Czym jest zespół suchego oka

Czym jest zespół suchego oka?

Wielu pacjentów przychodzi do naszego gabinetu okulistycznego z zespołem suchego oka. Jakie są przyczyny, charakterystyka, objawy oraz leczenie tego schorzenia? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Zespół suchego oka – definicja

Jest to schorzenie, które polega na niedostatecznym wydzielaniu łez czy też na zaburzeniach w składzie warstw filmu łzowego. Czynnikami sprzyjającymi chorobie są: wiek (po 40 roku życia oczy wydzielają mniej łez), hormonalna antykoncepcja i zmiany hormonalne u kobiet, klimatyzacja, zanieczyszczenie powietrza, noszenie soczewek kontaktowych, palenie papierosów, praca przy komputerze oraz pływanie w chlorowanej wodzie.

Innymi czynnikami ryzyka są choroby takie jak: cukrzyca, tarczyca, reumatyzm, trądzik różowaty, blizny spojówkowe po zapaleniach czy oparzeniach termicznych lub chemicznych. 

Jakie są objawy zespołu suchego oka?

Pacjent odczuwa wrażenie „piasku pod powiekami” oraz może borykać się z widzeniem jak przez mgłę. Inne objawy towarzyszące zespołowi suchego oka to światłowstręt, zmęczenie czy uczucie ciężkich powiek.

Dysfunkcja Gruczołów Meiboma jako jedna z przyczyn zaburzeń powierzchni oka

Z zespołem suchego oka powiązana jest dysfunkcja Gruczołów Meiboma, która polega na przewlekłym zablokowaniu ujść gruczołów wraz ze zmianami ilościowymi lub jakościowymi wydzieliny, która odpowiada za odporność filmu łzowego na odparowywanie. W przypadku tego schorzenia dolegliwości pojawiają się u obu powiek i na początkowym etapie pacjent nie dostrzega żadnych objawów.

Warto wiedzieć, że gruczoły Meiboma są zmodyfikowanymi holokrynowymi gruczołami łojowymi, które leżą w zespoleniu śluzowo-skórnym powiek. Nazywa się je także gruczołami tarczkowymi. Ich zadaniem jest produkcja lipidów polarnych i mieszaniny tłuszczów niepolarnych, które tworzą najbardziej zewnętrzną warstwę filmu łzowego.

Poznajmy skuteczne sposoby leczenia schorzenia w gabinecie okulistycznym

Okulista stosuje leczenie objawowe, zalecając preparaty zastępujące łzy – czyli sztuczne łzy tudzież ich substytuty. Odpowiedni preparat należy dobrać po konsultacji z okulistą. Warto pamiętać, że stosowanie sztucznych łez wymaga częstego stosowania ze względu na fakt, że chronią one gałkę oczną przez zaledwie 10-20 minut.

Okulista rekomenduje stosowanie leków w postaci żelu, którym smaruje się oko na noc, co ma za zadanie je chronić. Okulista może przepisać kortykosteroidy w kroplach, co powoduje redukcję stanu zapalnego. Jeśli pacjent boryka się z zaawansowanym zespołem suchego oka okulista dokonuje zamknięcia punktów łzowych.

Polega to na zakładaniu zatyczek do punktów łzowych, które mogą być czasowe lub stałe (wówczas wykorzystuje się koagulację laserową lub termiczną). Prowadzi to do zahamowania odpływu łez i zwiększania ich ilości. 

5/5 - (7 votes)