Liposukcja infradźwiękowa NIL

liposukcja infradźwiękowa NIL

Liposukcja infradźwiękowa

Czym jest i na czym polega liposukcja?

Najpopularniejszą metodą mającą na celu pozbycia się niechcianego nadmiaru tkanki tłuszczowej, oferowanych przez współczesną medycynę estetyczną jest liposukcja infradźwiękowa NIL.

Jest to zabieg polegający na mechanicznym usunięciu nadmiaru tłuszczu. Podstawowa metoda polega na zastosowaniu próżni do wyeliminowania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Jest to jednak metoda wymagająca znieczulenia ogólnego i związanej z tym hospitalizacji. Współczesna medycyna estetyczna oferuje innowacyjne modyfikacje tego zabiegu, dzięki którym możliwe jest bez urazowe i bezbolesne oddzielenie tkanki tłuszczowej od struktur otaczających, bez uszkodzenia naczyń i nerwów oraz innych narządów.

Czym jest liposukcja infradźwiękowa?

Liposukcja infradźwiękowa NIL to modelowanie sylwetki przy pomocy infradźwięków. Ich częstotliwość jest niska i nie przekracza 20Hz. Powodują one odseparowanie się tkanki tłuszczowej od tkanek nietłuszczowych.

Co więcej, dzięki różnicom w sposobie rozchodzenia się fali dźwiękowej między tłuszczem a pozostałymi tkankami, oddziaływanie na tkankę tłuszczową jest optymalne. Jednocześnie omijane są naczynia, nerwy i inne otaczające elementy.

Zmniejsza to znacznie ryzyko występowania krwawień oraz innych powikłań okołozabiegowych takich jak powstawanie krwiaków, czy obrzęków. Ponadto dzięki oddziaływaniu na nocyreceptory, czyli receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu, zmniejszają nieprzyjemne doznania podczas zabiegu.

Pozwala to na ograniczenie ilości środka znieczulającego, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo zabiegu. Jest to zabieg znacznie mniej inwazyjny niż klasyczna liposukcja, obciążony mniejszymi powikłaniami.

Jak wygląda liposukcja infradźwiękowa?

Zabieg jest wykonywany w nasiękowym znieczuleniu miejscowym. Po zaaplikowaniu środka znieczulającego lekarz wykonuje w skórze kilka nacięć o wymiarze około 3-4mm, przez które w tkankę tłuszczową wprowadzana jest kaniula i głowica emitująca infradźwięki.

Powodują one po pierwsze: odseparowanie tkanki tłuszczowej od otaczających tkanek nietłuszczowych w sposób atraumatyzujący, a po drugie: emulgację tłuszczu skutkującą jego przemianą w emulsję.

Pozyskana w ten sposób nieuszkodzona tkanka tłuszczowa jest odsysana przy użyciu kaniuli. W ten sposób uzyskuje się miejscowe usunięcie nadmiaru tłuszczu, jak również wygładzenie skóry. Jednorazowo można wyeliminować maksymalnie do 3 litrów tkanki, jednak zazwyczaj objętość waha się między 1 a 2,5 litra. Następnie nacięcia są zabezpieczane szwami chirurgicznymi.

Czas trwania zabiegu jest uzależniony od okolicy ciała oraz ilości usuwanej tkanki tłuszczowej. Średnio wynosi on około 3 godziny. Właściwe przygotowanie do zabiegu jest bardzo istotne dla dodatkowego podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Obejmuje ono profilaktykę przeciwzakrzepową oraz antybiotykową. Długość okresu rekonwalescencji jest zróżnicowana i trwa zazwyczaj od 4 do 8 dni.

Po zabiegu stosowana jest specjalna odzież uciskowa zapobiegająca tworzeniu się obrzęków. Umożliwia ona także szybkie i niewidoczne gojenie się ran po wprowadzonych kaniulach. Okolica poddana liposukcji infradźwiękowej NIL przez pierwsze 2-3 dni może być nieznacznie bolesna uciskowo.

Pełen efekt widoczny jest zazwyczaj maksymalnie po upływie miesiąca od zabiegu, jednakże dokładny czas jest uwarunkowany indywidualnymi predyspozycjami, najczęściej po 3 miesiącach możemy ocenić efekt zabiegu.

U kogo wskazana jest liposukcja infradźwiękowa?

Liposukcja infradźwiękowa NIL to zabieg modelujący sylwetkę poprzez lokalne usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z poszczególnych okolic ciała. Do miejsc najczęściej poddawanych liposukcji należą między innymi: brzuch, uda i pośladki. Istnieje możliwość modelowania sylwetki także w miejscach, gdzie wymaga to dużo większej precyzji. Dzięki tej sposobności jest stosowana w modelowaniu podbródka, ramion, a nawet szyi i okolicy kolan.

Należy również podkreślić, iż działanie liposukcji infradźwiękowej NIL ma jeszcze kilka dodatkowych wymiarów. Po pierwsze może być ona stosowana do korekcji zaciągających i zniekształcających blizn w mechanizmie korygowania tkanki podskórnej. Ponadto może być ona teoretycznie stosowana jako metoda usuwania tłuszczaków, nawet tych o dużych rozmiarach.

Jednak pamiętać należy, iż jest to ryzykowny sposób pozbywania się tych zmian. Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że guzek pod skórą to na pewno łagodny tłuszczak. Pomimo stosunkowo charakterystycznego obrazu tego guza, nigdy nie ma pewności, iż nie posiada on komponenty zmiany złośliwej.

Pewność daje tylko rozpoznanie pod mikroskopem. Dlatego wskazane jest, by tego typu zmiany usuwać wykorzystując klasyczną chirurgię, a nie liposukcję.

U kogo nie jest wskazany?

Pomimo swoich niewątpliwych zalet, liposukcja infradźwiękowa NIL jest zabiegiem wiążącym się z naruszeniem ciągłości powłok oraz ingerencją instrumentalną w ciało człowieka. W związku z powyższym, pomimo generalnego wysokiego bezpieczeństwa tej procedury, istnieje grupa ludzi, u których zabieg jest przeciwwskazany.

Należą do nich pacjenci z aktywną chorobą nowotworową, zaburzeniami krzepliwości krwi, leczeni przeciwzakrzepowo, z chorobami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą, żylakami oraz aktywnymi zmianami zapalnymi w obrębie skóry.

Liposukcja infradźwiękowa NIL Poznań

5/5 - (9 votes)