Jednym z bardzo popularnych zabiegów na rozstępy jest laseroterapia. Zwykle do tego zabiegu wykorzystuje się lasery frakcyjne, a ich działanie polega na dokonywaniu mikrouszkodzeń tkanki laserem o określonej długości fali. Czasem lekarze medycyny estetycznej sięgają po laser erbowo-yagowy, który jest skutecznym narzędziem pozbycia się rozstępów na piersiach w ciąży.
Jak przebiegają zabiegi na rozstępy z udziałem lasera frakcyjnego? Sekretem tego innowacyjnego urządzenia jest użycie wiązki podzielonej na tysiące małych strumieni. Energia lasera frakcyjnego dociera aż do głębokich warstw skóry, powodując kontrolowane i bezpieczne mikrouszkodzenia. Prowadzi to do uruchomienia procesów regeneracyjnych, produkcji nowego kolagenu i przebudowie skóry.
Za sprawą zastąpienia uszkodzonych włókien kolagenowych i elastynowych nowymi włóknami, rozstępy stają się mniej widoczne, a skóra staje się bardziej napięta. To rewolucyjne leczenie w gabinecie medycyny estetycznej, jeszcze parę lat temu było zarezerwowane dla redukcji blizn, zmarszczek i przebarwień w innych partiach ciała pacjenta.
Dziś, dzięki rozwojowi technologii i medycyny, laser frakcyjny z powodzeniem można wykorzystać w redukcji rozstępów na piersiach, usuwaniu rozstępów na piersiach w ciąży, co w skuteczny sposób pozwala na pozbycie się wielu kompleksów u kobiet.
Lekarz podczas zabiegu starannie dobiera głębokość wiązki lasera. Pacjent może odczuwać lekki dyskomfort podczas zabiegu, lecz dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego w formie kremu, zabieg jest całkowicie bezbolesny i komfortowy. Efekty zabiegu widoczne są po 4-6 tygodniach, kiedy skóra na piersiach zregeneruje się. Jedynym efektem ubocznym zabiegu jest zaczerwieniona skóra, a w miejscu małych ranek pojawiają się strupki.
Mezoterapia mikroigłowa na rozstępy na piersiach
Mezoterapia mikroigłowa także bywa wykorzystywana do redukcji rozstępów na piersiach. Zabiegi na rozstępy w formie mezoterapii mikroigłowej polegają na nakłuwaniu skóry za pomocą cienkiej igły i wstrzykiwaniu pod skórę substancji leczniczych.
W mezoterapii wykorzystuje się preparaty zawierające m.in. kwas hialuronowy czy kwas polimlekowy, witaminy, antyoksydanty i substancje odżywcze. Zabieg prowadzi do produkcji nowego kolagenu i przebudowy skóry.
Rozstępy na piersiach Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat