wyszukiwanie medycyna estetyczna estetyncza Poznań

Podologia


Czym jest podologia?

Podologia zwana inaczej podiatrią jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń stóp.

podologia

Podologia jest to dyscyplina bardzo szeroka obejmująca różne narzędzia diagnostyczne jak i terapeutyczne, z zabiegami chirurgicznymi włącznie. Dziedzina ta jest multidyscyplinarna i łączy w sobie wiele specjalizacji medycznych takich jak dermatologia, chirurgia, endokrynologia, diabetologia, ortopedia, rehabilitacja, czy też zagadnienia z techniki opatrywania ran. Podologia dotyczy przede wszystkim profilaktyki i leczenia chorób stóp u sportowców. W Polsce jest to co prawda dziedzina dość mocno raczkująca, ale cieszy się co raz większym zainteresowaniem i popularnością.

Wskazania do zastosowania zabiegów z zakresu podologii są bardzo szerokie i mogą obejmować zarówno leczenie różnego rodzaju urazów, chorób kości i stawów, a także skóry w obrębie stóp, chorób na tle metabolicznym, dermatologicznym i autoimmunologicznym na przykład stopa cukrzycowa, wrastające paznokci, choroby grzybicze paznokci, czy też różnego rodzaju dolegliwości typu modzele czy odciski. Znajduje ona również szerokie zastosowanie we wspomaganiu leczenia wad ustawienia stopy, takich jak popularna koślawość paluchów, znana inaczej jako tak zwane „haluksy”.

Profilaktyczny zabieg podologiczny

Profilaktyczny zabieg podologiczny, jak sama nazwa wskazuje jest procedurą mającą na celu profilaktykę schorzeń stóp oraz nieprzyjemnych dolegliwości w ich obrębie. Jego zadaniem jest także zachowanie ich atrakcyjnego wyglądu. Można go porównać do rozbudowanego i zaawansowanego pedicure leczniczego. Obejmuje dokładną konsultację podologiczną z badaniem stóp, analizą ich aktualnego stanu i określeniem potrzeb danego pacjenta. Procedura obejmuje zawsze obcięcie paznokci w sposób prawidłowy, którego celem jest zapewnienie im możliwości prawidłowego wzrostu oraz rozwoju, a także zapobiegnięcie ich wrastania.

Następnie dokonywane jest usunięcie nadmiernej ilości martwego, zrogowaciałego naskórka w taki sposób, by nie naruszyć zdrowej tkanki. W zależności od aktualnego stanu stóp stosowane są różnego rodzaju kosmetyki mające na celu odżywienie i nawilżenie stóp. Zabieg ten powoduje nie tylko znaczną poprawę estetyki stóp, ale zapobiega, a przynajmniej istotnie zmniejsza ryzyko powstawania wielu nieprzyjemnych schorzeń ich dotyczących.

Usuwanie kurzajek

Kurzajki to potoczna nazwa brodawek wirusowych. Wywoływane są one najczęściej przez wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (tego samego, którego niektóre typy powodują powstawanie raka szyjki macicy). Wirus ten przenosi się przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej. Dokładny mechanizm powstawania tych zmian nie jest do końca znany, jednakże uważa się, że istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko powstania zmian są zaburzenia ze strony układu odpornościowego. Ponadto bardzo prawdopodobne jest, iż naruszenia ciągłości powłok np. pod postacią różnego rodzaju skaleczeń również zwiększa ryzyko infekcji.

Tak naprawdę interwencja podologiczna powinna być przeprowadzona od razu – im szybciej tym lepiej. Jest to o tyle istotne, iż nieleczone kurzajki mogą wrastać co raz głębiej w tkanki powodując ból, który w skrajnych przypadkach może utrudniać chodzenie. Ponadto może dojść do rozprzestrzenienia wirusa na inne partie skóry, przez co dochodzi do postępu schorzenia. Tak naprawdę czas jaki jest potrzebny do tego by poradzić sobie z problemem kurzajek jest bardzo zróżnicowany i waha się od kilku do kilkunastu wizyt. Istotne jest to, by pamiętać o systematycznej pielęgnacji stóp oraz regularnych kontrolach podologicznych, ponieważ istnieje ryzyko reaktywacji infekcji, i wtedy trzeba zadziałać jak najszybciej by poradzić sobie z problemem.

Podologia – Usuwanie odcisków

Odciski są obszarami nadmiernie zrogowaciałego naskórka powstałego będącego wyrazem reakcji obronnej skóry na silny punktowy ucisk, który powoduje wgniatanie komórek rogowych wgłąb skóry, co wywołuje ból. Do takiej sytuacji dochodzi na przykład w przypadku źle dobranego, zbyt ciasnego obuwia. Punktowy, stały ucisk na dany obszar skóry powoduje wzmożone powstawanie komórek rogowych, czego efektem jest odcisk. Istotne jest, by nie czekać aż odcisk zrobi się głęboki tylko zgłosić się do podologa jak najszybciej po jego zauważeniu.

Wnikając wgłąb skóry właściwej powoduje znaczne dolegliwości bólowe, a w skrajnych przypadkach, przy wnikaniu w głębokie warstwy skóry mogą one powodować stany zapalne. Niestety, obecnie leczenie odcisków opiera się na leczeniu objawowym polegającym na usunięciu zmiany, nie jest jednak możliwa eliminacja jej przyczyny, którą jest na przykład nieprawidłowe wzajemne ułożenie kości w obrębie stopy. Ilość zabiegów potrzebnych do usunięcia odcisku jest zróżnicowana i zależy przede wszystkim od tego, na którym etapie jego rozwoju pacjent zgłosił się do podologa.

Usuwanie modzeli

Modzele są innym przykładem miejscowego nadmiernego rogowacenie skóry stopy. Podstawowa różnica polega na tym, iż po pierwsze są one duże i płaskie, mają zazwyczaj owalny kształt i żółtawe zabarwienie. Po drugie natomiast zazwyczaj nie dają one dolegliwości bólowych. Powstają one na skutek niefizjologicznego obciążania danego, wąskiego obszaru skóry stóp. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zarówno źle dopasowane obuwie, jak i różnego rodzaju deformacje kostne, a także, co ciekawe, zbyt częste usuwanie zrogowaciałego naskórka.

Pomimo ich bezbolesności również wskazane jest ich jak najszybsze usuwanie. Wynika to z faktu, iż skóra tworząca modzele jest mało elastyczna i podatna na pęknięcia, co sprzyja powstawaniu zakażeń zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych czy grzybiczych. Tak naprawdę aby skutecznie wyeliminować modzele należy zlikwidować ich przyczynę. W niektórych przypadkach jest to niestety niemożliwe, jak na przykład przy deformacjach kostnych. Usunięcie modzela może nastąpić nawet w trakcie jednego zabiegu, jednakże nie gwarantuje to braku nawrotów.

Wrastające paznokcie

Z wrastającym paznokciem mamy do czynienia wtedy, gdy zaburzony jest jego wzrost. Odbywa się on wtedy najczęściej na boki, co powoduje wnikanie płytki paznokciowej w skórę, jej drażnienie oraz ból, a nawet stan zapalny. Towarzyszyć temu może podwijanie się płytki paznokciowej. Powoduje to ból, niejednokrotnie uniemożliwiający chodzenie, z często towarzyszącym zaczerwienieniem okolicy paznokcia. Przyczyn powstawania wrastającego paznokcia jest bardzo dużo, począwszy od predyspozycji genetycznych, poprzez źle dobrane obuwie, nieprawidłowe obcinanie paznokci, czy też nadmierna suchość albo potliwość skóry.

Oczywiście im szybciej zgłosimy się do podologa, tym łatwiejsze i skuteczniejsze będzie leczenie. Co prawda najpopularniejszą metodą usuwania wrastającego paznokcia jest jego usunięcie, jednakże w dzisiejszych czasach co raz większą popularnością cieszą się metody nieinwazyjne, takie jak na przykład klamry ortonyksyjne. Ich działanie można porównać do działania aparatu ortodontycznego. Mają one za zadanie ukierunkowanie zaburzonego wzrostu paznokcia. Inną metodą nieinwazyjną jest na przykład tak zwana kostka Arkady.

Rekonstrukcje paznokci

Istnieje wiele sytuacji, które doprowadzają do tego, iż integralność i struktura paznokcia zostają w znaczny sposób naruszone. Dzieje się tak na przykład na skutek wielu urazów, ale także jako efekt niepożądany działania niektórych leków. W dzisiejszych czasach istnieje możliwość skutecznego rekonstruowania płytki paznokciowej. Oczywiście pierwszym etapem jest konsultacja podologiczna z dokładną oceną płytki paznokciowej oraz zakresu ubytku. Następnie indywidualnie dobierany jest optymalny dla danego pacjenta materiał, który będzie wykorzystany do rekonstrukcji.

Wskazań do przeprowadzenia zabiegu rekonstrukcji paznokcia jest wiele, na przykład zabezpieczenie łożyska odsłoniętego w wyniku urazu, czy też uzupełnienie ubytku po usuniętym wrastającym paznokciu. Regularne kontrole po zabiegu oraz odpowiednia pielęgnacja zrekonstruowanego paznokcia powodują, że zazwyczaj nie jest wymagane powtórzenie zabiegu. Czas trwania rekonstrukcji jest bardzo zróżnicowany. Co prawda proces fizjologicznego wzrostu i wykształcenia się pełnego paznokcia w sposób fizjologiczny wynosi około roku, to jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich kosmetyków i odżywek, ulega on istotnemu przyspieszeniu.

Pękające pięty

Problem pękających pięt jest bardzo powszechny i uciążliwy, gdyż wiąże on się nie tylko z nieestetycznym wyglądem stóp, ale często z dyskomfortem, a nawet bólem. Istnieje wiele możliwych przyczyn pękania pięt. Wyróżnia się wśród nich czynniki genetyczne, deformacje ortopedyczne, nadmierne rogowacenie skóry w obrębie pięt, źle dobrane obuwie, niewłaściwe nawilżenie stóp (zarówno niedostateczne jak i nadmierne, gdyż wpływa to na zaburzenie elastyczności skóry). Ponadto niektóre schorzenia także predysponują do pękania pięt.

Jako przykład mogą tutaj posłużyć zakażenia grzybicze czy też łuszczyca. Tak naprawdę pękające pięty zazwyczaj nie wymagają zastosowania żadnych zabiegów. Często wystarczająca jest rzetelna konsultacja podologiczna obejmująca zalecenia, jak postępować by uniknąć pękania stóp.

Kluczowa jest właściwa ich pielęgnacja, obejmująca między innymi właściwe nawodnienie organizmu, noszenie dobrze dopasowanego obuwia, stosowania obuwia i skarpet wykonanych z materiałów naturalnych, które nie zatrzymują wody ani nie utrudniają cyrkulacji powietrza, a przede wszystkim właściwe i konsekwentne dbanie o higienę stóp.

ZABIEGI PODOLOGICZNE

PODOLOGIA – należy do dziedziny medycznej zajmującej się problemami stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. W swoim zakresie obejmuje przede wszystkim zapobieganie tym problemom, ich diagnozowanie i profilaktykę dla poprawy kondycji kończyn dolnych. Do podstawowych działań podejmowanych w zakresie podologii zalicza się również higiena i pielęgnacja.

Podsumowując, moim głównym zadaniem jako podologa jest pomoc w utrzymaniu zdrowia i dobrego wyglądu stóp. Prowadzę w tym celu analizę skóry i paznokci uwzględniając przy tym budowę stopy, stawy, nerwy, mięśnie i naczynia krwionośne.

Kto korzysta z usług Podologa?

Usługi podologa skierowane są do wszystkich osób bez względu na wiek, które chcą zadbać o zdrowie swoich stóp i je chronić.

Zapraszam również dzieci z rodzicami – wspólnie zaradzimy problemom nawet tych mniejszych stóp!

„Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki”

Leonadro da Vinci

ZABIEG PIELĘGNACYJNY STÓP

Codziennie pokonujemy tysiące kroków, podczas których nasze stopy przenoszą nawet dziesiątki ton obciążenia! W efekcie swojej ciężkiej pracy w często niesprzyjających warunkach – w postaci np. nieprawidłowo dobranego obuwia – odczuwamy, że nasze stopy są przemęczone i spracowane. I już sam ten fakt daje potrzebę ich pielęgnowania.

Dla kogo zabieg pielęgnacyjny stóp?

Przeznaczony jest dla każdej z osób chcących zadbać o zdrowy wygląd swoich stóp jak zarówno o dobre samopoczucie.

Zabieg pielęgnacyjny jest skierowany do osób z dobrą kondycją stóp – nie mających problemów podologicznych w postaci modzeli czy nagniotków. W przypadku ich wystąpienia konieczne jest przeprowadzenie zabiegu leczniczego. (-> Zabieg leczniczy stóp <-)

Jak wygląda zabieg?

Podstawową czynnością jest skrócenie i nadanie odpowiedniego kształtu paznokciom uwzględniając ich estetykę i zdrowie. Zabieg zapewnia nam delikatną i gładką skórę na dłuższy czas, paznokcie są odpowiednio skrócone i opiłowane, a skórki wycięte – co Paniom może zapewnić jeszcze bardziej estetyczny wygląd przy malowaniu paznokci.

Następnie opracowana zostaje podeszwa stopy za pomocą frezarki. Zabieg jest bezbolesny, wiele osób uważa go za relaksujący. Dłuższy czas odczucia gładkiej skóry możliwy jest przy użyciu autorskiej metody pracy – co potwierdzą dotychczasowi klienci. Peeling i krem zapewniają perfekcyjne wykończenie zabiegu!

Jak często wykonywać zabieg?

Częstotliwość zabiegu pielęgnacyjnego stóp powinna być zachowana w odstępstwie 4-6 tygodni. Należy również pamiętać by zabiegi przeprowadzać nie tylko w okresie letnim, gdy częściej prezentujemy swoje stopy publicznie. Zabiegi wykonywane przez cały rok umożliwią utrzymanie długotrwałych efektów zabiegu oraz zapewnią bieżącą kontrola stóp ukierunkowaną na wykrycie ewentualnych zmian, wymiernie skracając czas ewentualnej terapii.

ZABIEG LECZNICZY STÓP

Wiele osób boryka się z niekorzystnymi zmianami w obrębie stóp, które powodują ból – zwłaszcza przy poruszaniu się. Źródła tych problemów są zróżnicowane – od nieprawidłowo dobranego obuwia, uwarunkowań genetycznych, do urazów, otyłości i chorób.

Osoby te często nie decydują się na wizytę u podologa, próbując samodzielnie zaradzić problemom. Takie działanie może prowadzić do jeszcze większego pogorszenia stanu stóp. Dlatego warto skorzystać z usług podologa bez zbędnej zwłoki, by w sposób profesjonalny przywrócić dobry stan stóp przy użyciu skutecznych metod i narzędzi.

Wykonanie zabiegu leczniczego stóp wykonywane jest przeze mnie w sposób profesjonalny, nie ma tu miejsca na Państwa wstyd – wizyta wiąże się jedynie z osiągnięciem głównego celu: poprawy wyglądu i zdrowia Państwa stóp. Możliwe jest odbycie konsultacji podologicznej w trakcie której dokonam oceny stanu stóp i wskażę sposoby możliwego zaradzenia problemom (-> Konsultacje podologiczne <-)

Kto powinien skorzystać z zabiegu?

Zabieg leczniczy stóp skierowany jest do osób, które mają problemy z bolesnością w obrębie stóp, problemami związanymi z modzelami, nagniotkami, pękającymi piętami.

Przy tym zabiegu pomogę Państwu również zadbać o zgrubiałe paznokcie lub paznokcie zajęte grzybicą.

Jak przebiega wykonanie zabiegu leczniczego?

Podstawową czynnością podczas zabiegu jest skrócenie paznokci wraz z nadaniem im prawidłowego kształtu z punktu widzenia estetyki i zdrowia. Zabieg obejmuje również usunięcie skórek. Podczas zabiegu leczniczego zostaną usunięte wszelkiego rodzaju zgrubienia naskórka w postaci modzeli bądź szczególnie bolesnych nagniotków.

Następnie opracowana zostaje podeszwa stopy za pomocą frezarki, dzięki temu uzyskujemy wygładzoną skórę. Dłuższy czas odczucia gładkiej skóry możliwy jest przy użyciu autorskiej metody pracy – co potwierdzą dotychczasowi klienci. Całość zabiegu kończy się peelingiem i nałożeniem kremu.

PEDICURE SPA

Zabieg SPA przywróci stopom zdrowy i piękny wygląd, a jednocześnie przywróci harmonię i spokój w naszym organizmie. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom aktywnym skóra pozostaje gładka i odprężona. Czas na relaks dla Ciebie i Twoich stóp!

Jak przebiega zabieg?

Podczas zabiegu wykonany zostanie całościowo zabieg pielęgnacyjny (-> Zabieg pielęgnacyjny stóp <-), płytka paznokciowa nabierze odpowiedniego kształtu, a skóra stóp będzie opracowana za pomocą frezarki. Następnie zostanie wykonany aromatyczny peeling zapewniający dodatkowe wykończenie zabiegu pielęgnacyjnego.

Kolejną częścią zabiegu jest masaż stóp z wykorzystaniem składników aktywnych, które poprzez odpowiednie pobudzenie krążenia umożliwiają lepsze ich wchłanianie w skórę odżywiając ją i pozostawiając wrażenie lekkich, odprężonych. Finalnie na stopy nałożona zostanie maska, jako ostatni etap całego zabiegu SPA w którym składniki aktywne wnikają w głąb skóry.

ZABIEG SKRACANIA PAZNOKCI

Prawidłowo skrócone paznokcie są pierwszą oznaką zadbanych stóp. Przez większość osób skracanie paznokci postrzegane jest jako błaha czynność, którą równie dobrze można wykonać samemu w domu. Samodzielne skracanie paznokci, zwłaszcza u stóp, jest w większości wypadków wykonywane w nieprawidłowy sposób z wykorzystaniem niewłaściwych narzędzi.

Dotyczy to zarówno długości płytki paznokciowej, jak również ich kształtu. Nieprawidłowości w ich ostatecznej postaci po samodzielnym obcięciu często doprowadzają do stanu zapalnego, związanego z wrastaniem bądź wkręcaniem paznokcia w tkanki okołopaznokciowe – co objawia się znaczącym bólem. Jest również szczególnie ważne dla osób chorych na cukrzycę, są one narażone na duże ryzyko powstawania trudno gojących się ran.

Samodzielne skracanie paznokci jest często problemem dla osób borykających się z bólami kręgosłupa, jak również dla osób starszych. Wykonanie zabiegu pod okiem podologa da gwarancję dobrze skróconych paznokci którym nadany zostanie kształt nie powodujący bolesnych problemów w przyszłości.

Zabieg ten kierowany jest również szczególnie do diabetyków. Jego wykonanie nie spowoduje ran, a skrócone paznokcie nie będą miały ostrych krawędzi czy zakończeń, mogących spowodować rany.

Skracanie paznokci ma również istotne znaczenie dla sportowców, którzy obcinając paznokcie w nieprawidłowy sposób narażają siebie na wyłączenie z aktywności sportowej nawet na kilka tygodni.

USUWANIE MODZELI

Jak wygląda i  czym charakteryzuje się zmiana?

Modzel to obronna reakcja skóry na nadmierny ucisk i nieprawidłowe obciążenie stóp. Powstają one na skutek złego ustawienia stopy jak np. przy płaskostopiu.

Są to charakterystyczne zrogowacenia naskórka.  Mogą przybierać różne kształty od owalnego po podłużne, a wszystko jest zależne od miejsca występowania oraz czynnika który go wywołuje. Najczęstsze miejsca występowania to przodostopie bądź zewnętrzna strona palucha. Modzele charakteryzują dość nieregularne kształty, ich kolor odróżnia się od pozostałej części skóry. Od nagniotków odróżnia je to, że nie zawierają specyficznego rdzenia rogowego.

Należy pamiętać o regularności oczyszczania takich zmian, Systematyczne usuwanie zbędnego naskórka zapobiega głębszemu uciskowi na okoliczne zakończenia nerwowe, co może powodować dyskomfort i ból. Obcasy oraz cienka podeszwa sprzyjają nawarstwianiu się naskórka. Należy pamiętać o wygodnym i odpowiednio dopasowanym obuwiu.

Najczęstsze błędy popełniane podczas domowego usuwania zmian?

Zbyt częste usuwanie martwego naskórka sprzyja większemu nagromadzaniu się naskórka.

Niewłaściwe obuwie, bez odpowiedniej podeszwy i zarazem amortyzacji stopy. Zbyt mały poziom nawilżenia skóry, należy pamiętać o codziennej domowej pielęgnacji w postaci pianek, kremów o większej zawartości mocznika i innych składników odpowiadających za odpowiednie nawilżenie i uelastycznienie skóry.

Najczęstsze przyczyny powstawania modzeli:

płaskostopie

noszenie nieodpowiedniego obuwia- niewygodne, zbyt płaskie, bez amortyzacji o odpowiedniej podeszwy i wyściółki

zbyt częste usuwanie zrogowaciałego naskórka

Typowe miejsca występowania:

pięta

boczna krawędź stopy

zewnętrzna powierzchnia palucha

przodostopie – zazwyczaj pod I, III i V głową kości śródstopia

Przeciwwskazania

Zabieg usuwania modzeli można wykonać u każdego. Osoby mające problemy z cukrzycą bądź przyjmują leki przeciwzakrzepowe proszone są o poinformowanie przed zabiegiem.

Postępowania po zabiegu

zmiana obuwia na wygodne, w celu pozbycia się czynników nasilających ból oraz przyspieszenie odnowienia się zmiany

w niektórych przypadkach ważne jest aby zaopatrzyć się w indywidualne wkładki ortopedyczne, które odciążą miejsca największego ucisku

stosowanie skarpetek bawełnianych

stosowanie zalecanych przez podologa preparatów

USUWANIE NAGNIOTKÓW

Jak wygląda i  czym charakteryzuje się nagniotek?

Nagniotek jest to zmiana, która przybiera zazwyczaj okrągłe lub owalne kształty. Jest wyraźnie odgraniczona i zawiera czop rogowy inaczej nazywany rdzeniem, który stopniowo zwęża się do wnętrza skóry, przyjmując wygląd stożka. Ostre zakończenie uciska na okoliczne tkanki co wpływa na silne odczucie dyskomfortu oraz dokuczliwego bólu.

Nagniotek jest bardzo często mylony z brodawką wirusową, dlatego tak ważne jest aby skonsultować taką zmianę ze specjalistą, aby dobrać odpowiednią terapie.

Najczęstsze miejsca występowania nagniotków?

Nagniotki występują w miejscach nadmiernego ucisku i styku z powierzchnią butów jakie na co dzień nosimy. Występowanie zależne jest od anatomicznego ułożenia stóp, zarazem całej postawy ciała. Każde deformacje sprzyjają powstawaniu tego rodzaju zmiany.

Powstają na uwypukleniach kostnych, przy nieprawidłowym przetaczaniu stopy.

palce III, IV, V powierzchnie grzbietowe

śródstopie

przylegające powierzchnie palców

Płaskostopie, stopa wydrążona i inne wady mają bardzo duży wpływ na powiększanie się tego typu zmian. Zbyt wąskie i ciasne buty sprzyjają rozwojowi zmian między palcami.

Jak wygląda usunięcie nagniotka?

Podczas zabiegu skóra jest zmiękczana, następnie za pomocą odpowiednich frezów lub innych narzędzi usuwany jest rdzeń. W trakcie zabiegu niezwykle ważne jest aby klient informował o swoich odczuciach, aby zmiana była usunięta dogłębnie. Po zabiegu zauważalna jest znaczna poprawa, w większości przypadków po usunięciu ból znika.

Należy pamiętać, że regularne usuwanie zmiany oraz utrzymanie odpowiedniej pielęgnacji domowej będzie zapobiegać pogłębianiu się zmian, w ten sposób można zapobiec uciskom na głębsze warstwy skóry i bólom związanym z uciskiem.

Postępowania po zabiegu

utrzymanie odpowiedniego nawilżenia

profilaktyka

systematyczne usuwanie zmian

ewentualna korekcja za pomocą wkładek ortopedycznych

Należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, przy wspólnym działaniu można zmniejszyć dyskomfort i szybciej pozbyć się problemu.

OCZYSZCZENIE PAZNOKCIA ZMIENIONEGO CHOROBOWO

Włosy, gruczoły  jak i paznokcie zaliczane są do przydatków skóry. Budowa płytki paznokciowej jest dość złożona. Może się wydawać, że jest to część naszego ciała na która nie warto poświęcać większej uwagi. Paznokcie to przydatki, które pełnią przede wszystkim funkcje ochronne, osłaniają unerwione opuszki palców. Często jednak można na nich zauważyć zmiany zabarwienia bądź zgrubienia. Stąd wizyta u specjalisty jest wskazana.

Onycholiza jest jedną z częściej występujących zaburzeń paznokci. Charakteryzuje się oddzieleniem płytki od łożyska, paznokcie mimo tego często są twarde i bez oznak stanu zapalnego. Onycholiza dzieli się na wrodzoną, nabytą.

Przyczyny onycholizy:

nabyte choroby wirusowe jak np. półpasiec

bakteryjne np. zakażenie pałeczką ropy błękitnej

grzybicze

choroby ogólnoustrojowe np. choroby tarczycy, niedokrwistość, niedobór żelaza, łuszczyca, cukrzyca i inne

genetyka, zwłaszcza pod względem budowy stopy

stosowanie nieodpowiednich preparatów zawierających np. formaldehyd lub fenol

nieodpowiednie obuwie – uciskające palce

urazy mechaniczne

Jak wygląda onycholiza?

Ze względu na odklejanie się paznokcia od łożyska, powierzchnia pod tym miejscem zostaje wypełniona powietrzem przybierając białe lub lekko żółte zabarwienie. Jest to doskonałe środowisko dla mikroorganizmów ze względu na brak możliwości dokładnego osuszenie po kąpieli. Paznokieć zazwyczaj odkleja się od wolnego brzegu lub od jego boków.

Grzybica stóp

Grzybica paznokci rozwija się w cieple oraz wilgoci, dlatego tak ważna jest codzienna higiena i pielęgnacja:

codzienna zmiana skarpetek – wykonanych z naturalnych surowców

codzienne mycie stóp oraz po kąpieli dokładne osuszenie z szczególnym uwzględnieniem przestrzeni międzypalcowych

używanie odpowiednich kremów do pielęgnacji domowej

Rodzaje grzybicy paznokci

grzyby dermatofitowe

grzyby drożdżopodobne

grzyby pleśniowe

Zwiększone ryzyko infekcji

korzystanie z miejsc użyteczności publicznej – sauny, baseny, natryski, dywany w przymierzalni bądź pokojach hotelowych itp.

skłonność do nadpotliwości stóp

sport lub praca w zamkniętych nie przepuszczających powietrza butach (buty BHP)

noszenie butów które wykonane są ze sztucznych tworzyw

Ponadto na grzybicę podatne są osoby, które cierpią na choroby ogólnoustrojowe problemy hormonalne, cukrzyce itp. a także u osób po długotrwałej terapii antybiotykowej, sterydowej i chemioterapii.

Do kogo jest adresowany zabieg?

paznokcie pourazowe

paznokcie grzybicze

onycholiza

zmiany zabarwienia

nieestetyczny wygląd paznokcia

Warto wiedzieć…

Odpowiednia diagnoza u dermatologa i badania mikologiczne dają możliwość wprowadzenia odpowiedniego leczenia. W gabinecie można zadbać odpowiedni wygląd paznokci. Jak również przygotować płytkę do lepszego wchłaniania preparatów leczniczych, wspomagając leczenie.

TAMPONADA PAZNOKCIA

Jest to zabieg polegający na umieszczeniu odpowiedniego materiału opatrunkowego między wałem a płytką paznokciową. Celem tego zabiegu jest poszerzenie miejsca miedzy płytką a wałem co w konsekwencji niweluje stany zapalne. Przy wysięku opatrunek ma działanie nie tylko odciążające, jak również wchłania wysięk. W zależności od przypadku może być również nasączony płynem antyseptycznym, mającym zadanie przeciwdziałać bakteriom, które mogłyby dostać się do rany.

Wskazania do tamponady:

wrastanie paznokcia

wkręcanie się paznokcia (zależne od przypadku)

stan zapalny wokół wałów

ból w okolicy paznokci

przed założeniem klamry, w celu poszerzenia wału

Wrastanie paznokcia – jest to wbijanie się płytki w otaczające go tkanki wału okołopaznokciowego, co prowadzi do powstawania stanu zapalnego następnie wysięku ropy oraz ziarniny.

Przyczyny wrastania paznokci:

uraz paznokci

nieodpowiednio dobrane obuwie

całkowita bądź częściowa resekcja płytki paznokciowej

nieprawidłowe skracanie paznokci

nadwaga

deformacje kostne, nieprawidłowe ustawienie palucha

Wrastaniu paznokci sprzyjają również choroby układowe jak cukrzyca, łusczczyca, wszelkie zmiany hormonalne oraz czynniki genetyczne.

Wkręcające paznokcie mają kształt rurkowaty. Wkręcające boki paznokcia wbijają się w wał okołopaznokciowy, powoli zamykając łożysko paznokcia, co powoduje duży dyskomfort i ból uniemożliwiając chodzenie. Płytka w przypadku wkręcających się paznokci zazwyczaj jest gruba i bardziej twarda. Bardzo często przez swoje ułożenie wpływa na silne rogowacenie wałów paznokciowych oraz łożyska. Konsekwencja wkręcania się paznokci może być również odcisk podpaznokciowy. Najczęściej problem dotyka dużych palców czasami może również dotyczyć pozostałych palców.

Przyczyny wkręcania się paznokci

nieodpowiednie obuwie, zwłaszcza z wąskimi czubkami

wysokie obcasy

deformacje stopy

nieprawidłowe obcinanie paznokci

warunki genetyczne

proces starzenia się paznokci

Podologia – REKONSTRUKCJA PAZNOKCIA

Jak wygląda zabieg rekonstrukcji płytki paznokciowej?

Płytka paznokciowa jest odpowiednio przygotowywana, następnie odtłuszczana. Na tak przygotowaną płytkę nakłada się żel światłoutwardzalny, nadaje kształt i uzupełnia ubytki.

Rekonstrukcja nie powinna być trzymana na paznokciu dłużej niż miesiąc. Po upływie tego czasu należy oczyścić paznokcia z żelu rekonstrukcyjnego. Jeśli płytka paznokciowa się nie zmieniła można powtórzyć zabieg rekonstrukcji. Odbudowana płytka wygląda estetycznie i chroni przed urazami mechanicznymi.

Wykonanie rekonstrukcji jest uzależnione od stopnia uszkodzenia płytki paznokciowej. Preparat, który używany jest do zabiegu zawiera clotrimazol, który ma działanie przeciwgrzybicze.

Wskazania

Mechaniczne uszkodzenie najczęściej jest spowodowane silnym uderzeniem palca, co skutkuje pojawieniem się krwiaka podpaznokciowego. Pod wpływem naporu krwi pod paznokciem paznokieć ulega oddzieleniu się od łożyska, co często powoduje samoistne zejście płytki.

chirurgiczne zerwanie płytki paznokciowej – w tym przypadku często uszkodzona jest macierz i łożysko paznokcia, co jest powodem nieprawdidłowego wzrostu płytki, bądź jej zahamowaniem.

onycholiza – powstaje gdy płytka oddziela się od łożyska, tworząc wolną przestrzeń

uszkodzona i pobruzdwowana płytka

Przeciwwskazania

paznokcie zajęte grzybicą, takie paznokcie należy skonsultować z lekarzem, bądź wykonać badanie mikologiczne oraz oczyścić. Po wyleczeniu w celu poprawy wyglądu można wykonać rekonstrukcję.

CZYSZCZENIE WAŁÓW PAZNOKCIOWYCH

Zabieg oczyszczania wałów polega na usunięciu mas zalegąjących pod paznokciem.

W przypadku paznokci wkręcających się, zabieg przyniesie dużą ulgę. Może być łączony z tamponadą w celu ukierunkowania wzrostu paznokcia.

Wskazania

zbieranie się mas rogowych

wkręcanie się paznokcia

rogowacenie łożyska

grzybica (łączenie zabiegów z oczyszczeniem paznokcia zmienionego chorobowo)

KLAMRA

Klamra jest rodzajem aparatu korekcyjnego na paznokieć. Stosowana jest w celu uniesienia wrastających brzegów paznokcia nadając nowy tor wzrostu płytki, odciążenia  wałów, zmniejszenia lub nawet całkowitego pozbycia się dolegliwości bólowych, wypłaszczenia płytki paznokciowej oraz zapobieganiu ponownemu wrastaniu.

Założenie klamry pozwala zazwyczaj uniknąć interwencji chirurgicznej. W zależności od rodzaju wrastania stosuje się różnego rodzaju klamry.

Wskazania do założenia klamry

wrastający paznokieć

wkręcający paznokieć

Przeciwwskazania

rany

ziarnina

zakażenia bakteryjne

Klamra nie wyklucza uprawiania sportów oraz nie ogranicza aktywności zawodowej. Wspomaga regeneracje płytki paznokciowej oraz jej prawidłowy wzrost. Najczęściej łączona jest z tamponad, która dodatkowo pomaga w wyprowadzeniu płytki paznokciowej.

Wrastanie paznokcia – jest to wbijanie się płytki w otaczające go tkanki wału okołopaznokciowego, co prowadzi do powstawania stanu zapalnego następnie wysięku ropy oraz ziarniny.

Przyczyny wrastania paznokci

uraz paznokci

nieodpowiednio dobrane obuwie

całkowita bądź częściowa resekcja płytki paznokciowej

nieprawidłowe skracanie paznokci

nadwaga

deformacje kostne, nieprawidłowe ustawienie palucha

Wrastaniu paznokci sprzyjają również choroby układowe jak cukrzyca, łusczczyca, wszelkie zmiany hormonalne oraz czynniki genetyczne.

Wkręcające paznokcie mają kształt rurkowaty. Wkręcające boki paznokcia wbijają się w wał okołopaznokciowy, powoli zamykając łożysko paznokcia, co powoduje duży dyskomfort i ból uniemożliwiając chodzenie. Płytka w przypadku wkręcających się paznokci zazwyczaj jest gruba i twarda.

Bardzo często przez swoje ułożenie wpływa na silne rogowacenie wałów paznokciowych oraz łożyska. Konsekwencją wkręcania się paznokci może być również odcisk podpaznokciowy. Najczęściej problem dotyka dużych palców czasami może również dotyczyć pozostałych palców.

Przyczyny wkręcania się paznokci

nieodpowiednie obuwie, zwłaszcza z wąskimi czubkami

wysokie obcasy

deformacje stopy

nieprawidłowe obcinanie paznokci

warunki genetyczne

proces starzenia się paznokci

OCZYSZCZANIE BRODAWKI WIRUSOWEJ

Brodawka jest to zmiana wirusowa potocznie nazywana kurzajką. Czynnikiem, który wywołuje brodawkę jest zakażenie skóry wirusem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka.

Charakteryzują się kalafiorowatym kształtem oraz ciemnymi punktami. Często występuje mnogo. Brodawki najczęściej u dzieci i młodzieży. Osoby mające obniżoną odporność są narażone na tego typu zmiany! Wszelkie choroby autoimmunologiczne predysponują do zakażeń.

W jakich miejscach może dojść do zakażenia?

baseny

sauny

szatnie

miejsca użytku publicznego

Można wyróżnić dwa rodzaje infekcji:

brodawki typu mymecia- zazwyczaj mają postać pojedynczych lub nielicznych grudek, które są zlokalizowane na podeszwowej powierzchni stóp. Przy ucisku możliwy dyskomfort oraz ból, są głęboki i mają tendencję do powiększania

brodawki mozaikowe- są małe i powierzchowne, często tworzą układ mozaikowy zlewając się ze sobą.

Leczenie zmian jest zależne od obszaru oraz od stosowania się do wskazań lekarza oraz podologa. Brodawki mogą być uporczywe, leczenie takich zmian jest trudne i indywidualne.

Na czym polega oczyszczenie brodawki?

Podczas zabiegu skóra jest zmiękczana a następnie za pomocą odpowiednich narzędzi podologicznych usuwana. Ze względu na różnorodność zmian terapia jest ustalana indywidualnie. Regularność i stosowanie się do zasad przyniesie najszybsze efekty.

Przeciwwskazania do rozpoczęcia terapii

cukrzyca

uczulenie na preparat

TERAPIA PĘKAJĄCYCH PIĘT

Intensywne rogowacenie, duża suchość i brak elastyczności skóry to tylko część konsekwencji braku odpowiedniej pielęgnacji i  higieny. Nadmiernie przesuszona skóra traci cenne dla skóry lipidy, które chronią organizm przed wtargnięciem bakterii. Pogłębiające się pęknięcia skóry mogą w następstwie tworzyć rozpadliny, które są doskonałym siedliskiem dla bakterii chorobotwórczych.

Jak wygląda zabieg?

Pęknięcia na piętach są opracowywane przy pomocy specjalistycznych narzędzi oraz odpowiednio dobranych frezów. Zabieg jest bezbolesny. Stopień opracowania zmian zależy od indywidualnych predyspozycji. Po zabiegu nakładany jest odpowiedni preparat, w przypadku kiedy pęknięciom towarzyszy proces zapalny, lub są bardzo głębokie nakładany jest specjalistyczny opatrunek.

Przyczyny pękania pięt

nieodpowiednio dobrane obuwie – z materiałów syntetycznych, za ciasne

dieta uboga w witaminę A

brak odpowiedniej higieny oraz pielęgnacji skóry stóp

zbyt częste i głębokie usuwanie naskórka

skłonności genetyczne

nadwaga

zaburzenia hormonalne np. niedoczynność tarczycy

choroby skóry – łuszczyca

Regularność i stosowanie się do zaleceń podologa mogą przynieść szybkie i skuteczne rezultaty.

5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530

analiza pierwiastkowa włosów
Analiza pierwiastkowa włosów
analiza składu ciała
Analiza składu ciała
Atr naturalny wypełniacz, autologiczny wypełniacz
Naturalny wypełniacz
badanie na prawo jazdy
Badania na prawo jazdy
badanie ciśnienia śródgałkowego
Badanie ciśnienia śródgałkowego
badanie dopplerowskie, usg doppler
Badanie dopplerowskie Poznań
badanie okulistyczne, Badania wzroku dla kierowców, badanie wzroku na prawo jazdy Poznań
Badanie okulistyczne
badanie ostrości wzroku
Badanie ostrości wzroku
badanie pola widzenia
Badanie pola widzenia
brodawki wirusowe, brodawki wirusowe usuwanie, kurzajka
Brodawki wirusowe
bruzdy-marionetki
Bruzdy marionetki
bruzdy nosowo wargowe
Bruzdy nosowo wargowe
bruzdy poprzeczne czoła
Bruzdy poprzeczne czoła
centrum diagnostyki znamion Poznań
Centrum diagnostyki znamion
cystoskopia
Cystoskopia – badanie pęcherza
depilacja laserowa, depilacja laserowa Poznań, epilacja laserowa, laserowe usuwanie owłosienia, depilacja laserowa cena
Depilacja laserowa Poznań
mikronakłuwanie, dermapen
Dermapen – Mikronakłuwanie penem
Dermatolog Poznań
Dermatolog Poznań
dermatoskopia, wideodermatoskopia
Dermatoskopia, badanie dermatoskopowe Poznań
dietetyk, dietetyk poznań, dobry dietetyk, porady dietetyczne
Dietetyk Poznań – Dobór diet
dobór okularów
Dobór okularów
dobór soczewek kontaktowych
Dobór soczewek kontaktowych
drenaż limfatyczny, drenaż limfatyczny poznań, masaż limfatyczny, drenaże limfatyczne
Drenaż limfatyczny manualny
ellanse
Polikaprolakton
endolifting Fotona
Endolifting
fibryna bogatopłytkowa
Fibryna bogatopłytkowa Poznań
gabinet chirurgiczny, Chirurg Poznań prywatnie, chirurg Poznań
Gabinet chirurgiczny
ginekologia estetyczna
Ginekologia estetyczna
ginekomastia, lipomastia
Ginekomastia – przerost piersi
gumkowanie hemoroidów metodą Barrona
Gumkowanie hemoroidów
Hemoroidy, proktolog, guzki krwawnicze, żylaki odbytu, hemoroidy leczenie, hemoroidy w ciąży, Leczenie żylaków odbytu, dghl, proktolodzy, leczenie hemoroidów
Hemoroidy objawy, żylaki odbytu
hemoron
Hemoron – leczenie hemoroidów
powikłania po kwasie hialuronowym
Hialuronidaza
hydroksyapatyt wapnia, radiesse
Hydroksyapatyt wapnia
infuzja tlenowa, infuzja tlenowa poznań
Infuzja tlenowa
Juvelook, Hybrydowy stymulator kolagenu
Juvelook odmładzanie okolic oka
komórki macierzyste
Komórki macierzyste
Komputerowe badanie skóry twarzy
Komputerowe badanie skóry twarzy
Konsultacje dietetyczne online
Konsultacje dietetyczne online
korekcja nosa, korekta nosa
Korekcja nosa
korekcja warg sromowych, labioplastyka, przerost warg sromowych
Korekcja warg sromowych ​- labioplastyka
kurze łapki
Kurze łapki
kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy
lampa wooda
Lampa Wooda
laser ekscymerowy, laser ekscimerowy
Lampa ekscimerowa
laser erbowo-yagowy, laser Fotona
Laser erbowo-yagowy
laser frakcyjny, laser frakcyjny poznań, laser frakcyjny co2, lasery frakcyjne
Laser frakcyjny CO2
genesis, laser genesis, zabieg genesis, laser genesis Poznań
Laser Genesis
laser neodymowo yagowy
Laser neodymowo yagowy
laser tulowy
Laser tulowy
Laserowa stymulacja wzrostu włosów
Laserowa stymulacja włosów Hairestart
laserowe obkurczanie pochwy IntimaLase
Laserowe obkurczanie pochwy
Laserowe usuwanie hemoroidów, usuwanie hemoroidów
Laserowe usuwanie hemoroidów
laserowe usuwanie przebarwień, przebarwienia na twarzy
Laserowe usuwanie przebarwień
laserowe zamykanie naczynek-poznan, teleangiektacje
Laserowe zamykanie naczynek
laserowy lifting powiek
Laserowy lifting powiek
leczenie blizn po trądziku, blizny po trądziku
Leczenie blizn po trądziku
leczenie bruksizmu, Jak leczyć bruksizm, bruksizm, szczękościsk
Leczenie bruksizmu – bruksizm
leczenie-chrapania
Leczenie chrapania Poznań
leczenie jaskry, jaskra, jaskrę
Leczenie jaskry
leczenie migreny, migrena
Leczenie migreny – migrena
leczenie nadpotliwości
Leczenie nadpotliwości
leczenie nietrzymania moczu
Leczenie nietrzymania moczu
leczenie otyłości
Leczenie otyłości, nadwagi
leczenie wad wzroku
Leczenie wad wzroku
leczenie wypadania wlosów, wypadanie włosów, leczenie łysienia Poznań
Leczenie wypadania włosów – leczenie łysienia Poznań
leczenie zaćmy
Leczenie zaćmy
leczenie zeza
Leczenie zeza
ledoterapia
Ledoterapia – Ledy medyczne
laserowe powiększanie ust. powiększanie ust laserem, liplase
Laserowe powiększanie ust
lipomastia
Lipomastia
liposukcja, liposukcja NIL, odsysanie tłuszczu, liposukcja laserowa, liposukcja brzucha
Liposukcja – odsysanie tłuszczu
liposukcja podbródka, odsysanie podbródka
Liposukcja podbródka
lipotransfer
Lipotransfer – autoprzeczep
lwia zmarszczka
Lwia zmarszczka
mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa
modelowanie twarzy
Modelowanie twarzy
Nano Fat na włosy
Nano Fat na włosy
nici aptos
Nici Aptos liftingujące
o shot, powiększanie punktu g
O Shot dla Pań
obkurczanie skóry na brzuchu
Obkurczanie skóry na brzuchu
obrzezanie, obrzezanie Poznań
Obrzezanie
obwisłe ramiona, pelikany
Obwisłe ramiona – pelikany
odmładzanie dłoni
Odmładzanie dłoni
odmładzanie twarzy
Odmładzanie twarzy
oksybrazja
Oksybrazja
okulista, okulista Poznań, okulista prywatnie poznań, okulistyka
Okulista
osocze bogatopłytkowe, wampirzy lifting
Osocze bogatopłytkowe
Peeling laserowy
Peeling laserowy
peeling medyczny
Peeling medyczny
Pelleve
Lifting radiofrekwencją monopolarną
plasma IQ
Plazma
plastyka brzucha, abdominoplastyka
Plastyka brzucha
plastyka powiek, plastyka powiek poznań, korekta powiek, lifting powiek, korekcja powiek Poznań, blefaroplastyka
Plastyka powiek – blefaroplastyka powiek
płukanie dróg łzowych
Płukanie dróg łzowych
podcięcie wędzidełka prącia
Podcięcie wędzidełka prącia
podcinanie blizn
Podcinanie blizn
Zalecenia przed i po zabiegu
Zalecenia przed i po zabiegu
powiększanie piersi, sztuczne piersi, implanty piersi, duże cycki
Powiększanie piersi
powiekszanie-posladkow
Powiększanie pośladków
powiększanie ust, powiększanie ust Poznań, ile kosztuje powiększanie ust, ego lips
Powiększanie ust
toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa
profhilo, profhilo Poznań
Profhilo – Cząsteczka młodości
przeszczep tłuszczu
Przeszczep tłuszczu
radiofrekwencja mikroigłowa, Morpheus
Radiofrekwencja mikroigłowa Morheus
schładzanie skóry podczas zabiegu
Schładzanie skóry do zabiegu
kwas polimlekowy, sculptra
Kwas polimlekowy
skleroterapia, pajączki na nogach
Skleroterapia
stulejka, napletek, co to jest stulejka
Stulejka, leczenie stulejki
stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe
szkolenia dla lekarzy, szkolenie z przeszczepu tłuszczu, szkolenie z lipofillingu
Szkolenia dla lekarzy
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty
trichoskan, trichoskop, trichoskopia
Trichoskan – trichoskopia
trycholog, trycholog Poznań, lekarz od włosów
Trycholog Poznań
urolog, urolog Poznań, urolog prywatnie
Urolog Poznań
badanie usg Poznań, usg poznań, usg brzucha, usg piersi, usg tarczycy, badanie usg piersi, badanie usg
Badanie usg Poznań
usg twarzy szkolenie dla lekarzy, kurs usg twarzy, szkolenie usg twarzy
Usg twarzy, kurs usg twarzy
uśmiech dziąsłowy
Uśmiech dziąsłowy
usuwanie kępek żółtych
Usunięcie kępek żółtych
usuwanie blizn, laserowe usuwanie blizn
Usuwanie blizn
jak-się-pozbyć-pryszczy, Usuwanie blizn potrądzikowych
Usuwanie blizn potrądzikowych
usuwanie cellulitu, cellulit
Usuwanie cellulitu – zabieg na cellulit
usuwanie chomików
Usuwanie chomików
usuwanie cieni pod oczami, cienie pod oczami, sińce pod oczami
Usuwanie cieni pod oczami
usuwanie kurzajek
Usuwanie kurzajek Poznań
usuwanie pieprzyków
Usuwanie pieprzyków Poznań
usuwanie podwójnego podbródka
Usuwanie podwójnego podbródka
usuwanie rozstępów, rozstępy usuwanie, Jak radzić sobie z rozstępami
Usuwanie rozstępów
usuwanie worków pod oczami, wory pod oczami
Usuwanie worków pod oczami
usuwanie znamion, znamiona Poznań
Usuwanie znamion Poznań
vital injector 2, vital injector 2 Poznań
Vital Injector 2 – Mezoterapia igłowa próżniowa
wazektomia
Wazektomia Poznań
Wdowi garb
wodniak jądra
Wodniak jądra
wolumetria policzków
Wolumetria policzków
wolumetria, wolumetria twarzy
Wolumetria twarzy
wygładzanie zmarszczek, zmarszczki pod oczami, Preparat do wygładzania zmarszczek
Wygładzanie zmarszczek
wypełnianie zmarszczek
Wypełnianie zmarszczek​
wyszczuplanie ud
Wyszczuplanie ud
Zabieg prądami d'Arsonvala 
Zabieg prądami d’Arsonvala 
zabiegi dla panów
Zabiegi dla Panów
Zabiegi na brzuch
załupek
Załupek
zmarszczki palacza
Zmarszczki palacza
badanie dopplerowskie, usg doppler
Badanie dopplerowskie Poznań
brodawki wirusowe, brodawki wirusowe usuwanie, kurzajka
Brodawki wirusowe
cystoskopia
Cystoskopia – badanie pęcherza
depilacja laserowa, depilacja laserowa Poznań, epilacja laserowa, laserowe usuwanie owłosienia, depilacja laserowa cena
Depilacja laserowa Poznań
mikronakłuwanie, dermapen
Dermapen – Mikronakłuwanie penem
Dermatolog Poznań
Dermatolog Poznań
dermatoskopia, wideodermatoskopia
Dermatoskopia, badanie dermatoskopowe Poznań
dietetyk, dietetyk poznań, dobry dietetyk, porady dietetyczne
Dietetyk Poznań – Dobór diet
drenaż limfatyczny, drenaż limfatyczny poznań, masaż limfatyczny, drenaże limfatyczne
Drenaż limfatyczny manualny
endolifting Fotona
Endolifting
fibryna bogatopłytkowa
Fibryna bogatopłytkowa Poznań
gabinet chirurgiczny, Chirurg Poznań prywatnie, chirurg Poznań
Gabinet chirurgiczny
ginekologia estetyczna
Ginekologia estetyczna
ginekomastia, lipomastia
Ginekomastia – przerost piersi
gumkowanie hemoroidów metodą Barrona
Gumkowanie hemoroidów
Hemoroidy, proktolog, guzki krwawnicze, żylaki odbytu, hemoroidy leczenie, hemoroidy w ciąży, Leczenie żylaków odbytu, dghl, proktolodzy, leczenie hemoroidów
Hemoroidy objawy, żylaki odbytu
hemoron
Hemoron – leczenie hemoroidów
powikłania po kwasie hialuronowym
Hialuronidaza
hydroksyapatyt wapnia, radiesse
Hydroksyapatyt wapnia
karboksyterapia
Karboksyterapia
komórki macierzyste
Komórki macierzyste
korekcja warg sromowych, labioplastyka, przerost warg sromowych
Korekcja warg sromowych ​- labioplastyka
kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy
laser ekscymerowy, laser ekscimerowy
Lampa ekscimerowa
laser erbowo-yagowy, laser Fotona
Laser erbowo-yagowy
laser frakcyjny, laser frakcyjny poznań, laser frakcyjny co2, lasery frakcyjne
Laser frakcyjny CO2
genesis, laser genesis, zabieg genesis, laser genesis Poznań
Laser Genesis
laser neodymowo yagowy
Laser neodymowo yagowy
laser tulowy
Laser tulowy
Laserowa stymulacja wzrostu włosów
Laserowa stymulacja włosów Hairestart
laserowe obkurczanie pochwy IntimaLase
Laserowe obkurczanie pochwy
Laserowe usuwanie hemoroidów, usuwanie hemoroidów
Laserowe usuwanie hemoroidów
laserowe usuwanie przebarwień, przebarwienia na twarzy
Laserowe usuwanie przebarwień
laserowe zamykanie naczynek-poznan, teleangiektacje
Laserowe zamykanie naczynek
leczenie blizn po trądziku, blizny po trądziku
Leczenie blizn po trądziku
leczenie nadpotliwości
Leczenie nadpotliwości
leczenie nietrzymania moczu
Leczenie nietrzymania moczu
leczenie otyłości
Leczenie otyłości, nadwagi
ledoterapia
Ledoterapia – Ledy medyczne
lipomastia
Lipomastia
liposukcja, liposukcja NIL, odsysanie tłuszczu, liposukcja laserowa, liposukcja brzucha
Liposukcja – odsysanie tłuszczu
lipotransfer
Lipotransfer – autoprzeczep
masaż, masaż poznań, masaż leczniczy
Masaż Poznań
mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa
nici aptos
Nici Aptos liftingujące
o shot, powiększanie punktu g
O Shot dla Pań
obkurczanie skóry na brzuchu
Obkurczanie skóry na brzuchu
obrzezanie, obrzezanie Poznań
Obrzezanie
obwisłe ramiona, pelikany
Obwisłe ramiona – pelikany
odmładzanie dłoni
Odmładzanie dłoni
osocze bogatopłytkowe, wampirzy lifting
Osocze bogatopłytkowe
PCA Skin zabieg
PCA Skin zabiegi
peeling kawitacyjny
Peeling kawitacyjny
Peeling laserowy
Peeling laserowy
peeling medyczny
Peeling medyczny
Pelleve
Lifting radiofrekwencją monopolarną
plasma IQ
Plazma
plastyka brzucha, abdominoplastyka
Plastyka brzucha
plastyka powiek, plastyka powiek poznań, korekta powiek, lifting powiek, korekcja powiek Poznań, blefaroplastyka
Plastyka powiek – blefaroplastyka powiek
podcięcie wędzidełka prącia
Podcięcie wędzidełka prącia
Zalecenia przed i po zabiegu
Zalecenia przed i po zabiegu
powiekszanie-posladkow
Powiększanie pośladków
toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa
presoterapia
Presoterapia – masaż pneumatyczny
profhilo, profhilo Poznań
Profhilo – Cząsteczka młodości
prx t33
PRX T33 Złuszczanie skóry
przeszczep tłuszczu
Przeszczep tłuszczu
radiofrekwencja mikroigłowa, Morpheus
Radiofrekwencja mikroigłowa Morheus
rehabilitacja, rehabilitacja Poznań
Rehabilitacja Poznań
kwas polimlekowy, sculptra
Kwas polimlekowy
skleroterapia, pajączki na nogach
Skleroterapia
stulejka, napletek, co to jest stulejka
Stulejka, leczenie stulejki
stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe
szkolenia dla lekarzy, szkolenie z przeszczepu tłuszczu, szkolenie z lipofillingu
Szkolenia dla lekarzy
urolog, urolog Poznań, urolog prywatnie
Urolog Poznań
badanie usg Poznań, usg poznań, usg brzucha, usg piersi, usg tarczycy, badanie usg piersi, badanie usg
Badanie usg Poznań
usuwanie blizn, laserowe usuwanie blizn
Usuwanie blizn
jak-się-pozbyć-pryszczy, Usuwanie blizn potrądzikowych
Usuwanie blizn potrądzikowych
usuwanie cellulitu, cellulit
Usuwanie cellulitu – zabieg na cellulit
usuwanie kurzajek
Usuwanie kurzajek Poznań
usuwanie pieprzyków
Usuwanie pieprzyków Poznań
usuwanie rozstępów, rozstępy usuwanie, Jak radzić sobie z rozstępami
Usuwanie rozstępów
usuwanie tatuażu, tatuaż, usuwanie tatuaży, usuwanie tatuażu cena, laserowe usuwanie tatuażu
Laserowe usuwanie tatuażu
usuwanie znamion, znamiona Poznań
Usuwanie znamion Poznań
venus legacy, venus legacy Poznań, venus legacy brzuch
Venus Legacy – napięcie skóry, usuwanie cellulitu
vital injector 2, vital injector 2 Poznań
Vital Injector 2 – Mezoterapia igłowa próżniowa
wodniak jądra
Wodniak jądra
wyszczuplanie ud
Wyszczuplanie ud
Zabiegi na brzuch
załupek
Załupek
bruzdy-marionetki
Bruzdy marionetki
bruzdy nosowo wargowe
Bruzdy nosowo wargowe
bruzdy poprzeczne czoła
Bruzdy poprzeczne czoła
depilacja laserowa, depilacja laserowa Poznań, epilacja laserowa, laserowe usuwanie owłosienia, depilacja laserowa cena
Depilacja laserowa Poznań
mikronakłuwanie, dermapen
Dermapen – Mikronakłuwanie penem
Dermatolog Poznań
Dermatolog Poznań
dermatoskopia, wideodermatoskopia
Dermatoskopia, badanie dermatoskopowe Poznań
dietetyk, dietetyk poznań, dobry dietetyk, porady dietetyczne
Dietetyk Poznań – Dobór diet
endolifting Fotona
Endolifting
fibryna bogatopłytkowa
Fibryna bogatopłytkowa Poznań
gabinet chirurgiczny, Chirurg Poznań prywatnie, chirurg Poznań
Gabinet chirurgiczny
powikłania po kwasie hialuronowym
Hialuronidaza
hydroksyapatyt wapnia, radiesse
Hydroksyapatyt wapnia
aquapure, hydropeeling
Aquapure Oczyszczanie wodorowe
Juvelook, Hybrydowy stymulator kolagenu
Juvelook odmładzanie okolic oka
karboksyterapia
Karboksyterapia
komórki macierzyste
Komórki macierzyste
Komputerowe badanie skóry twarzy
Komputerowe badanie skóry twarzy
kurze łapki
Kurze łapki
kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy
laser ekscymerowy, laser ekscimerowy
Lampa ekscimerowa
laser erbowo-yagowy, laser Fotona
Laser erbowo-yagowy
laser frakcyjny, laser frakcyjny poznań, laser frakcyjny co2, lasery frakcyjne
Laser frakcyjny CO2
genesis, laser genesis, zabieg genesis, laser genesis Poznań
Laser Genesis
laser neodymowo yagowy
Laser neodymowo yagowy
laser tulowy
Laser tulowy
Laserowa stymulacja wzrostu włosów
Laserowa stymulacja włosów Hairestart
laserowe usuwanie makijażu pemanentnego
Laserowe usuwanie makijażu permanentnego
laserowe usuwanie przebarwień, przebarwienia na twarzy
Laserowe usuwanie przebarwień
laserowe zamykanie naczynek-poznan, teleangiektacje
Laserowe zamykanie naczynek
laserowy lifting powiek
Laserowy lifting powiek
leczenie blizn po trądziku, blizny po trądziku
Leczenie blizn po trądziku
leczenie bruksizmu, Jak leczyć bruksizm, bruksizm, szczękościsk
Leczenie bruksizmu – bruksizm
leczenie-chrapania
Leczenie chrapania Poznań
leczenie migreny, migrena
Leczenie migreny – migrena
leczenie otyłości
Leczenie otyłości, nadwagi
leczenie wypadania wlosów, wypadanie włosów, leczenie łysienia Poznań
Leczenie wypadania włosów – leczenie łysienia Poznań
ledoterapia
Ledoterapia – Ledy medyczne
laserowe powiększanie ust. powiększanie ust laserem, liplase
Laserowe powiększanie ust
liposukcja, liposukcja NIL, odsysanie tłuszczu, liposukcja laserowa, liposukcja brzucha
Liposukcja – odsysanie tłuszczu
liposukcja podbródka, odsysanie podbródka
Liposukcja podbródka
lipotransfer
Lipotransfer – autoprzeczep
lwia zmarszczka
Lwia zmarszczka
manualne oczyszczanie twarzy
Manualne oczyszczenie twarzy
masaż, masaż poznań, masaż leczniczy
Masaż Poznań
masaż Kobido
Masaż Kobido
masaż twarzy, masaż twarzy szyi i dekoltu
Masaż twarzy szyi i dekoltu
mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa
modelowanie twarzy
Modelowanie twarzy
nici aptos
Nici Aptos liftingujące
oczyszczanie twarzy
Oczyszczanie twarzy
Oczyszczanie wodorowe
Oczyszczanie wodorowe
odmładzanie twarzy
Odmładzanie twarzy
osocze bogatopłytkowe, wampirzy lifting
Osocze bogatopłytkowe
PCA Skin zabieg
PCA Skin zabiegi
peeling kawitacyjny
Peeling kawitacyjny
Peeling laserowy
Peeling laserowy
peeling medyczny
Peeling medyczny
peeling węglowy, peeling węglowy Poznań
Peeling węglowy
plasma IQ
Plazma
plastyka powiek, plastyka powiek poznań, korekta powiek, lifting powiek, korekcja powiek Poznań, blefaroplastyka
Plastyka powiek – blefaroplastyka powiek
Zalecenia przed i po zabiegu
Zalecenia przed i po zabiegu
powiększanie ust, powiększanie ust Poznań, ile kosztuje powiększanie ust, ego lips
Powiększanie ust
toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa
profhilo, profhilo Poznań
Profhilo – Cząsteczka młodości
prx t33
PRX T33 Złuszczanie skóry
przeszczep tłuszczu
Przeszczep tłuszczu
radiofrekwencja mikroigłowa, Morpheus
Radiofrekwencja mikroigłowa Morheus
kwas polimlekowy, sculptra
Kwas polimlekowy
stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty
trycholog, trycholog Poznań, lekarz od włosów
Trycholog Poznań
usg twarzy szkolenie dla lekarzy, kurs usg twarzy, szkolenie usg twarzy
Usg twarzy, kurs usg twarzy
uśmiech dziąsłowy
Uśmiech dziąsłowy
usuwanie kępek żółtych
Usunięcie kępek żółtych
usuwanie blizn, laserowe usuwanie blizn
Usuwanie blizn
jak-się-pozbyć-pryszczy, Usuwanie blizn potrądzikowych
Usuwanie blizn potrądzikowych
usuwanie chomików
Usuwanie chomików
usuwanie cieni pod oczami, cienie pod oczami, sińce pod oczami
Usuwanie cieni pod oczami
usuwanie pieprzyków
Usuwanie pieprzyków Poznań
usuwanie podwójnego podbródka
Usuwanie podwójnego podbródka
usuwanie tatuażu, tatuaż, usuwanie tatuaży, usuwanie tatuażu cena, laserowe usuwanie tatuażu
Laserowe usuwanie tatuażu
usuwanie worków pod oczami, wory pod oczami
Usuwanie worków pod oczami
usuwanie znamion, znamiona Poznań
Usuwanie znamion Poznań
venus legacy, venus legacy Poznań, venus legacy brzuch
Venus Legacy – napięcie skóry, usuwanie cellulitu
vital injector 2, vital injector 2 Poznań
Vital Injector 2 – Mezoterapia igłowa próżniowa
wolumetria policzków
Wolumetria policzków
wolumetria, wolumetria twarzy
Wolumetria twarzy
wygładzanie zmarszczek, zmarszczki pod oczami, Preparat do wygładzania zmarszczek
Wygładzanie zmarszczek
wypełnianie zmarszczek
Wypełnianie zmarszczek​
Zabieg prądami d'Arsonvala 
Zabieg prądami d’Arsonvala 
zmarszczki palacza
Zmarszczki palacza