Na czym polega botoks

Na czym polega botoks

Na czym polega botoks?

Botoks, czyli toksyna botulinowa jest chętnie wykorzystywaną substancją przy zabiegach z zakresu profilaktyki anti-aging lub redukujących oznaki starzenia. Warto jednak wiedzieć, że ta substancja ma nie tylko zastosowanie w medycynie estetycznej, ale jest także wykorzystywana przy leczeniu migreny czy bruksizmu. Dowiedzmy się, na czym polega działanie botoksu i jakie można uzyskać efekty po zabiegu z nim. 

Czym jest toksyna botulinowa? Poznań

Co to jest botoks? Toksyna botulinowa jest produkowana przez laseczki Clostridium botulinum. Ta substancja bywa nazywana także jadem kiełbasianym. Jej zastosowanie wiąże się z czasowym paraliżem mięśni po aplikacji. Pozwala to na wygładzenie zmarszczek, zapobieganiu ich powstawania czy redukcji spazmów mięśniowych lub zgrzytania zębów, hamuje także wydzielanie gruczołów w skórze – stosowany jest do leczenia nadpotliwości.

Dlaczego powstają zmarszczki?

Wraz z wiekiem maleje aktywność fibroblastów, co przekłada się na mniejszą produkcję wiązań kolagenowych. To właśnie one stanowią swoisty stelaż skórny i odpowiadają za jędrność tkanki. Ponadto skurcze mięśni twarzy powodują powtarzalne zaginanie się i marszczenie się cery.

To wpływa na powstawanie zmarszczek mimicznych. Trudno ich uniknąć, bowiem w samej tylko twarzy można zaobserwować aż 54 mięśnie. Dlatego ich ruchy w połączeniu z malejącym poziomem wiązań kolagenowych, to czynniki przyczyniające się do powstawania zmarszczek.

Można jednak zapobiec temu procesowi poprzez czasowe rozluźnienie mięśni twarzy za pomocą botoksu. Na czym polega botoks? Zmniejsza napięcie mięśni mimicznych.

W jaki sposób botoks oddziałuje na widoczność oznak starzenia?

Wiele pacjentów zastanawia się, jak botoks może wpłynąć na widoczność zmarszczek. Dzięki redukcji skurczy mięśni twarzy, skóra nie jest napięta, a co za tym idzie nie dochodzi do jej mikrozniszczeń. Ograniczona mimika przekłada się na redukcję widocznych zmarszczek i zapobieganie powstawania nowym.

Ponadto nie dochodzi do efektu opuchniętej twarzy. Botoks nie zmienia rysów, a jedynie wygładza cera. W efekcie decydując się na zabiegi medycyny estetycznej z zastosowaniem botoksu, można uzyskać niezwykle naturalne rezultaty. 

Na czym polega botoks? Wskazania

Wśród wskazań do zabiegu z zastosowaniem toksyny botulinowej wymienia się:

  • kurze łapki,
  • lwią zmarszczkę,
  • bruzdy na czole,
  • zmarszczki palacza,
  • zmarszczki przy kącikach ust.

Na iniekcję botoksu zwykle decydują się osoby, które chcą na dłużej utrzymać młody wygląd twarzy. 

Botoks – przeciwwskazania

Natomiast przed każdą procedurą z zakresu medycyny estetycznej obowiązuje wizyta kwalifikacyjna, która ma na celu wykluczenie przeciwwskazań zdrowotnych. W przypadku botoksu przeszkodą do wykonania zabiegu będą następujące czynniki:

  • ciąża,
  • laktacja,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • nowotwory,
  • przyjmowanie leków i ziół rozrzedzających krew,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • choroby nerwowo-mięśniowe,
  • opryszczka,
  • zaburzenia metaboliczne, 
  • aktywne infekcje i stany zapalne. 

Dopiero po wykluczeniu tych przeciwwskazań zdrowotnych pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej

Jak wygląda zabieg z zastosowaniem botoksu?

Na czym polega botoks? Niektórzy zastanawiają się, czy zabieg botoksem boli. Ta procedura nie powoduje dyskomfortu u pacjentów. Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana za pomocą strzykawki z cienką igłą. W efekcie pacjenci nie muszę się obawiać nieprzyjemnych doznań podczas zabiegu. Procedura może być wykonywana na różnych obszarach twarzy:

  • botoks na czoło – pozwala na redukcję bruzd, toksyna działa poprzez zmniejszanie napięcia tylnej taśmy powięziowej,
  • opadająca powieka – iniekcja toksyny botulinowej pozwala na otwarcie oka i zniwelowanie opadania fałd skórnych na gałkę oczną, 
  • usta – zmarszczki palacza mogą znacząco dodawać wieku twarzy, wstrzyknięcie w okolicę ust botoksu pozwala na redukcję tych oznak mimicznych.

Poza tymi obszarami botoks jest stosowany także na lwią bruzdę czy brodę. 

Jak często trzeba powtarzać botoks?

W przypadku toksyny botulinowej  wiele razy pojawia się pytanie, jak często trzeba powtarzać botoks. Co do zasady – zabieg nie wymaga powtórzeń. Już pierwsza sesja pozwala na widoczne rozluźnienie mięśni na 3 do 6 miesięcy i redukcję widoczności zmarszczek. Zatem pacjenci mogą przerwać terapię w wybranym przez siebie momencie. Natomiast zabiegi powtarzające wykonuje się po kilku miesiącach, aby utrzymać efekt botoksu

Efekty botoksu

Toksyna botulinowa poprzez rozluźnienie mięśni pozwala na redukcję już istniejących zmarszczek i zapobieganie nowym oznakom starzenia. W rezultacie twarz prezentuje się młodziej i atrakcyjniej. Ogromnym atutem jest zachowanie naturalnego wyglądu pacjenta. To procedura stosowana do redukcji bruzd, zmarszczek poprzecznych czy efektu lwiej bruzdy lub kurzych łapek. 

Zastosowanie botoksu poza medycyną estetyczną

Toksyna botulinowa ma szerokie zastosowanie w wielu zabiegach medycyny estetycznej. Wśród ich przykładów można wymienić:

  • leczenie migreny – jest to możliwe dzięki iniekcji w receptory bólowe mięśni okołoczaszkowych,
  • terapia bruksizmu – podanie botoksu pozwala na rozluźnienie mięśni szczęki, a co za tym idzie, zapobiegnięcie bezwiednego zgrzytania zębami,
  • leczenie nadpotliwości – terapia polega na wstrzyknięciu botoksu w gruczoły odpowiedzialne za produkcję potu.

Na czym polega botoks? Gdzie jeszcze może być stosowany? Toksyna botulinowa znajduje zastosowanie również przy leczeniu hemoroidów, zeza, nietrzymania moczu czy nadmiernej spastyczności. W celach terapeutycznych substancja może być stosowana nawet u dzieci.

Botoks to preparat, który jest szeroko wykorzystywany w medycynie estetycznej i nie tylko. Odpowiednie dawkowanie i aplikacja tej substancji pozwala na uzyskanie młodo wyglądającej twarzy czy uniknięcie skutków nieprzyjemnych schorzeń. 

Na czym polega botoks – Piśmiennictwo: 

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-9.pdf, dostępne 29.04.2025 

5/5 - (5 votes)