Po jakim czasie widać efekty radiofrekwencji mikroigłowej
Po jakim czasie widać efekty radiofrekwencji mikroigłowej?
Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg wykorzystujący fale elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej i mikronakłucia. Podczas tego procesu dochodzi do silnej stymulacji naturalnej regeneracji skóry. Zabieg ma zastosowanie przy redukcji zmarszczek, cellulitu czy wiotkości tkanki. Dowiedzmy się, co to radiofrekwencja mikroigłowa i po jakim czasie widać efekty od wykonania procedury.
Radiofrekwencja mikroigłowa – co to?
Przy radiofrekwencji mikroigłowej wykorzystuje się fale elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej, które podgrzewają tkankę. Ponadto zastosowanie ma urządzenie z głowicą wyposażoną w 49 mikroigieł, która wykonuje nakłucia na skórze. W efekcie możliwe jest dopasowanie zarówno temperatury, jak i głębokości penetracji tkanki. Umożliwia to silne stymulowanie fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję nowego kolagenu i elastyny. Te substancje mają wpływ na nawilżenie, jędrność, elastyczność i strukturę skóry. Naturalna regeneracja tkanki wpływa na spłycanie się oznak starzenia czy blizn.
Dla kogo radiofrekwencja mikroigłowa? Wskazania i przeciwwskazania
Radiofrekwencja mikroigłowa jest wskazana dla osób, które mają widoczne oznaki starzenia, zmarszczki a tkanka zaczyna być wiotka. Zabieg sprawdza się również jako profilaktyka anti-aging, dla tych, którzy na dłużej chcą zachować młody wygląd cery. Technologia RF ma także zastosowanie przy redukcji cellulitu, rozstępów, blizn czy modelowaniu sylwetki. W zależności od problemu istnieje możliwość łączenia tej procedury ze stosowaniem stymulatorów tkankowych czy osocza bogatopłytkowego.
Zanim zostanie przeprowadzony zabieg radiofrekwencji mikroigłowej obowiązuje wizyta kwalifikacyjna w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu. Podczas niej lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem i ewentualnie zleci dodatkową diagnostykę. Ma to na celu wykluczenie przeciwwskazań zdrowotnych, takich jak:
- ciąża,
- laktacja,
- aktywne nowotwory i choroby autoimmunologiczne,
- niewyrównane zaburzenia metaboliczne,
- problemy z krzepliwością krwi,
- infekcje skórne,
- epilepsja,
- metalowe implanty czy wszczepiony defibrylator,
- żylaki w obszarze zabiegowym.
Jak przebiega zabieg radiofrekwencji mikroigłowej?
Zanim dojdzie do zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej aplikowane jest znieczulenie, aby pacjent nie odczuwał dyskomfortu podczas procesu. Kolejny krok to dopasowanie głębokości mikronakłucia i temperatury podgrzania tkanki. Jeśli zaistniała taka potrzeba, zabieg jest połączony z terapią osoczem bogatopłytkowym lub stymulatorami tkankowymi. Zwykle zaleca się wykonanie serii procedur, aby uzyskać pełen rezultat terapeutyczny.
Efekty radiofrekwencji mikroigłowej – po jakim czasie je widać?
Wielu pacjentów zastanawia się, po jakim czasie widać efekty radiofrekwencji mikroigłowej. Należy pamiętać, że podczas procedury dochodzi do wykonania mikronakłuć i podgrzania skóry, czyli celowego stanu zapalnego. Ma to na celu pobudzenie regeneracji i produkcji wiązań kolagenowych oraz elastyny.
Już po 2-3 tygodniach od pierwszego zabiegu można zauważyć wygładzenie skóry i jej większe napięcie. Natomiast ze względu na konieczność wykonania serii procedur i naturalne pobudzenie procesów regeneracyjnych tkanki, efekty będą się pogłębiać, a struktura tkanki gęstnieć i ujędrniać. Podczas terapii zabiegi powtarza się co około 5-6 tygodni. Liczba procedur jest zależna od indywidualnych uwarunkowań pacjentów.
Po pełnej serii zaleca się wykonanie zabiegu przypominającego i pobudzającego fibroblasty do produkcji kolagenu. Zwykle są one stosowane z częstotliwością raz na kilka miesięcy. W efekcie opóźnia to pojawianie się zmarszczek, a obecne rozstępy, blizny czy bruzdy są płytsze. Tkanka zyskuje na jędrności i młodzieńczym wyglądzie.
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej można łączyć z osoczem bogatopłytkowym.
Piśmiennictwo:
https://www.kosmetologiaestetyczna.com/ike/1.2020/#page=88,dostępne 18.03.2025
G.Walkowicz, Mezoterapia igłowa i mikroigłowa, [w:]Kosmetologia Estetyczna 4 /2019/ vol.8.
http://www.wbc.poznan.pl/Content/492899/index.pdf, dostępne 15.03.2025
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.6-6.pdf, dostępne 15.03.2025