Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Lipomastia


Lipomastia to przerost tkanki tłuszczowej w męskich piersiach. Jest to częsty powód kompleksów wśród Panów z tym problemem.

ginekomastia, lipomastia, leczenie ginekomastii

Lipomastia

Czym jest i czym się charakteryzuje lipomastia?

Lipomastia jest przypadłością dotykającą mężczyzn charakteryzujących się nadwagą oraz takich, którzy w szybkim tempie dużo stracili na wadze. Polega na powiększeniu piersi poprzez nagromadzenie się w nich, a także w obrębie powłok klatki piersiowej, nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

Najważniejszą przyczyną powstawania lipomastii jest otyłość, jednakże może ona występować również u osób szczupłych, które stosują niewłaściwą dietę lub nie uprawiają aktywności fizycznej. W tych przypadkach jest to związane nie z nadmiarem, a z nieprawidłową dystrybucją tkanki tłuszczowej.

Często można sobie łatwo poradzić z tą przypadłością, gdyż niejednokrotnie ustępuje po pozbyciu się nadwagi. Jednakże niejednokrotnie potrzebne są bardziej radykalne interwencje, gdyż w zaawansowanych przypadkach lipomastii, męskie piersi mogą zacząć się kształtować tak jak kobiecy biust.

Jak odróżnić lipomastię od ginekomastii?

Co prawda lipomastia jest często nazywana pseudoginekomastią, ginekomastią pozorną lub ginekomastią tłuszczową, natomiast są to dwie zupełnie różne przypadłości. Jedyne co mają wspólnego, to efekt powiększenia piersi. Jak wspomniano powyżej, lipomastia polega na zwiększeniu się piersi wskutek tendencji do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w obrębie piersi oraz klatki piersiowej i wynika najczęściej ze zwykłej otyłości.

Ginekomastia natomiast jest bardziej skomplikowanym schorzeniem. Jej istotą jest powiększenie się piersi na skutek zwiększenia ilości tkanki gruczołowej. Z taką sytuacją mamy do czynienia przy różnorodnych zaburzeniach hormonalnych związanych z osią regulacyjną podwzgórze-przysadka-gonady.

Najczęściej występuje u mężczyzn po 50 roku życia. Jest częstym objawem ubocznym hormonoterapii stosowanej w leczenia zaawansowanego raka gruczołu krokowego. Ginekomastia jest dużo bardziej uciążliwa od lipomastii, gdyż praktycznie w każdym przypadku wymaga leczenia farmakologicznego, a często także chirurgicznego.

Odróżnienie lipomastii od ginekomastii jest stosunkowo proste i możliwe już na etapie samobadania. Piersi dotknięte lipomastią są miękkie, gładkie i o jednorodnej strukturze. W piersiach ginekomastycznych natomiast wyczuwa się ich grudkowatą, a czasami wręcz guzkowatą strukturę.

Decydującym badaniem jest badanie usg piersi.

Jak sobie poradzić z lipomastią?

Podstawową metodą zwalczania lipomastii jest zmiana stylu życia. Konieczne jest wprowadzenie zbilansowanej diety na zasadach diety redukcyjnej, czyli obejmującej rezygnację ze słodyczy, słonych przekąsek, tłuszczy zwierzęcych i alkoholu, a także produktów o wysokim stopniu przetworzenia.

Wskazane jest natomiast wprowadzenie do diety zwiększonej ilości warzyw i owoców. Do tego należy dołączyć trening. Najskuteczniejsze wydają się ćwiczenia aerobowe takie jak pływanie czy biegane, wykonywane 3-4 razy w tygodniu po 40-60minut.

Jeżeli jednak tego typu leczenie okaże się niewystarczające, z pomocą przychodzi współczesna medycyna estetyczna oferując zabiegi liposukcji. Jest ona najpopularniejszą metodą mającą na celu pozbycia się niechcianego nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabieg ten polega na mechanicznym usunięciu nadmiaru tłuszczu.

Podstawowa metoda polega na zastosowaniu próżni do wyeliminowania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jest to jednak metoda wymagająca znieczulenia ogólnego i związanej z tym hospitalizacji. Współczesna medycyna estetyczna oferuje innowacyjne modyfikacje tego zabiegu, dzięki którym możliwe jest bezurazowe i bezbolesne oddzielenie tkanki tłuszczowej od struktur otaczających, bez uszkodzenia naczyń i nerwów oraz innych narządów.

Liposukcja

Przykładem jest liposukcja infradźwiękowa N.I.L. (Nutational Infrasonic Liposculpture), która wykorzystuje zjawisko ruchów nutacyjnych wykonywanych przez kaniulę wprowadzaną w tkanki. Generują one powstawanie fal akustycznych o częstotliwości infradźwięków, co powoduje atraumatyczną separację tłuszczu.

Inną metodą jest zabieg z zastosowaniem aparatu Body Jet. To innowacyjne uszkodzenie wykorzystuje technologię WAL (Water-jet Assisted Liposuction). Polega ona na zastosowaniu strumienia płynu pod ciśnieniem, który bezurazowo oddziela tkankę tłuszczową od otoczenia. Roztwór zawiera również adrenalinę, której zadaniem jest skurcz włosowatych naczyń krwionośnych, co dodatkowo zmniejsza ryzyko ewentualnych krwawień, a także środek znieczulający co zmniejsza bolesność zabiegu.

Bardzo skutecznym zabiegiem jest liposukcja laserowa – Lipolife.

Powyższe metody mają tę przewagę nad klasyczną liposukcją, że po pierwsze są praktycznie bezbolesne, tak więc nie wymagają znieczulenia ogólnego ani opieki anestezjologicznej, zupełnie wystarczające jest znieczulenie miejscowe. Zmniejsza to zatem ryzyko powikłań zabiegu związanych ze znieczuleniem.

Ponadto, tkanka tłuszczowa uzyskana drogą wyżej opisanych metod, w przeciwieństwie do klasycznej liposukcji, jest nieuszkodzona. Wiąże się to z możliwością jej zastosowana do zabiegu lipomodelingu, wykorzystywanego na przykład do modelowania piersi czy pośladków. Procedury te można wykonywać jednoczasowo.

Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej liposukcja obarczona jest przeciwwskazaniami. Nie zaleca się wykonywania jej u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią, u chorych na przewlekłe choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, a także
u osób z aktywnymi procesami zapalnymi, zwłaszcza w obrębie skóry.

Lipomastia Poznań

5/5 - (9 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530