Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00
wyszukiwanie medycyna estetyczna estetyncza Poznań

Jęczmień na oku – jęczmień na powiece


Jęczmień na oku – schorzenie obejmujące powieki oczu – jęczmień na powiece, to ropień wywoływany przez bakterie, które dostają się do błony śluzowej np. przez zatarcie powieki brudnymi dłońmi.

jęczmień na oku, jęczmień na powiece

Jęczmień na oku – jęczmień na powiece

Jęczmień na oku to nie tylko defekt kosmetyczny, ale i schorzenie mogące powodować poważne powikłania. Pacjenci z podejrzeniem jęczmienia na oku powinni się zgłosić do okulisty na konsultację, by mógł zalecić bezpieczne i skuteczne leczenie. Jęczmień oko – stan zapalny.

Jęczmień na oku – definicja

Jest to schorzenie, objawiające się guzkiem zapalnym na powiece. Jego przyczyną jest zakażenie. Zmiana na oku przybiera formę twardej, białawej grudki, która powoduje swędzenie i drapanie. W pierwszej fazie jęczmień na oku cechuje się drobnym zaczerwienieniem, potem przybiera postać małego guzka, którego wypełnia ropa. 

Przyczyny jęczmienia na oku

Do przyczyn schorzenia zaliczamy drobnoustroje. Wyróżniamy wiele czynników sprzyjających pojawieniu się jęczmienia na oku. Zaliczamy do nich: pocieranie oka brudnymi dłońmi, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, niewystarczająca higiena, stosowanie źle dobranych kosmetyków, wkładanie lub wyciąganie soczewek brudnymi dłońmi czy też szkodliwa działalność chemicznych substancji. 

Objawy jęczmienia na oku

Jęczmień na oku charakteryzuje się grudką niewielkich rozmiarów z żółtym czubkiem.  Jęczmień po jakimś czasie pęka, sprawiając, że ropa wydostaje się na zewnątrz. Innymi objawami jęczmienia na oku jest: obrzęk powieki, łzawienie, ból powieki, większa wrażliwość na światło czy też zaróżowienie w obrębie powieki. 

Leczenie jęczmienia u okulisty Poznań

Nieleczony jęczmień na powiece może prowadzić do nieprzyjemnych objawów, utrudniających codzienne funkcjonowanie, dlatego warto udać się do okulisty w celu konsultacji. Okulista przeprowadzi  wywiad i po postawieniu diagnozy zaleci adekwatne leczenie. Ważne, że okulista podczas badania stwierdzi, czy schorzenie to na pewno jęczmień na oku, który jest często mylony z gradówką, będącą poważniejszym schorzeniem.

Okulista Poznań często przepisuje leczenie farmakologiczne na jęczmień na oku, które pozwala na pozbycie się tej dolegliwości i całkowite wygaszenie objawów. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu kropli lub maści z antybiotykiem, których zadaniem jest łagodzenie bólu.

W niektórych przypadkach okulista dokonuje nacięcia jęczmienia na oku, co przyspiesza proces gojenia i gwarantuje minimalne ryzyko powikłań. Okulista często zaleca okłady rozgrzewające i masaż, które oprócz antybiotyków są ważnym elementem terapii jęczmienia. 

U niektórych pacjentów mogą występować takie objawy jak: gorączka, złe samopoczucie czy zapalenie tkanek oczodołu tudzież tkliwość powiększonych regionalnych węzłów chłonnych.

Czasem może dojść do powikłań takich jak: powstanie gradówki, która objawia się kosmetycznym zniekształceniem powieki i powstanie guzka. 

Gradówkę leczy się w gabinecie okulistycznym poprzez zabieg chirurgiczny, który polega na otwarciu zmiany od strony spojówki tarczkowej, wyłyżeczkowaniu zawartości i redukcji włóknistej torebki. Inny sposób to podawanie kortykosteroidów w obszar gradówki. 

Jęczmień na oku Poznań. Jęczmień na powiece

Jęczmień na powiece

Jęczmień na oku to jedno ze schorzeń, które często jest bagatelizowane przez pacjentów. Podczas wystąpienia objawów należy niezwłocznie udać się do okulisty, który dokona trafnej diagnozy i przepisze odpowiednie leki takie jak: krople czy maści z antybiotykiem. Wizyta u okulisty pozwoli na wykluczenie gradówki, która jest poważniejszym schorzeniem od jęczmienia na powiece.

Jęczmień na powiece – charakterystyka

Jęczmień na powiece przybiera postać ropnia w kształcie ziarenka zboża. Ropień początkowo jest czerwony, a następnie zmienia barwę na różową lub żółtą. Jęczmieniowi towarzyszą objawy: zaczerwienienie oka, łzawienie oka, ból w obrębie zmiany, stan podgorączkowy, ból głowy czy swędzenie i podrażnienie gałki ocznej czy też dyskomfort pacjenta. 

Jakie są przyczyny jęczmienia na powiece?

Jęczmień jest wywoływany przez zakażenie gronkowcem (Staphylococcus aureus albo Staphylococcus epidermidis). Do zakażenia dochodzi, gdy pacjent nie przestrzega prawidłowych nawyków higienicznych. Bakterie gronkowca zostają przeniesione na powiekę poprzez tarcie oczu lub dotykanie powieki.

Najbardziej narażeni na zakażenie jęczmieniem są pacjenci, którzy są osłabieni lub mają słabą odporność. To schorzenie bardzo często dopada dzieci. Do czynników ryzyka zaliczamy: dysfunkcje gruczołów tarczkowych Meiboma, trądzik różowaty, cukrzycę czy łojotokowe zapalenie skóry. 

Leczenie jęczmienia

Kiedy zaobserwujemy objawy jęczmienia, należy niezwłocznie udać się na wizytę do okulisty Poznań. Domowe sposoby takie jak picie naparów czy pocieranie złotą obrączką jęczmienia rzadko przynoszą poprawę, a mogą wręcz doprowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań.

Lekarz-okulista podczas wizyty dokona prawidłowej diagnozy i w razie potwierdzenia jęczmienia na powiece zaleci krople lub maści z antybiotykiem, które przyczynią się do wyleczenia jęczmienia. Ich zaletą jest łagodzenie bólu i skrócenie czasu leczenia. Okulista podczas stawiania diagnozy wykluczy, czy pacjent nie ma gradówki, która jest podobna do jęczmienia, lecz stanowi poważniejsze schorzenie.

Lekarz często zaleca okłady rozgrzewające i masaż, które powinny być stosowane 4 razy na dobę po 10-15 minut. Jęczmień rozgrzewa się za pomocą okładów lub przytykając szklany pojemnik wypełniony ciepłą wodą.

Pilna wizyta u okulisty jest niezbędna, kiedy u pacjenta doszło do obrzęku całego oka lub pojawiła się sino-czerwona obwódka wokół rogówki. Przyspieszyć wizytę u okulisty powinny zaburzenia widzenia, gorączka, wypadanie rzęs lub zgrubienie powieki czy powiększenie węzłów chłonnych.

5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530