Gładka skóra na lato, zadbaj już dziś
Gładka skóra na lato to ważna sprawa przed wakacjami.
Jak co roku, gdy zbliża się lato, a na zewnątrz co raz cieplej, co raz bliższa staje się perspektywa wypoczynku nad wodą. W tym okresie szczególnie staramy się zwrócić uwagę, aby nasza skóra była jędrna i gładka, i pięknie prezentowała się w stroju kąpielowym.
Dużo większą uwagę przykładamy do tego, aby pozbyć się niechcianego owłosienia i bez poczucia wstydu jak najlepiej zaprezentować się na plaży. Jednak jaką metodę depilacji wybrać spośród tylu dostępnych? Najskuteczniejsza to depilacja laserowa
Gładka skóra na lato – Depilacja trwała
Obecnie, najskuteczniejszą metodą usuwania niechcianego owłosienia jest depilacja laserowa, gdyż pozwala ona na osiągnięciu trwałego efektu. Raz przeprowadzona seria zabiegów powoduje, że już do końca życia nie musimy się martwić problemem nadmiernego owłosienia.
Gładka skóra na lato – Depilacja laserowa
wykorzystuje tak zwane zjawisko fototermolizy selektywnej. Polega ono na wybiórczym niszczeniu danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej. Strukturę, która ma ulec zniszczeniu określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego.
Komórki organizmu zawierają tak zwane chromofory, czyli białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości. Ciepło wytworzone w ten sposób powoduje termiczne uszkodzenie, komórek odżywczych i prekursorowych zawartych w cebulce włosa. Spaleniu ulega też część zewnętrzna włosa.
Istotne jest, by pamiętać, że choć depilacja laserowa powoduje wypadnięcie wszystkich włosów w obszarze poddawanym zabiegowi, to jednak nie jest możliwe trwałe usunięcie wszystkich włosów. Na stałe zostają wyeliminowane tylko te włosy, które znajdują się w trakcie zabiegu w anagenie, czyli w fazie wzrostowej. Pozostałe włosy ulegają regeneracji i odrastają. Odsetek trwale usuniętych włosów jest bardzo zróżnicowany i zależy od pewnych indywidualnych predyspozycji, ale przede wszystkim od okolicy ciała,, która poddawana jest zabiegowi i wynosi średnio od 20 do 40%.
Depilacja laserowa – przygotowanie
Przed planowanym przeprowadzeniem procedury depilacji laserowej niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do niej. Oczywiście przed przeprowadzeniem zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska obejmująca wnikliwy wywiad, co ma na celu ustalenie, czy są jakieś ewentualne przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej. Bardzo ważne jest również szczegółowe badanie lekarskie skóry z oceną jej stanu oraz ustaleniem fototypu. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego ustalenia optymalnej dawki energii, która ma być zastosowana podczas zabiegu.
Kolejnym etapem jest przeprowadzenie tak zwanej próby laserowej, która pozwala ocenić tolerancję i zachowanie skóry. Czas trwania samego zabiegu jest bardzo zróżnicowany i zazwyczaj mieści się w przedziale od 15 minut, nawet do 2 godzin, w zależności od okolicy ciała poddawanej depilacji laserowej. Pierwsze rezultaty po przeprowadzeniu tej procedury widoczne są praktycznie natychmiast, a ostateczny rezultat po upływie około 2 tygodniu.
Z uwagi na wspomniany powyżej fakt, iż zabieg depilacji laserowej pozwala na usunięcie jedynie pewnego odsetka włosów, a konkretniej tych znajdujących się w fazie wzrostu, celem uzyskania pełnego rezultatu konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Zazwyczaj wystarczające jest jego powtórzenie 4 do 6 razy. Oczywiście takie powtórzenie nie może być wykonane od razu.
Najpierw należy odczekać do czasu aż włosy, które nie zostały trwale usunięte odrosną i aż uformuje się ich trzon. Optymalnie trafić w moment, kiedy jak największy odsetek włosów jest w fazie wzrostowej, czyli anagenie. W związku z powyższym, odstęp między pierwszym a drugim zabiegiem powinien wynosić mniej więcej od 4 do 6 tygodni. Odstępy pomiędzy kolejnymi powtórzeniami ulegają stopniowemu wydłużaniu.
Zabieg usuwania włosów z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i jest zupełnie bezbolesny.
Niezwykle ważnym jest, aby po przeprowadzeniu procedury przestrzegać serii zaleceń, które pozwalają uniknąć niepotrzebnych powikłań. Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie należy wyrywać włosów z obszaru poddanego zabiegowi.
Niestety, jak każda procedura oferowana przez współczesną medycynę estetyczną, istnieje grupa osób, w której jej przeprowadzenie jest przeciwwskazane. Należą do nich przede wszystkim kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie jest zalecane jej przeprowadzanie u osób z ciężkimi, przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą, aktywnymi chorobami nowotworowymi i autoimmunologicznymi (zwłaszcza w obrębie skóry jak bielactwo czy też łuszczyca), a także stanami zapalnymi w obrębie skóry i tkanki podskórnej.
Zabieg ten jest przeciwwskazany u osób stosujących środki fotouczulające. Nie należy go wykonywać u pacjentów, u których niedawno został przeprowadzony peeling chemiczny lub mechaniczny, depilacja mechaniczna (z użyciem wosku, depilatora czy pęsety). Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej jest również świeża opalenizna.
RAZ A DOBRZE- CZYLI O ZALETACH DEPILACJI LASEROWEJ
Z tematem niechcianego lub nadmiernego owłosienia spotkała się każda kobieta, a niechciane włosy na ciele posiadają także mężczyźni. Przez lata problem ten był powracający, a usuwanie niechcianych włosków trzeba było regularnie powtarzać, a czasem nawet usuwać je w bolesny sposób. Dzisiejsza kosmetologia i medycyna estetyczna oferują nam zabieg dużo bardziej komfortowy od dotychczasowych, a przy tym pozostawiający trwałe efekty- to depilacja laserowa. Co powinieneś o niej wiedzieć i czy każdy może się poddać takiej metodzie walki z owłosieniem?
Gładka skóra na lato – Wskazania i przeciwwskazania
Depilacji laserowej nie można poddać się ot tak, czyli bez pogłębionego wywiadu z lekarzem lub kosmetologiem. Jeżeli trafisz do salonu, gdzie tego wywiadu brak- zrezygnuj. Depilacja laserowa to bowiem zabieg posiadający wskazania do jego wykonania, ale także sporo przeciwwskazań.
Kto powinien rozważyć zabieg depilacji laserowej:
-
osoba chcąca pozbyć się owłosienia z danej partii ciała w sposób trwały,
-
osoba chcąca ograniczyć powstawanie infekcji- owłosienie niektórych partii ciała (np. okolic bikini) może wiązać się z szybkim namnażaniem się bakterii i infekcjami,
-
osoba z problemem zapaleń mieszków włosowych lub wrastających włosków,
-
osoba chcąca ograniczyć potliwość ciała- laser diodowy pozwala redukować potliwość na poszczególnych partiach ciała.
Ale istnieją także przeciwwskazania dla zabiegu i są to:
-
ciąża i laktacja,
-
choroby skóry i świeże infekcje miejsc, które chcemy poddać depilacji, zranienia,
-
świeża opalenizna,
-
bardzo jasne i rude włosy- jasnych włosów nie wychwytuje laser,
-
skłonność do przebarwień
Zabieg depilacji laserowej w skrócie
W zależności od rodzaju lasera, metoda działania tegoż lasera może się nieco różnić. Np w przypadku fotodepilacji cebulka włosa zostaje zniszczona przez wiązkę światła zamienioną w energię termiczną. Wiązka światła wychwytywana jest przez melaninę- barwnik odpowiedzialny na kolor włosa. Zjawisko to nazywane jest selektywną fotodermatozą.
Laser Nd-Yag wpuszcza zaś laser do naczyń krwionośnych w dnie cebulki włosa i uszkadza je- włos obumiera bez substancji odżywczych. Każdy zabieg poprzedzony jest wywiadem, dobierane są także parametry lasera do danej osoby. Następnie lekarz lub kosmetolog wykonuje próbę laserową na danej partii ciała. Depilacja laserowa jest niebolesna, ale u niektórych może wywoływać uczucie pieczenia, swędzenia lub kłucia.
Niekiedy lekarz może zaproponować maść znieczulającą lub chłodzącą. Skóra po depilacji jest podrażniona od 2 do 4 dni i w tym czasie należy pielęgnować ją niezwykle łagodnymi preparatami zalecanymi przez kosmetologa. Trwałe rezultaty polegające na nieodrastaniu włosa uzyskamy po serii zabiegów.
Do największych plusów depilacji laserowej zaliczymy:
-
oszczędność czasu,
-
oszczędność pieniędzy,
-
gładka skóra na długi czas,
-
lepszy stan zdrowotny skóry.
ZIMA – NAJLEPSZY CZAS ZADBANIA O GŁADKĄ SKÓRĘ
Marzysz o ciele bez zbędnego owłosienia? Większość dziewcząt z Nas odpowie twierdząco, gdyż wszystkie chcemy czuć się piękne, zadbane oraz mieć komfort, iż w żadnej spontanicznej sytuacji (jak np. wakacje last minute) nie da nam się we znaki problem niechcianego lub nadmiernego owłosienia. Sposobów na walkę z nim jest sporo, optymalnie jest jednak wybrać sposób przynoszący jak najbardziej trwałe rezultaty. Taką metodą walki z włoskami na różnych partiach ciała jest z pewnością depilacja laserowa, a okres zimy to najlepszy czas, by poddać się serii zabiegów.
Czym jest depilacja laserem
O laserowym usuwania włosów pierwszy raz zaczęła być mowa w latach 60. XX w. Jednak dopiero obecna nowoczesna technologia w tej dziedzinie pozwala na poddanie się zabiegowi komfortowemu, trwałemu oraz przede wszystkim bezpiecznemu. Jak działa laser? Laser działa na nic innego jak na melaninę- barwnik, który nadaje koloryt naszym włosom.
Odpowiednia wiązka lasera wpuszczana jest do mieszka włosa. Impuls światła zamienia się na energię termiczną, a zjawisko to nazywa się fototermolizą termiczną. Fototermoliza trwale uszkadza mieszek niszcząc go. Żeby zabieg był jak najbardziej efektywny, trzeba odpowiednio dobrać parametry urządzenia, czyli moc lasera i czas trwania impulsu.
Bardzo istotnym jest więc pogłębiony wywiad medyczny poprzedzający taką depilację. Jeżeli nie ma żadnego przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej, przeprowadza się jej próbę na niedużej powierzchni skóry. Laser działa jedynie na włosy, które są w fazie wzrostu, tak więc by efekt był trwały trzeba się poddać serii kilku zabiegów odbywających się w odstępach kilkutygodniowych.
Jak przygotować się do zabiegu
Pisaliśmy już, iż zabieg depilacji laserem nie może zostać wykonany „z marszu” i że wymaga na pierwszym miejscu zrobienia wywiadu z pacjentem. Przeciwwskazaniami dla tejże depilacji są bowiem: ciąża i laktacja, infekcje i choroby skóry, zranienia, podatność na przebarwienia, zbyt jasne lub rude włosy, cukrzyca czy świeża opalenizna.
W sytuacji, gdy jesteśmy umówieni na zabieg depilacji laserem, wypada się do niego trochę przygotować. Całkowicie zabronione jest opalanie się na minimum 4 tygodnie przed depilacją- po opalaniu w skórze będziemy mieć zbyt wiele melaniny, która będzie przyciągała wiązkę lasera zamiast tej zawartej w mieszku włosa. Dlatego zabieg depilacji laserowej najlepiej wykonywać w okresie jesienno- zimowym, a na wiosnę oraz w lecie cieszyć się gładką skórą pach, nóg czy okolic bikini.
Zalecane jest, by na kilka tygodniu przed zabiegiem odstawić picie herbat ziołowych z dziurawca oraz z nagietka, a na 2 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić wszelkie kremy i maści zawierające witaminy A i C, retinol, kwasy owocowe oraz izotretinoinę. W dniu wykonywania depilacji skóra, która będzie poddawana zabiegowi nie powinna być pokryta kremami, perfumami, dezodorantami, jeżeli depilujemy twarz należy w tym dniu zrezygnować z makijażu.
Depilacja laserem to zabieg pozwalający oszczędzić dużo czasu oraz pieniędzy- pojedyncze zabiegi trwają maksymalnie do kilkunastu minut, a trwały efekt pozwoli zaoszczędzić fundusze wydawane na zabiegi, które są skuteczne jedynie kilka dni lub tygodni. Już po pierwszym zabiegu depilacji laserowej nie odrasta aż 30% włosków. To bardzo korzystny sposób na walkę także z problemami natury zdrowotnej- usunięcie włosków za pomocą lasera pozwala uniknąć nawracających zapaleń mieszków włosowych oraz wyeliminować problem wrastających włosów.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat