Rak podstawnokomórkowy
Rak podstawnokomórkowy
Rak podstawnokomórkowy to najczęściej diagnozowany nowotwór skóry. W przeciwieństwie do czerniaka jest on niebarwnikowy i wywodzi się z nierogowaciejących komórek warstwy podstawnej naskórka, keranocytów. Zwykle dotyczy on osób o fototypach skóry od I do IV. Dowiedzmy się, czym jest rak podstawnokomórkowy i w jaki sposób się go diagnozuje.
Rak podstawnokomórkowy – charakterystyka
Czym jest rak podstawnokomórkowy? To złośliwy nowotwór tkanki, który zwykle atakuje osoby przynależące do rasy kaukaskiej. To najczęściej diagnozowany rak skóry, a zapadalność na tę chorobę corocznie zwiększa się o około 10%. Zwykle jest wykrywany u pacjentów po 65 roku życia, ale w grupie ryzyka są także osoby cierpiące na immunosupresję czy po przeszczepie narządów.
Co ciekawe – częściej na ten nowotwór cierpią mężczyźni. Rak podstawnokomórkowy zwykle atakuje tkankę głowy, powiek, nosa, policzków, czoła – zatem obszary narażone na ekspozycję na promienie słoneczne. Znacznie rzadziej występuje na innych tkankach, np. na mosznie.
Nowotwór charakteryzuje się powolnym wzrostem i nie daje przerzutów odległych. Wyróżnia się kilka odmian raka podstawnokomórkowego:
- postać guzkowa – najczęściej diagnozowana,
- postać wrzodziejąca – bardzo agresywna, z tendencją do naciekania w głąb tkanki,
- postać powierzchowna,
- postać barwnikowa – która wyglądem nieco przypomina czerniaka.
Objawy raka podstawnokomórkowego
Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa? Rak podstawnokomórkowy zwykle ma postać niewielkiego guzka otoczonego małym owrzodzeniem. Taka zmiana może pokryć się strupkiem i cechą charakterystyczną jej, jest brak gojenia. Również niepokój powinno wzbudzić pojawienie się łuszczącego i zaczerwienionego znamienia.
Rak podstawnokomórkowy – przyczyny
Wśród głównych przyczyn rozwoju raka podstawnokomórkowego wymienia się długotrwałą ekspozycję na promienie słoneczne bez zastosowania fotoprotekcji. W grupie ryzyka znajdują się także osoby cierpiące na immunosupresje – zarówno poprzez choroby autoimmunologiczne, jak i przy przyjmowaniu leków.
Jak rozpoznać raka podstawnokomórkowego? Metody diagnostyczne
Rozpoznanie raka podstawnokomórkowego przebiega poprzez badanie dermatoskopowe. Urządzenie pozwala na 10-krotne powiększenie tkanki i dokładne obejrzenie zmiany skórnej. W razie zauważenia niepokojących objawów, specjalista zaleci usunięcie znamienia i wysłanie próbki na badanie histopatologiczne.
Leczenie raka podstawnokomórkowego
W przypadku gdy zmiana ma niewielkie rozmiary i możliwe jest jej wycięcie, zaleca się leczenie radykalne polegające na chirurgicznym usunięciu nowotworu wraz z marginesem zdrowej skóry. Taki zabieg można wykonać w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu. Jeśli jednak nowotwór ma zbyt duży rozmiar bądź jest zlokalizowany w trudnym miejscu, np. powiece, konieczna może się okazać radioterapia, a przy stwierdzeniu przerzutów – chemioterapia.
Wśród metod leczenia raka podstawnokomórkowego wyróżnia się także krioterapię, elektrokoagulację czy laseroterapię. Zatem niezwykle istotne są regularne kontrole dermatoskopowe, pozwalające na wczesne wykrycie niepokojących zmian. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo wyleczenia pacjenta za pomocą metody chirurgicznej.
Piśmiennictwo:
https://repozytorium.ka.edu.pl/server/api/core/bitstreams/83d0e56f-8a6f-4dc1-bcd7-2ce5233890a8/content#page=17, dostępne 17.05.2024
https://www.zwrotnikraka.pl/rak-podstawnokomorkowy-skory/, dostępne 17.05.2024
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat