Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Jęczmień na oku – jęczmień na powiece


Jęczmień na oku – schorzenie obejmujące powieki oczu – jęczmień na powiece, to ropień wywoływany przez bakterie, które dostają się do błony śluzowej np. przez zatarcie powieki brudnymi dłońmi.

jęczmień na oku, jęczmień na powiece

Jęczmień na oku – jęczmień na powiece

Jęczmień na oku to nie tylko defekt kosmetyczny, ale i schorzenie mogące powodować poważne powikłania. Pacjenci z podejrzeniem jęczmienia na oku powinni się zgłosić do okulisty na konsultację, by mógł zalecić bezpieczne i skuteczne leczenie. Jęczmień oko – stan zapalny.

Jęczmień na oku – definicja

Jest to schorzenie, objawiające się guzkiem zapalnym na powiece. Jego przyczyną jest zakażenie. Zmiana na oku przybiera formę twardej, białawej grudki, która powoduje swędzenie i drapanie. W pierwszej fazie jęczmień na oku cechuje się drobnym zaczerwienieniem, potem przybiera postać małego guzka, którego wypełnia ropa. 

Przyczyny jęczmienia na oku

Do przyczyn schorzenia zaliczamy drobnoustroje. Wyróżniamy wiele czynników sprzyjających pojawieniu się jęczmienia na oku. Zaliczamy do nich: pocieranie oka brudnymi dłońmi, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, niewystarczająca higiena, stosowanie źle dobranych kosmetyków, wkładanie lub wyciąganie soczewek brudnymi dłońmi czy też szkodliwa działalność chemicznych substancji. 

Objawy jęczmienia na oku

Jęczmień na oku charakteryzuje się grudką niewielkich rozmiarów z żółtym czubkiem.  Jęczmień po jakimś czasie pęka, sprawiając, że ropa wydostaje się na zewnątrz. Innymi objawami jęczmienia na oku jest: obrzęk powieki, łzawienie, ból powieki, większa wrażliwość na światło czy też zaróżowienie w obrębie powieki. 

Leczenie jęczmienia u okulisty Poznań

Nieleczony jęczmień na powiece może prowadzić do nieprzyjemnych objawów, utrudniających codzienne funkcjonowanie, dlatego warto udać się do okulisty w celu konsultacji. Okulista przeprowadzi  wywiad i po postawieniu diagnozy zaleci adekwatne leczenie. Ważne, że okulista podczas badania stwierdzi, czy schorzenie to na pewno jęczmień na oku, który jest często mylony z gradówką, będącą poważniejszym schorzeniem.

Okulista Poznań często przepisuje leczenie farmakologiczne na jęczmień na oku, które pozwala na pozbycie się tej dolegliwości i całkowite wygaszenie objawów. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu kropli lub maści z antybiotykiem, których zadaniem jest łagodzenie bólu.

W niektórych przypadkach okulista dokonuje nacięcia jęczmienia na oku, co przyspiesza proces gojenia i gwarantuje minimalne ryzyko powikłań. Okulista często zaleca okłady rozgrzewające i masaż, które oprócz antybiotyków są ważnym elementem terapii jęczmienia. 

U niektórych pacjentów mogą występować takie objawy jak: gorączka, złe samopoczucie czy zapalenie tkanek oczodołu tudzież tkliwość powiększonych regionalnych węzłów chłonnych.

Czasem może dojść do powikłań takich jak: powstanie gradówki, która objawia się kosmetycznym zniekształceniem powieki i powstanie guzka. 

Gradówkę leczy się w gabinecie okulistycznym poprzez zabieg chirurgiczny, który polega na otwarciu zmiany od strony spojówki tarczkowej, wyłyżeczkowaniu zawartości i redukcji włóknistej torebki. Inny sposób to podawanie kortykosteroidów w obszar gradówki. 

Jęczmień na oku Poznań. Jęczmień na powiece

5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530