Ropa w oku

Ropa w oku  – co to?

Ropa w oku to schorzenie, które wywołane jest stanem zapalnym w oku. W razie wystąpienia objawów należy niezwłocznie udać się do okulisty, który potwierdzi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Ropa w oku – objawy

To schorzenie jest inaczej nazywane ropostkiem, czyli obecnością ropy w komorze przedniej oka. Nie jest to poważna choroba, lecz objaw ciężkiego zapalenia gałki ocznej. Czym jest ropa? Jest to nic innego jak nagromadzenie komórek stanu zapalnego, które gromadzą się w dolnej części przedniego odcinka oka. Ropa może przybierać barwę żółtą, a jej przyczyną jest zakażenie bakteryjne.

W innych przypadkach pacjent może mieć ropę w kolorze białożółtym (wydzielinę śluzowo-ropną), co jest objawem zakażeń bakteryjnych i chlamydiowych. Jakie są główne objawy ropy w oku? Pacjentowi towarzyszy ból gałki ocznej i zaczerwienienie oka, czyli zespół czerwonego oka.

Ból może występować w różnym natężeniu – od łagodnego aż po ostry ból oka. Jeśli u pacjenta zdiagnozowano bakteryjne zapalenie, to towarzyszy mu obrzęk powiek, uczucie ciała obcego i wydzielina ropna w worku spojówkowym. Charakterystycznym objawem schorzenia jest nagromadzenie się ropy w przedniej komorze oka. 

Ropa w oku – Przyczyny

Przyczyną ropy w oku jest ciężkie zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, zapalenie rogówki z towarzyszącym wrzodem rogówki tudzież zapalenie wnętrza gałki ocznej (np. po operacji czy przebytym urazie).

Wizyta u okulisty Poznań

Podczas zauważenia wyżej opisanych objawów takich jak: ropa w oku czy zaczerwienienie oka, należy jak najszybciej udać się do okulisty Poznań w celu konsultacji. Okulista dokona rozpoznania i postawi właściwą diagnozę podczas wywiadu lekarskiego i przeprowadzeniu badania okulistycznego. Nie można bagatelizować objawów, ponieważ brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić nawet do utraty widzenia. 

Okulista podczas badania dokonuje oceny przedniego i tylnego odcinka oka za pośrednictwem biomikroskopu (lampa szczelinowa). Dzięki temu jest w stanie określić, czy występuje zaczerwienienie spojówki gałki ocznej z wysiękiem komórek zapalnych w komorze przedniej oka. Diagnozuje takie objawy jak: obrzęk powiek, światłowstręt. Może stwierdzić także inne podłoże występowania ropy czy czerwonego oka takie jak: osady w rogówce w zapaleniu błony naczyniowej.

Leczenie ropy w oku

Po postawieniu diagnozy okulista przepisuje antybiotyki w kroplach i maści lub iniekcje. Najczęściej lekarz okulista rekomenduje krople do oczu, które działają objawowo. Często na ropę czy czerwone oka stosuje się też leki rozszerzające źrenice, które prowadzą m.in. do redukcji bólu gałki ocznej. Wizyta w renomowanym gabinecie okulistycznym przeważnie sprawia, że ropa z oka ustępuje w ciągu kilku dni po zastosowaniu leczenia. Najlepiej sprawdza się antybiotykoterapia.

Pacjent pozbywa się wszystkich objawów np. zespołu czerwonego oka, obrzęku powiek czy światłowstrętu i może cieszyć się ostrym widzeniem.  Po zakończeniu leczenia z udziałem antybiotykoterapii rekomenduje się wizyty kontrolne u okulisty. Powrót objawów może przyczynić się do wystąpienia powikłań takich jak: zapalenia wnętrza gałki ocznej, przebicie rogówki czy pogorszenie ostrości widzenia, dlatego tak ważne są wizyty kontrolne po zakończeniu leczenia.

5/5 - (7 votes)