Dieta dla skóry, właściwa poprawia wygląd

Dieta dla skóry

Dieta dla skóry

Stosowanie zasad prawidłowego odżywiania się nie wpływa tylko na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby lub odchudzenia się. Ma też swój udział w modulowaniu struktury oraz wydłuża proces starzenia się skóry.

Jak skóra naszego organizmu jest zbudowana?

Do skóry należą 3 warstwy: naskórek, skóra właściwa oraz tkanka podskórna. Ta ostatnia z nich ma za zadanie regulować procesami termoregulacyjnymi. Znajduję się w niej tkanka tłuszczowa. Odwrotnie do tkanki tłuszczowej okołonarządowej i centralnej (brzusznej) nie należy się jej bać.

W warstwie skóry właściwej zlokalizowane są najważniejsze elementy skóry, takie jak: gruczoły łojowe i potowe, naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe, torebki włosów, struktury białkowe tkanki łącznej (kolagen i elastyna) odpowiedzialne za utrzymywanie struktury skóry. Składnik macierzy międzykomórkowej, zwany kwasem hialuronowym wiążąc nadmiar wody gwarantuje sprężystość skóry. Jest również składnikiem mazi stawowej wspomagając ruch stawowy.

Naskórek jest zbudowany z 5 warstw, których rolą jest produkcja keratyny, melaniny, wspomaganie odporności – bariery skory (komórki Langerhansa) oraz ochrona zakończeń nerwowych (komórki Merkla). Co mniej więcej 28 dni następuje złuszczanie, czyli organizm samodzielnie regeneruje komórki naskórka, zastępując stare komórki nowszymi.

Dlaczego dbanie o skórę jest tak ważne?

Skóra stanowi barierę mechaniczną pomiędzy światem zewnętrznym a organizmem człowieka. Jej zadaniem jest rozpoznawanie szkodliwych substancji lub cząsteczek chcących przedostać się do organizmu i zabezpieczenie przed wtargnięciem ich. Należą do nich: patogenne bakterie, grzyby, wirusy, metale ciężkie, alergeny, zanieczyszczenia drobnocząsteczkowe i inne.

Co jeść, aby poprawić kondycję skóry?

Bardzo ważnym aspektem jest odpowiednie nawadnianie organizmu, w ilości minimum 2 litry dziennie. Najważniejszymi składnikami pokarmowymi wpływającymi na kondycję skóry są: witamina A, C (wspiera produkcję kolagenu), D (odpowiedzialna za biologiczny cykl naskórka), E oraz z grupy B, w szczególności B5 i B3.

Należy także pamiętać o odpowiedniej podaży nienasyconych kwasów tłuszczowych, które będą wspierać warstwę hydro-lipidową skóry. Do istotnych składników mineralnych należą: cynk, selen, krzem i siarka, które mają właściwości antyseptyczne, antybakteryjne, antyutleniające, przyspieszające proces złuszczania oraz hamujące nadmierną produkcję sebum.

Do produktów bezwzględnie niezalecanych należą: alkohol, cukier (stanowi pokarm dla bakterii), mleko i produkty mleczne, czekolada. Ale również palenie papierosów sprzyja powstawaniu różnych schorzeń skórnych.

W produktach zalecanych znajdują się: siemię lniane, miód oraz ocet jabłkowy.

Dieta dla skóry jest bardzo ważna – skontaktuj się z dietetykiem.

Często złe nawyki żywieniowe prowadzą do problemów – zobacz: choroby skóry a dieta.

Jeśli z powodu niedoborów żywieniowych dojdzie do wypadnięcia włosów polecamy zabieg: przeszczep włosów metoda FUE

5/5 - (7 votes)