Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Gabinet okulistyczny Poznań – leczenie okulistyczne


Gabinet okulistyczny Poznań 

gabinet okulistyczny, gabinet okulistyczny Poznań

Gabinet okulistyczny Poznań

Korzystając z usług naszego gabinetu okulistycznego masz dostęp do doświadczonych okulistów, którzy oferują Ci pełne spektrum badań diagnostycznych, pozwalających na skuteczne postawienie diagnozy. Drugim etapem będzie profesjonalne leczenie, które umożliwi Ci poprawę ostrości widzenia lub pozbycie się objawów chorób oczu takich jak : jaskra czy zaćma.

Diagnostyka w gabinecie okulistycznym

Nasi okuliści w gabinecie okulistycznym oferują szeroki zakres badań diagnostycznych, które pozwolą na trafne postawienie diagnozy i rozpoczęcie właściwego leczenia. Poza badaniem ostrości widzenia z udziałem tablicy Snellena czy komputerowym badaniem wzroku oferujemy badanie UBM, które obrazuje struktury i patologie w oku. UBM stosuje się w celu wykrywania guzów tęczówki czy ciała rzęskowego, ocenie oczu po urazach. 

W gabinecie okulistycznym wykonujemy także pomiar długości gałki ocznej czy też używamy ultrasonografu, który wykorzystywany jest w celu przeprowadzania ogólnych badań gałki ocznej i oczodołu. Kolejnym badaniem wykonywanym w naszym gabinecie okulistycznym jest OCT – czyli optyczna koherentna tomografia. Badanie służy do badania przekroju warstw siatkówki, co pozwala na weryfikację struktur siatkówki oraz zmian w niej zachodzących.

Częstym badaniem wykonywanym przez okulistę jest badanie pola widzenia. Trwa ono do 20 minut i wykonywane jest za pośrednictwem perymetru. Pacjent opiera brodę i czoło na specjalnej podpórce, podczas gdy urządzenie generuje punkty świetlne, a zadaniem pacjenta jest sygnalizowanie ich zobaczenia za pomocą przycisku. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Zabiegi wykonywane w gabinecie okulistycznym

Nasz okulista oferuje kompleksowe leczenie okulistyczne, które łagodzi objawy lub pozbywa się chorób takich jak jaskra, zaćma czy AMD. Oferujemy laseroterapię siatkówki, która leczy stany chorobowe często skorelowane z procesem tworzenia patologicznych naczyń. Dzięki wiązce lasera nieprawidłowe tkanki ulegają redukcji. Tę metodę stosuje się m.in. w przypadku retinopatii czy stanu po zakrzepie żylnym etc.

Często wykonywaną procedurą zabiegową w gabinecie okulistycznym jest usunięcie zaćmy. Ten zabieg polega na chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki oraz założeniu pacjentowi sztucznej soczewki. Efekty zabiegu są zaskakujące – pacjent w większości przypadków uzyskuje znaczną poprawę ostrości widzenia.

Okulista wykonuje szereg zabiegów z udziałem lasera ND-YAG. Emisja promieniowania prowadzi do przecięcia tkanki i wywołania efektu terapeutycznego.

Laserem Nd-YAG można wykonać kapsulotomię – czyli przecięcie tylnej torby soczewki, co czyni się w przypadku zaćmy.  Laserem Nd-YAG wykonuje się także irydotomię laserową, którą stosuje się w przypadku jaskry z wąskim kątem przesocza. Zabieg polega na stworzeniu otworu w obwodowej części tęczówki, co hamuje przepływanie cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory gałki ocznej. 

Gabinet okulistyczny Poznań

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Można w nich wyczytać wiele myśli, emocji, zamiarów. Niestety, w dzisiejszych czasach to zwierciadło narażone jest na wiele czynników wywierających na nie bardzo niekorzystny wpływ.

Wszechobecne w codziennym życiu ekrany telefonów, komputerów, telewizorów czy tabletów, a także emitowane przez nie promieniowanie bardzo niekorzystnie wpływają na nasze oczy i przyczyniają się do coraz częstszego powstawania różnego typu wad wzroku, a także innych schorzeń dotyczących gałki ocznej jako narządu wzroku. Dlatego też bardzo ważna jest regularna kontrola w gabinecie okulistycznym.

Gabinet okulistyczny Poznań, jak sama nazwa wskazuje, jest miejscem pracy lekarza okulisty. W tym gabinecie dokonuje się standardowego, pełnego badania wzroku, dobiera soczewki korekcyjne, a także kontroluje i prowadzi leczenie zachowawcze przewlekłych schorzeń dotyczących gałki ocznej.

Aby zostać okulistą, należy skończyć studia na Uniwersytecie Medycznym na kierunku lekarskim. Następnie należy odbyć staż podyplomowy oraz zdać Lekarski Egzamin Końcowy. Jest to niezbędne, aby otrzymać pełne prawo wykonywania zawodu lekarza, umożliwiające rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego z okulistyki.

Po zakończeniu oraz zaliczeniu takiego kilkuletniego szkolenia, oraz zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego z zakresu okulistyki, lekarz otrzymuje tytuł specjalisty okulisty.

Gabinet okulistyczny Poznań – wyposażenie

Do prawidłowego i optymalnego funkcjonowania gabinetu okulistycznego, niezbędnego do zapewnienia adekwatnej pomocy pacjentom, konieczne jest dobrej jakości podstawowe wyposażenie. Oczywiście oprócz wszelkich materiałów niezbędnych w każdym gabinecie lekarskim, konieczne jest kilka specjalistycznych przyrządów.

Należą do nich oftalmoskop, refraktometr, lampa szczelinowa, a także różnego rodzaju tablice (np. tablice Snellena) oraz urządzenia umożliwiające przeprowadzenie pełnego badania okulistycznego. Oczywistym jest, iż sprzęt to nie wszystko. Podstawą do zapewnienia wysokiej jakości funkcjonowania gabinetu okulistycznego jest szeroka wiedza, doświadczenie oraz umiejętności przyjmującego w nim lekarza okulisty.

Jak wygląda i z jakich elementów składa się badanie okulistyczne?

Regularna kontrola okulistyczna i rutynowe przeprowadzanie badania okulistycznego, które wykonywane jest podczas każdej wizyty w gabinecie okulistycznym są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku.

Pierwszym etapem badania okulistycznego jest zebranie dokładnego wywiadu z pacjentem, uwzględniającym aktualnie występujące dolegliwości związane ze wzrokiem, ale nie tylko. Bardzo istotny jest wykaz chorób współistniejących, gdyż niektóre z nich mogą dawać powikłania właśnie pod postacią różnego rodzaju zaburzeń wzroku.

Niezbędne jest również uzyskanie informacji na temat ewentualnych chorób oczu występujących w rodzinie, gdyż niektóre z nich mogą wynikać z pewnych predyspozycji genetycznych. Po przeprowadzeniu wywiadu, lekarz przechodzi do właściwego badania, które składa się z kilku etapów.

Kolejny etap obejmuje badanie ostrości wzroku. Zazwyczaj jest ono dwuetapowe i obejmuje badanie ostrości wzroku do dali oraz do bliży. Badanie ostrości wzroku do dali ma na celu ocenę zdolności rozdzielczej siatkówki.

Najbardziej powszechną metodą badania ostrości wzroku jest wykorzystanie tak zwanych tablic Snellena wyposażonych w optotypy. Badany odczytuje wskazane przez badającego optotypy od największych do coraz mniejszych.

Odległość z jakiej badany odczytuje optotypy to około 5m. Badanie ostrości wzroku do bliży jest swego rodzaju uzupełnieniem badania w stosunku do dali. Jego celem jest ocena widzenia z odległości ok. 30cm, czyli takiej, jaka zazwyczaj jest potrzebna do czytania. Jest ono szczególnie istotne dla pacjentów po 40 roku życia, u których może rozpoczynać się tak zwana starczowzroczność, będąca rodzajem nadwzroczności.

Badany dostaje od odczytania tekst lub optotypy o różnej wielkości, począwszy od najmniejszych, z utrzymaniem tendencji wzrostowej. Badanie ostrości wzroku jest badaniem bezinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym.

Następnym bardzo ważnym etapem badania okulistycznego jest ocena pola widzenia. Może być ona przeprowadzone na kilka sposobów. Najbardziej popularnym jest tak zwany test konfrontacji. Polega on na tym, że pacjent zasłania jedno oko i patrzy na wprost, a lekarz wyciąga rękę i pokazuje daną ilość palców w miejscu granicy obwodowego pola widzenia pacjenta. Pacjent ma za zadanie określić ile palców widzi.

Poprzez przesuwanie ręki, lekarz ocenia najbardziej obwodowe miejsce prawidłowej odpowiedzi. Drugą metodą oceny pola widzenia jest tak zwany test metodą Goldmana. Pacjent patrzy przed siebie, a lekarz powoli przesuwa przedmiot z obwodowego pola widzenia do punktu skupienia wzroku pacjenta. W ten sposób może sporządzić dokładną mapę pola widzenia.

         W dalszej kolejności okulista ogląda przednią część oka. Ta część badania zwykle jest dwuetapowa. W pierwszym etapie, lekarz gołym okiem ogląda dokładnie wygląd powiek, spojówek, oraz przedniej części gałki ocznej. W drugim etapie przeprowadza badani przy pomocy tak zwanej lampy szczelinowej, która w świetle spolaryzowanym oraz w powiększeniu może uwidaczniać różne patologie w obrębie przedniego odcinka gałki ocznej.

Do przykładowych chorób mogących być zdiagnozowanymi na drodze badania w lampie szczelinowej należą na przykład zaćma, uszkodzenie rogówki, obecność ciała obcego w przedniej części oka, czy też tak zwana choroba Wilsona będąca wynikiem nieprawidłowego metabolizmu miedzi.

Badanie dna oka jest bardzo istotne, ponieważ umożliwia na wykrycie wielu schorzeń dotyczących głębszych warstw gałki ocznej, takich jak na przykład naczyniówka czy siatkówka, ale także pozwala na ocenę tarczy nerwu wzrokowego.

Badanie to znajduje zastosowanie nie tylko w diagnostyce schorzeń stricte okulistycznych np. o charakterze zapalnym czy nowotworowym, ale pozwala na ocenę powikłań takich chorób ogólnoustrojowych jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Ponadto, na podstawie oceny tarczy nerwu wzrokowego ułatwia rozpoznanie wzrostu ciśnienia śródczaszkowego, będącego stanem bezpośredniego zagrożenia życia!

W przeciwieństwie do wyżej opisanych składowych badania okulistycznego, badanie dna oka wymaga wcześniejszego przygotowania. Polega ono na zakropieniu badanego oka preparatem zawierającym atropinę, na około 30 minut przed przeprowadzeniem badania.

Zadaniem tej czynności jest rozszerzenie źrenicy i czasowe uniewrażliwienie jej na działanie światła, wskutek tego nie zwęża się ona pod jego wpływem, umożliwiając dokładne przeprowadzenie badania. Następnie lekarz ogląda dno oka przy pomocy specjalnego aparatu wyposażonego
w soczewkę powiększającą oraz źródło światła, zwanego oftalmoskopem.

Ostatnim etapem pełnego badania okulistycznego jest tonometria, czyli pomiar ciśnienia w gałce ocznej. Obecnie standardem jest wykorzystanie specjalnego aparatu zwanego tonometrem. Co prawda istnieje niedogodność związana z koniecznością bezpośredniego dotknięcia gałki ocznej przy wykonywaniu pomiaru, ale jest ona co raz częściej eliminowana przez możliwość zastosowania tzw. tonometru bezdotykowego.

Niektórzy okuliści badają ciśnienie w gałce ocznej bezpośrednio poprzez ucisk oka palcami i ocenę napięcia gałki ocznej. Stwierdzenie w ten sposób, czy ciśnienie wewnątrzgałkowe jest podwyższone wymaga jednak bardzo dużego doświadczenia i jest w pełni subiektywne. W związku z powyższym obecnie odchodzi się od tej metody i nie zaleca jej.

Gabinet okulistyczny prywatny Poznań – Klinika oka

5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530