Podologia jest to dyscyplina bardzo szeroka obejmująca różne narzędzia diagnostyczne jak i terapeutyczne, z zabiegami chirurgicznymi włącznie. Dziedzina ta jest multidyscyplinarna i łączy w sobie wiele specjalizacji medycznych takich jak dermatologia, chirurgia, endokrynologia, diabetologia, ortopedia, rehabilitacja, czy też zagadnienia z techniki opatrywania ran. Podologia dotyczy przede wszystkim profilaktyki i leczenia chorób stóp u sportowców. W Polsce jest to co prawda dziedzina dość mocno raczkująca, ale cieszy się co raz większym zainteresowaniem i popularnością.
Wskazania do zastosowania zabiegów z zakresu podologii są bardzo szerokie i mogą obejmować zarówno leczenie różnego rodzaju urazów, chorób kości i stawów, a także skóry w obrębie stóp, chorób na tle metabolicznym, dermatologicznym i autoimmunologicznym na przykład stopa cukrzycowa, wrastające paznokci, choroby grzybicze paznokci, czy też różnego rodzaju dolegliwości typu modzele czy odciski. Znajduje ona również szerokie zastosowanie we wspomaganiu leczenia wad ustawienia stopy, takich jak popularna koślawość paluchów, znana inaczej jako tak zwane „haluksy”.
Profilaktyczny zabieg podologiczny
Profilaktyczny zabieg podologiczny, jak sama nazwa wskazuje jest procedurą mającą na celu profilaktykę schorzeń stóp oraz nieprzyjemnych dolegliwości w ich obrębie. Jego zadaniem jest także zachowanie ich atrakcyjnego wyglądu. Można go porównać do rozbudowanego i zaawansowanego pedicure leczniczego. Obejmuje dokładną konsultację podologiczną z badaniem stóp, analizą ich aktualnego stanu i określeniem potrzeb danego pacjenta. Procedura obejmuje zawsze obcięcie paznokci w sposób prawidłowy, którego celem jest zapewnienie im możliwości prawidłowego wzrostu oraz rozwoju, a także zapobiegnięcie ich wrastania.
Następnie dokonywane jest usunięcie nadmiernej ilości martwego, zrogowaciałego naskórka w taki sposób, by nie naruszyć zdrowej tkanki. W zależności od aktualnego stanu stóp stosowane są różnego rodzaju kosmetyki mające na celu odżywienie i nawilżenie stóp. Zabieg ten powoduje nie tylko znaczną poprawę estetyki stóp, ale zapobiega, a przynajmniej istotnie zmniejsza ryzyko powstawania wielu nieprzyjemnych schorzeń ich dotyczących.
Usuwanie kurzajek
Kurzajki to potoczna nazwa brodawek wirusowych. Wywoływane są one najczęściej przez wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (tego samego, którego niektóre typy powodują powstawanie raka szyjki macicy). Wirus ten przenosi się przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej. Dokładny mechanizm powstawania tych zmian nie jest do końca znany, jednakże uważa się, że istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko powstania zmian są zaburzenia ze strony układu odpornościowego. Ponadto bardzo prawdopodobne jest, iż naruszenia ciągłości powłok np. pod postacią różnego rodzaju skaleczeń również zwiększa ryzyko infekcji.
Tak naprawdę interwencja podologiczna powinna być przeprowadzona od razu – im szybciej tym lepiej. Jest to o tyle istotne, iż nieleczone kurzajki mogą wrastać co raz głębiej w tkanki powodując ból, który w skrajnych przypadkach może utrudniać chodzenie. Ponadto może dojść do rozprzestrzenienia wirusa na inne partie skóry, przez co dochodzi do postępu schorzenia. Tak naprawdę czas jaki jest potrzebny do tego by poradzić sobie z problemem kurzajek jest bardzo zróżnicowany i waha się od kilku do kilkunastu wizyt. Istotne jest to, by pamiętać o systematycznej pielęgnacji stóp oraz regularnych kontrolach podologicznych, ponieważ istnieje ryzyko reaktywacji infekcji, i wtedy trzeba zadziałać jak najszybciej by poradzić sobie z problemem.
Podologia – Usuwanie odcisków
Odciski są obszarami nadmiernie zrogowaciałego naskórka powstałego będącego wyrazem reakcji obronnej skóry na silny punktowy ucisk, który powoduje wgniatanie komórek rogowych wgłąb skóry, co wywołuje ból. Do takiej sytuacji dochodzi na przykład w przypadku źle dobranego, zbyt ciasnego obuwia. Punktowy, stały ucisk na dany obszar skóry powoduje wzmożone powstawanie komórek rogowych, czego efektem jest odcisk. Istotne jest, by nie czekać aż odcisk zrobi się głęboki tylko zgłosić się do podologa jak najszybciej po jego zauważeniu.
Wnikając wgłąb skóry właściwej powoduje znaczne dolegliwości bólowe, a w skrajnych przypadkach, przy wnikaniu w głębokie warstwy skóry mogą one powodować stany zapalne. Niestety, obecnie leczenie odcisków opiera się na leczeniu objawowym polegającym na usunięciu zmiany, nie jest jednak możliwa eliminacja jej przyczyny, którą jest na przykład nieprawidłowe wzajemne ułożenie kości w obrębie stopy. Ilość zabiegów potrzebnych do usunięcia odcisku jest zróżnicowana i zależy przede wszystkim od tego, na którym etapie jego rozwoju pacjent zgłosił się do podologa.
Usuwanie modzeli
Modzele są innym przykładem miejscowego nadmiernego rogowacenie skóry stopy. Podstawowa różnica polega na tym, iż po pierwsze są one duże i płaskie, mają zazwyczaj owalny kształt i żółtawe zabarwienie. Po drugie natomiast zazwyczaj nie dają one dolegliwości bólowych. Powstają one na skutek niefizjologicznego obciążania danego, wąskiego obszaru skóry stóp. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zarówno źle dopasowane obuwie, jak i różnego rodzaju deformacje kostne, a także, co ciekawe, zbyt częste usuwanie zrogowaciałego naskórka.
Pomimo ich bezbolesności również wskazane jest ich jak najszybsze usuwanie. Wynika to z faktu, iż skóra tworząca modzele jest mało elastyczna i podatna na pęknięcia, co sprzyja powstawaniu zakażeń zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych czy grzybiczych. Tak naprawdę aby skutecznie wyeliminować modzele należy zlikwidować ich przyczynę. W niektórych przypadkach jest to niestety niemożliwe, jak na przykład przy deformacjach kostnych. Usunięcie modzela może nastąpić nawet w trakcie jednego zabiegu, jednakże nie gwarantuje to braku nawrotów.
Wrastające paznokcie
Z wrastającym paznokciem mamy do czynienia wtedy, gdy zaburzony jest jego wzrost. Odbywa się on wtedy najczęściej na boki, co powoduje wnikanie płytki paznokciowej w skórę, jej drażnienie oraz ból, a nawet stan zapalny. Towarzyszyć temu może podwijanie się płytki paznokciowej. Powoduje to ból, niejednokrotnie uniemożliwiający chodzenie, z często towarzyszącym zaczerwienieniem okolicy paznokcia. Przyczyn powstawania wrastającego paznokcia jest bardzo dużo, począwszy od predyspozycji genetycznych, poprzez źle dobrane obuwie, nieprawidłowe obcinanie paznokci, czy też nadmierna suchość albo potliwość skóry.
Oczywiście im szybciej zgłosimy się do podologa, tym łatwiejsze i skuteczniejsze będzie leczenie. Co prawda najpopularniejszą metodą usuwania wrastającego paznokcia jest jego usunięcie, jednakże w dzisiejszych czasach co raz większą popularnością cieszą się metody nieinwazyjne, takie jak na przykład klamry ortonyksyjne. Ich działanie można porównać do działania aparatu ortodontycznego. Mają one za zadanie ukierunkowanie zaburzonego wzrostu paznokcia. Inną metodą nieinwazyjną jest na przykład tak zwana kostka Arkady.
Rekonstrukcje paznokci
Istnieje wiele sytuacji, które doprowadzają do tego, iż integralność i struktura paznokcia zostają w znaczny sposób naruszone. Dzieje się tak na przykład na skutek wielu urazów, ale także jako efekt niepożądany działania niektórych leków. W dzisiejszych czasach istnieje możliwość skutecznego rekonstruowania płytki paznokciowej. Oczywiście pierwszym etapem jest konsultacja podologiczna z dokładną oceną płytki paznokciowej oraz zakresu ubytku. Następnie indywidualnie dobierany jest optymalny dla danego pacjenta materiał, który będzie wykorzystany do rekonstrukcji.
Wskazań do przeprowadzenia zabiegu rekonstrukcji paznokcia jest wiele, na przykład zabezpieczenie łożyska odsłoniętego w wyniku urazu, czy też uzupełnienie ubytku po usuniętym wrastającym paznokciu. Regularne kontrole po zabiegu oraz odpowiednia pielęgnacja zrekonstruowanego paznokcia powodują, że zazwyczaj nie jest wymagane powtórzenie zabiegu. Czas trwania rekonstrukcji jest bardzo zróżnicowany. Co prawda proces fizjologicznego wzrostu i wykształcenia się pełnego paznokcia w sposób fizjologiczny wynosi około roku, to jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich kosmetyków i odżywek, ulega on istotnemu przyspieszeniu.
Pękające pięty
Problem pękających pięt jest bardzo powszechny i uciążliwy, gdyż wiąże on się nie tylko z nieestetycznym wyglądem stóp, ale często z dyskomfortem, a nawet bólem. Istnieje wiele możliwych przyczyn pękania pięt. Wyróżnia się wśród nich czynniki genetyczne, deformacje ortopedyczne, nadmierne rogowacenie skóry w obrębie pięt, źle dobrane obuwie, niewłaściwe nawilżenie stóp (zarówno niedostateczne jak i nadmierne, gdyż wpływa to na zaburzenie elastyczności skóry). Ponadto niektóre schorzenia także predysponują do pękania pięt.
Jako przykład mogą tutaj posłużyć zakażenia grzybicze czy też łuszczyca. Tak naprawdę pękające pięty zazwyczaj nie wymagają zastosowania żadnych zabiegów. Często wystarczająca jest rzetelna konsultacja podologiczna obejmująca zalecenia, jak postępować by uniknąć pękania stóp.
Kluczowa jest właściwa ich pielęgnacja, obejmująca między innymi właściwe nawodnienie organizmu, noszenie dobrze dopasowanego obuwia, stosowania obuwia i skarpet wykonanych z materiałów naturalnych, które nie zatrzymują wody ani nie utrudniają cyrkulacji powietrza, a przede wszystkim właściwe i konsekwentne dbanie o higienę stóp.
ZABIEGI PODOLOGICZNE
PODOLOGIA – należy do dziedziny medycznej zajmującej się problemami stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. W swoim zakresie obejmuje przede wszystkim zapobieganie tym problemom, ich diagnozowanie i profilaktykę dla poprawy kondycji kończyn dolnych. Do podstawowych działań podejmowanych w zakresie podologii zalicza się również higiena i pielęgnacja.
Podsumowując, moim głównym zadaniem jako podologa jest pomoc w utrzymaniu zdrowia i dobrego wyglądu stóp. Prowadzę w tym celu analizę skóry i paznokci uwzględniając przy tym budowę stopy, stawy, nerwy, mięśnie i naczynia krwionośne.
Kto korzysta z usług Podologa?
Usługi podologa skierowane są do wszystkich osób bez względu na wiek, które chcą zadbać o zdrowie swoich stóp i je chronić.
Zapraszam również dzieci z rodzicami – wspólnie zaradzimy problemom nawet tych mniejszych stóp!
„Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki”
Leonadro da Vinci
ZABIEG PIELĘGNACYJNY STÓP
Codziennie pokonujemy tysiące kroków, podczas których nasze stopy przenoszą nawet dziesiątki ton obciążenia! W efekcie swojej ciężkiej pracy w często niesprzyjających warunkach – w postaci np. nieprawidłowo dobranego obuwia – odczuwamy, że nasze stopy są przemęczone i spracowane. I już sam ten fakt daje potrzebę ich pielęgnowania.
Dla kogo zabieg pielęgnacyjny stóp?
Przeznaczony jest dla każdej z osób chcących zadbać o zdrowy wygląd swoich stóp jak zarówno o dobre samopoczucie.
Zabieg pielęgnacyjny jest skierowany do osób z dobrą kondycją stóp – nie mających problemów podologicznych w postaci modzeli czy nagniotków. W przypadku ich wystąpienia konieczne jest przeprowadzenie zabiegu leczniczego. (-> Zabieg leczniczy stóp <-)
Jak wygląda zabieg?
Podstawową czynnością jest skrócenie i nadanie odpowiedniego kształtu paznokciom uwzględniając ich estetykę i zdrowie. Zabieg zapewnia nam delikatną i gładką skórę na dłuższy czas, paznokcie są odpowiednio skrócone i opiłowane, a skórki wycięte – co Paniom może zapewnić jeszcze bardziej estetyczny wygląd przy malowaniu paznokci.
Następnie opracowana zostaje podeszwa stopy za pomocą frezarki. Zabieg jest bezbolesny, wiele osób uważa go za relaksujący. Dłuższy czas odczucia gładkiej skóry możliwy jest przy użyciu autorskiej metody pracy – co potwierdzą dotychczasowi klienci. Peeling i krem zapewniają perfekcyjne wykończenie zabiegu!
Jak często wykonywać zabieg?
Częstotliwość zabiegu pielęgnacyjnego stóp powinna być zachowana w odstępstwie 4-6 tygodni. Należy również pamiętać by zabiegi przeprowadzać nie tylko w okresie letnim, gdy częściej prezentujemy swoje stopy publicznie. Zabiegi wykonywane przez cały rok umożliwią utrzymanie długotrwałych efektów zabiegu oraz zapewnią bieżącą kontrola stóp ukierunkowaną na wykrycie ewentualnych zmian, wymiernie skracając czas ewentualnej terapii.
ZABIEG LECZNICZY STÓP
Wiele osób boryka się z niekorzystnymi zmianami w obrębie stóp, które powodują ból – zwłaszcza przy poruszaniu się. Źródła tych problemów są zróżnicowane – od nieprawidłowo dobranego obuwia, uwarunkowań genetycznych, do urazów, otyłości i chorób.
Osoby te często nie decydują się na wizytę u podologa, próbując samodzielnie zaradzić problemom. Takie działanie może prowadzić do jeszcze większego pogorszenia stanu stóp. Dlatego warto skorzystać z usług podologa bez zbędnej zwłoki, by w sposób profesjonalny przywrócić dobry stan stóp przy użyciu skutecznych metod i narzędzi.
Wykonanie zabiegu leczniczego stóp wykonywane jest przeze mnie w sposób profesjonalny, nie ma tu miejsca na Państwa wstyd – wizyta wiąże się jedynie z osiągnięciem głównego celu: poprawy wyglądu i zdrowia Państwa stóp. Możliwe jest odbycie konsultacji podologicznej w trakcie której dokonam oceny stanu stóp i wskażę sposoby możliwego zaradzenia problemom (-> Konsultacje podologiczne <-)
Kto powinien skorzystać z zabiegu?
Zabieg leczniczy stóp skierowany jest do osób, które mają problemy z bolesnością w obrębie stóp, problemami związanymi z modzelami, nagniotkami, pękającymi piętami.
Przy tym zabiegu pomogę Państwu również zadbać o zgrubiałe paznokcie lub paznokcie zajęte grzybicą.
Jak przebiega wykonanie zabiegu leczniczego?
Podstawową czynnością podczas zabiegu jest skrócenie paznokci wraz z nadaniem im prawidłowego kształtu z punktu widzenia estetyki i zdrowia. Zabieg obejmuje również usunięcie skórek. Podczas zabiegu leczniczego zostaną usunięte wszelkiego rodzaju zgrubienia naskórka w postaci modzeli bądź szczególnie bolesnych nagniotków.
Następnie opracowana zostaje podeszwa stopy za pomocą frezarki, dzięki temu uzyskujemy wygładzoną skórę. Dłuższy czas odczucia gładkiej skóry możliwy jest przy użyciu autorskiej metody pracy – co potwierdzą dotychczasowi klienci. Całość zabiegu kończy się peelingiem i nałożeniem kremu.
PEDICURE SPA
Zabieg SPA przywróci stopom zdrowy i piękny wygląd, a jednocześnie przywróci harmonię i spokój w naszym organizmie. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom aktywnym skóra pozostaje gładka i odprężona. Czas na relaks dla Ciebie i Twoich stóp!
Jak przebiega zabieg?
Podczas zabiegu wykonany zostanie całościowo zabieg pielęgnacyjny (-> Zabieg pielęgnacyjny stóp <-), płytka paznokciowa nabierze odpowiedniego kształtu, a skóra stóp będzie opracowana za pomocą frezarki. Następnie zostanie wykonany aromatyczny peeling zapewniający dodatkowe wykończenie zabiegu pielęgnacyjnego.
Kolejną częścią zabiegu jest masaż stóp z wykorzystaniem składników aktywnych, które poprzez odpowiednie pobudzenie krążenia umożliwiają lepsze ich wchłanianie w skórę odżywiając ją i pozostawiając wrażenie lekkich, odprężonych. Finalnie na stopy nałożona zostanie maska, jako ostatni etap całego zabiegu SPA w którym składniki aktywne wnikają w głąb skóry.
ZABIEG SKRACANIA PAZNOKCI
Prawidłowo skrócone paznokcie są pierwszą oznaką zadbanych stóp. Przez większość osób skracanie paznokci postrzegane jest jako błaha czynność, którą równie dobrze można wykonać samemu w domu. Samodzielne skracanie paznokci, zwłaszcza u stóp, jest w większości wypadków wykonywane w nieprawidłowy sposób z wykorzystaniem niewłaściwych narzędzi.
Dotyczy to zarówno długości płytki paznokciowej, jak również ich kształtu. Nieprawidłowości w ich ostatecznej postaci po samodzielnym obcięciu często doprowadzają do stanu zapalnego, związanego z wrastaniem bądź wkręcaniem paznokcia w tkanki okołopaznokciowe – co objawia się znaczącym bólem. Jest również szczególnie ważne dla osób chorych na cukrzycę, są one narażone na duże ryzyko powstawania trudno gojących się ran.
Samodzielne skracanie paznokci jest często problemem dla osób borykających się z bólami kręgosłupa, jak również dla osób starszych. Wykonanie zabiegu pod okiem podologa da gwarancję dobrze skróconych paznokci którym nadany zostanie kształt nie powodujący bolesnych problemów w przyszłości.
Zabieg ten kierowany jest również szczególnie do diabetyków. Jego wykonanie nie spowoduje ran, a skrócone paznokcie nie będą miały ostrych krawędzi czy zakończeń, mogących spowodować rany.
Skracanie paznokci ma również istotne znaczenie dla sportowców, którzy obcinając paznokcie w nieprawidłowy sposób narażają siebie na wyłączenie z aktywności sportowej nawet na kilka tygodni.
USUWANIE MODZELI
Jak wygląda i czym charakteryzuje się zmiana?
Modzel to obronna reakcja skóry na nadmierny ucisk i nieprawidłowe obciążenie stóp. Powstają one na skutek złego ustawienia stopy jak np. przy płaskostopiu.
Są to charakterystyczne zrogowacenia naskórka. Mogą przybierać różne kształty od owalnego po podłużne, a wszystko jest zależne od miejsca występowania oraz czynnika który go wywołuje. Najczęstsze miejsca występowania to przodostopie bądź zewnętrzna strona palucha. Modzele charakteryzują dość nieregularne kształty, ich kolor odróżnia się od pozostałej części skóry. Od nagniotków odróżnia je to, że nie zawierają specyficznego rdzenia rogowego.
Należy pamiętać o regularności oczyszczania takich zmian, Systematyczne usuwanie zbędnego naskórka zapobiega głębszemu uciskowi na okoliczne zakończenia nerwowe, co może powodować dyskomfort i ból. Obcasy oraz cienka podeszwa sprzyjają nawarstwianiu się naskórka. Należy pamiętać o wygodnym i odpowiednio dopasowanym obuwiu.
Najczęstsze błędy popełniane podczas domowego usuwania zmian?
Zbyt częste usuwanie martwego naskórka sprzyja większemu nagromadzaniu się naskórka.
Niewłaściwe obuwie, bez odpowiedniej podeszwy i zarazem amortyzacji stopy. Zbyt mały poziom nawilżenia skóry, należy pamiętać o codziennej domowej pielęgnacji w postaci pianek, kremów o większej zawartości mocznika i innych składników odpowiadających za odpowiednie nawilżenie i uelastycznienie skóry.
Najczęstsze przyczyny powstawania modzeli:
płaskostopie
noszenie nieodpowiedniego obuwia- niewygodne, zbyt płaskie, bez amortyzacji o odpowiedniej podeszwy i wyściółki
zbyt częste usuwanie zrogowaciałego naskórka
Typowe miejsca występowania:
pięta
boczna krawędź stopy
zewnętrzna powierzchnia palucha
przodostopie – zazwyczaj pod I, III i V głową kości śródstopia
Przeciwwskazania
Zabieg usuwania modzeli można wykonać u każdego. Osoby mające problemy z cukrzycą bądź przyjmują leki przeciwzakrzepowe proszone są o poinformowanie przed zabiegiem.
Postępowania po zabiegu
zmiana obuwia na wygodne, w celu pozbycia się czynników nasilających ból oraz przyspieszenie odnowienia się zmiany
w niektórych przypadkach ważne jest aby zaopatrzyć się w indywidualne wkładki ortopedyczne, które odciążą miejsca największego ucisku
stosowanie skarpetek bawełnianych
stosowanie zalecanych przez podologa preparatów
USUWANIE NAGNIOTKÓW
Jak wygląda i czym charakteryzuje się nagniotek?
Nagniotek jest to zmiana, która przybiera zazwyczaj okrągłe lub owalne kształty. Jest wyraźnie odgraniczona i zawiera czop rogowy inaczej nazywany rdzeniem, który stopniowo zwęża się do wnętrza skóry, przyjmując wygląd stożka. Ostre zakończenie uciska na okoliczne tkanki co wpływa na silne odczucie dyskomfortu oraz dokuczliwego bólu.
Nagniotek jest bardzo często mylony z brodawką wirusową, dlatego tak ważne jest aby skonsultować taką zmianę ze specjalistą, aby dobrać odpowiednią terapie.
Najczęstsze miejsca występowania nagniotków?
Nagniotki występują w miejscach nadmiernego ucisku i styku z powierzchnią butów jakie na co dzień nosimy. Występowanie zależne jest od anatomicznego ułożenia stóp, zarazem całej postawy ciała. Każde deformacje sprzyjają powstawaniu tego rodzaju zmiany.
Powstają na uwypukleniach kostnych, przy nieprawidłowym przetaczaniu stopy.
palce III, IV, V powierzchnie grzbietowe
śródstopie
przylegające powierzchnie palców
Płaskostopie, stopa wydrążona i inne wady mają bardzo duży wpływ na powiększanie się tego typu zmian. Zbyt wąskie i ciasne buty sprzyjają rozwojowi zmian między palcami.
Jak wygląda usunięcie nagniotka?
Podczas zabiegu skóra jest zmiękczana, następnie za pomocą odpowiednich frezów lub innych narzędzi usuwany jest rdzeń. W trakcie zabiegu niezwykle ważne jest aby klient informował o swoich odczuciach, aby zmiana była usunięta dogłębnie. Po zabiegu zauważalna jest znaczna poprawa, w większości przypadków po usunięciu ból znika.
Należy pamiętać, że regularne usuwanie zmiany oraz utrzymanie odpowiedniej pielęgnacji domowej będzie zapobiegać pogłębianiu się zmian, w ten sposób można zapobiec uciskom na głębsze warstwy skóry i bólom związanym z uciskiem.
Postępowania po zabiegu
utrzymanie odpowiedniego nawilżenia
profilaktyka
systematyczne usuwanie zmian
ewentualna korekcja za pomocą wkładek ortopedycznych
Należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, przy wspólnym działaniu można zmniejszyć dyskomfort i szybciej pozbyć się problemu.
OCZYSZCZENIE PAZNOKCIA ZMIENIONEGO CHOROBOWO
Włosy, gruczoły jak i paznokcie zaliczane są do przydatków skóry. Budowa płytki paznokciowej jest dość złożona. Może się wydawać, że jest to część naszego ciała na która nie warto poświęcać większej uwagi. Paznokcie to przydatki, które pełnią przede wszystkim funkcje ochronne, osłaniają unerwione opuszki palców. Często jednak można na nich zauważyć zmiany zabarwienia bądź zgrubienia. Stąd wizyta u specjalisty jest wskazana.
Onycholiza jest jedną z częściej występujących zaburzeń paznokci. Charakteryzuje się oddzieleniem płytki od łożyska, paznokcie mimo tego często są twarde i bez oznak stanu zapalnego. Onycholiza dzieli się na wrodzoną, nabytą.
Przyczyny onycholizy:
nabyte choroby wirusowe jak np. półpasiec
bakteryjne np. zakażenie pałeczką ropy błękitnej
grzybicze
choroby ogólnoustrojowe np. choroby tarczycy, niedokrwistość, niedobór żelaza, łuszczyca, cukrzyca i inne
genetyka, zwłaszcza pod względem budowy stopy
stosowanie nieodpowiednich preparatów zawierających np. formaldehyd lub fenol
nieodpowiednie obuwie – uciskające palce
urazy mechaniczne
Jak wygląda onycholiza?
Ze względu na odklejanie się paznokcia od łożyska, powierzchnia pod tym miejscem zostaje wypełniona powietrzem przybierając białe lub lekko żółte zabarwienie. Jest to doskonałe środowisko dla mikroorganizmów ze względu na brak możliwości dokładnego osuszenie po kąpieli. Paznokieć zazwyczaj odkleja się od wolnego brzegu lub od jego boków.
Grzybica stóp
Grzybica paznokci rozwija się w cieple oraz wilgoci, dlatego tak ważna jest codzienna higiena i pielęgnacja:
codzienna zmiana skarpetek – wykonanych z naturalnych surowców
codzienne mycie stóp oraz po kąpieli dokładne osuszenie z szczególnym uwzględnieniem przestrzeni międzypalcowych
używanie odpowiednich kremów do pielęgnacji domowej
Rodzaje grzybicy paznokci
grzyby dermatofitowe
grzyby drożdżopodobne
grzyby pleśniowe
Zwiększone ryzyko infekcji
korzystanie z miejsc użyteczności publicznej – sauny, baseny, natryski, dywany w przymierzalni bądź pokojach hotelowych itp.
skłonność do nadpotliwości stóp
sport lub praca w zamkniętych nie przepuszczających powietrza butach (buty BHP)
noszenie butów które wykonane są ze sztucznych tworzyw
Ponadto na grzybicę podatne są osoby, które cierpią na choroby ogólnoustrojowe problemy hormonalne, cukrzyce itp. a także u osób po długotrwałej terapii antybiotykowej, sterydowej i chemioterapii.
Do kogo jest adresowany zabieg?
paznokcie pourazowe
paznokcie grzybicze
onycholiza
zmiany zabarwienia
nieestetyczny wygląd paznokcia
Warto wiedzieć…
Odpowiednia diagnoza u dermatologa i badania mikologiczne dają możliwość wprowadzenia odpowiedniego leczenia. W gabinecie można zadbać odpowiedni wygląd paznokci. Jak również przygotować płytkę do lepszego wchłaniania preparatów leczniczych, wspomagając leczenie.
TAMPONADA PAZNOKCIA
Jest to zabieg polegający na umieszczeniu odpowiedniego materiału opatrunkowego między wałem a płytką paznokciową. Celem tego zabiegu jest poszerzenie miejsca miedzy płytką a wałem co w konsekwencji niweluje stany zapalne. Przy wysięku opatrunek ma działanie nie tylko odciążające, jak również wchłania wysięk. W zależności od przypadku może być również nasączony płynem antyseptycznym, mającym zadanie przeciwdziałać bakteriom, które mogłyby dostać się do rany.
Wskazania do tamponady:
wrastanie paznokcia
wkręcanie się paznokcia (zależne od przypadku)
stan zapalny wokół wałów
ból w okolicy paznokci
przed założeniem klamry, w celu poszerzenia wału
Wrastanie paznokcia – jest to wbijanie się płytki w otaczające go tkanki wału okołopaznokciowego, co prowadzi do powstawania stanu zapalnego następnie wysięku ropy oraz ziarniny.
Przyczyny wrastania paznokci:
uraz paznokci
nieodpowiednio dobrane obuwie
całkowita bądź częściowa resekcja płytki paznokciowej
nieprawidłowe skracanie paznokci
nadwaga
deformacje kostne, nieprawidłowe ustawienie palucha
Wrastaniu paznokci sprzyjają również choroby układowe jak cukrzyca, łusczczyca, wszelkie zmiany hormonalne oraz czynniki genetyczne.
Wkręcające paznokcie mają kształt rurkowaty. Wkręcające boki paznokcia wbijają się w wał okołopaznokciowy, powoli zamykając łożysko paznokcia, co powoduje duży dyskomfort i ból uniemożliwiając chodzenie. Płytka w przypadku wkręcających się paznokci zazwyczaj jest gruba i bardziej twarda. Bardzo często przez swoje ułożenie wpływa na silne rogowacenie wałów paznokciowych oraz łożyska. Konsekwencja wkręcania się paznokci może być również odcisk podpaznokciowy. Najczęściej problem dotyka dużych palców czasami może również dotyczyć pozostałych palców.
Przyczyny wkręcania się paznokci
nieodpowiednie obuwie, zwłaszcza z wąskimi czubkami
wysokie obcasy
deformacje stopy
nieprawidłowe obcinanie paznokci
warunki genetyczne
proces starzenia się paznokci
Podologia – REKONSTRUKCJA PAZNOKCIA
Jak wygląda zabieg rekonstrukcji płytki paznokciowej?
Płytka paznokciowa jest odpowiednio przygotowywana, następnie odtłuszczana. Na tak przygotowaną płytkę nakłada się żel światłoutwardzalny, nadaje kształt i uzupełnia ubytki.
Rekonstrukcja nie powinna być trzymana na paznokciu dłużej niż miesiąc. Po upływie tego czasu należy oczyścić paznokcia z żelu rekonstrukcyjnego. Jeśli płytka paznokciowa się nie zmieniła można powtórzyć zabieg rekonstrukcji. Odbudowana płytka wygląda estetycznie i chroni przed urazami mechanicznymi.
Wykonanie rekonstrukcji jest uzależnione od stopnia uszkodzenia płytki paznokciowej. Preparat, który używany jest do zabiegu zawiera clotrimazol, który ma działanie przeciwgrzybicze.
Wskazania
Mechaniczne uszkodzenie najczęściej jest spowodowane silnym uderzeniem palca, co skutkuje pojawieniem się krwiaka podpaznokciowego. Pod wpływem naporu krwi pod paznokciem paznokieć ulega oddzieleniu się od łożyska, co często powoduje samoistne zejście płytki.
chirurgiczne zerwanie płytki paznokciowej – w tym przypadku często uszkodzona jest macierz i łożysko paznokcia, co jest powodem nieprawdidłowego wzrostu płytki, bądź jej zahamowaniem.
onycholiza – powstaje gdy płytka oddziela się od łożyska, tworząc wolną przestrzeń
uszkodzona i pobruzdwowana płytka
Przeciwwskazania
paznokcie zajęte grzybicą, takie paznokcie należy skonsultować z lekarzem, bądź wykonać badanie mikologiczne oraz oczyścić. Po wyleczeniu w celu poprawy wyglądu można wykonać rekonstrukcję.
CZYSZCZENIE WAŁÓW PAZNOKCIOWYCH
Zabieg oczyszczania wałów polega na usunięciu mas zalegąjących pod paznokciem.
W przypadku paznokci wkręcających się, zabieg przyniesie dużą ulgę. Może być łączony z tamponadą w celu ukierunkowania wzrostu paznokcia.
Wskazania
zbieranie się mas rogowych
wkręcanie się paznokcia
rogowacenie łożyska
grzybica (łączenie zabiegów z oczyszczeniem paznokcia zmienionego chorobowo)
KLAMRA
Klamra jest rodzajem aparatu korekcyjnego na paznokieć. Stosowana jest w celu uniesienia wrastających brzegów paznokcia nadając nowy tor wzrostu płytki, odciążenia wałów, zmniejszenia lub nawet całkowitego pozbycia się dolegliwości bólowych, wypłaszczenia płytki paznokciowej oraz zapobieganiu ponownemu wrastaniu.
Założenie klamry pozwala zazwyczaj uniknąć interwencji chirurgicznej. W zależności od rodzaju wrastania stosuje się różnego rodzaju klamry.
Wskazania do założenia klamry
wrastający paznokieć
wkręcający paznokieć
Przeciwwskazania
rany
ziarnina
zakażenia bakteryjne
Klamra nie wyklucza uprawiania sportów oraz nie ogranicza aktywności zawodowej. Wspomaga regeneracje płytki paznokciowej oraz jej prawidłowy wzrost. Najczęściej łączona jest z tamponad, która dodatkowo pomaga w wyprowadzeniu płytki paznokciowej.
Wrastanie paznokcia – jest to wbijanie się płytki w otaczające go tkanki wału okołopaznokciowego, co prowadzi do powstawania stanu zapalnego następnie wysięku ropy oraz ziarniny.
Przyczyny wrastania paznokci
uraz paznokci
nieodpowiednio dobrane obuwie
całkowita bądź częściowa resekcja płytki paznokciowej
nieprawidłowe skracanie paznokci
nadwaga
deformacje kostne, nieprawidłowe ustawienie palucha
Wrastaniu paznokci sprzyjają również choroby układowe jak cukrzyca, łusczczyca, wszelkie zmiany hormonalne oraz czynniki genetyczne.
Wkręcające paznokcie mają kształt rurkowaty. Wkręcające boki paznokcia wbijają się w wał okołopaznokciowy, powoli zamykając łożysko paznokcia, co powoduje duży dyskomfort i ból uniemożliwiając chodzenie. Płytka w przypadku wkręcających się paznokci zazwyczaj jest gruba i twarda.
Bardzo często przez swoje ułożenie wpływa na silne rogowacenie wałów paznokciowych oraz łożyska. Konsekwencją wkręcania się paznokci może być również odcisk podpaznokciowy. Najczęściej problem dotyka dużych palców czasami może również dotyczyć pozostałych palców.
Przyczyny wkręcania się paznokci
nieodpowiednie obuwie, zwłaszcza z wąskimi czubkami
wysokie obcasy
deformacje stopy
nieprawidłowe obcinanie paznokci
warunki genetyczne
proces starzenia się paznokci
OCZYSZCZANIE BRODAWKI WIRUSOWEJ
Brodawka jest to zmiana wirusowa potocznie nazywana kurzajką. Czynnikiem, który wywołuje brodawkę jest zakażenie skóry wirusem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka.
Charakteryzują się kalafiorowatym kształtem oraz ciemnymi punktami. Często występuje mnogo. Brodawki najczęściej u dzieci i młodzieży. Osoby mające obniżoną odporność są narażone na tego typu zmiany! Wszelkie choroby autoimmunologiczne predysponują do zakażeń.
W jakich miejscach może dojść do zakażenia?
baseny
sauny
szatnie
miejsca użytku publicznego
Można wyróżnić dwa rodzaje infekcji:
brodawki typu mymecia- zazwyczaj mają postać pojedynczych lub nielicznych grudek, które są zlokalizowane na podeszwowej powierzchni stóp. Przy ucisku możliwy dyskomfort oraz ból, są głęboki i mają tendencję do powiększania
brodawki mozaikowe- są małe i powierzchowne, często tworzą układ mozaikowy zlewając się ze sobą.
Leczenie zmian jest zależne od obszaru oraz od stosowania się do wskazań lekarza oraz podologa. Brodawki mogą być uporczywe, leczenie takich zmian jest trudne i indywidualne.
Na czym polega oczyszczenie brodawki?
Podczas zabiegu skóra jest zmiękczana a następnie za pomocą odpowiednich narzędzi podologicznych usuwana. Ze względu na różnorodność zmian terapia jest ustalana indywidualnie. Regularność i stosowanie się do zasad przyniesie najszybsze efekty.
Przeciwwskazania do rozpoczęcia terapii
cukrzyca
uczulenie na preparat
TERAPIA PĘKAJĄCYCH PIĘT
Intensywne rogowacenie, duża suchość i brak elastyczności skóry to tylko część konsekwencji braku odpowiedniej pielęgnacji i higieny. Nadmiernie przesuszona skóra traci cenne dla skóry lipidy, które chronią organizm przed wtargnięciem bakterii. Pogłębiające się pęknięcia skóry mogą w następstwie tworzyć rozpadliny, które są doskonałym siedliskiem dla bakterii chorobotwórczych.
Jak wygląda zabieg?
Pęknięcia na piętach są opracowywane przy pomocy specjalistycznych narzędzi oraz odpowiednio dobranych frezów. Zabieg jest bezbolesny. Stopień opracowania zmian zależy od indywidualnych predyspozycji. Po zabiegu nakładany jest odpowiedni preparat, w przypadku kiedy pęknięciom towarzyszy proces zapalny, lub są bardzo głębokie nakładany jest specjalistyczny opatrunek.
Przyczyny pękania pięt
nieodpowiednio dobrane obuwie – z materiałów syntetycznych, za ciasne
dieta uboga w witaminę A
brak odpowiedniej higieny oraz pielęgnacji skóry stóp
zbyt częste i głębokie usuwanie naskórka
skłonności genetyczne
nadwaga
zaburzenia hormonalne np. niedoczynność tarczycy
choroby skóry – łuszczyca
Regularność i stosowanie się do zaleceń podologa mogą przynieść szybkie i skuteczne rezultaty.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat