Cellulit
Poznajmy topowe zabiegi na redukcję cellulitu: Venus Legacy, laser frakcyjny, liposukcja i karboksyterapia, które przynoszą pożądane efekty terapeutyczne.
Co to jest cellulit?
Cellulit to poważny problem estetyczny, z którym boryka się nawet 85% kobiet powyżej 20-go roku życia. Cellulit są to nieregularne zgrubienia i zwłóknienia tkanki łącznej. Cellulit może występować na udach, pośladkach czy biodrach. Jest to zjawisko degeneracyjne, które powoduje zaburzenia w krążeniu krwi chłonki.
Poznajmy główne przyczyny cellulitu
Do przyczyn cellulitu zaliczamy: brak ruchu i siedzący tryb życia, przewagę estrogenów przy niedoborze progesteronu, problemy z krążeniem, noszenie zbyt obcisłych ubrań oraz butów na wysokim obcasie. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu cellulitu są: wady postawy, palenie papierosów, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa dieta, stres, nieregularne spożywanie posiłków czy skłonność do obrzęków.
Cellulit może być wywołany na skutek uwarunkowań genetycznych.
Venus Legacy na cellulit
Pierwszym zabiegiem na usuwanie cellulitu dostępnym w naszej klinice medycyny estetycznej jest Venus Legacy. Jest to urządzenie wykorzystywane do modelowania sylwetki i usuwania cellulitu. Urządzenie opiera się na innowacyjnej technologii łączącej oddziaływanie wielobiegunowych fal radiowych z pulsacyjnym polem magnetycznym.
Venus Legacy oddziałuje na głębsze warstwy skóry i wytwarza matrycę cieplną na skórze, co prowadzi do ujędrnienia skóry i eliminacji cellulitu. Zabieg jest bezpieczny i nie wymaga rekonwalescencji.
Laser frakcyjny CO2 na cellulit
Laser frakcyjny CO2 jest urządzeniem szeroko wykorzystywanym w medycynie estetycznym. Jednym z jego zastosowań jest usuwanie cellulitu na udach, pośladkach czy biodrach. Lekarz podczas zabiegu kieruje wiązkę światła w obszar zabiegowy, co powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia w naskórku i skórze właściwej.
Efektem tego jest zastępowanie starej skóry nową, która wygląda młodziej i zdrowiej. Lekarz przykłada głowicę do skóry pacjenta i po jej uruchomieniu w skórę wprowadzane są skupione wiązki światła. Laser frakcyjny CO2 to urządzenie o potwierdzonej skuteczności za sprawą certyfikatu FDA.
Jego działanie zapewnia szybkie efekty i brak konieczności żmudnej rekonwalescencji. Zabieg można łączyć z osoczem bogatopłytkowym, co poprawia efekty zabiegu. Zabieg można wykonywać bezboleśnie urządzeniem Vital Injector 2.
Karboksyterapia a cellulit
Karboksyterapia wykorzystuje pozytywne dla zdrowia działanie dwutlenku węgla CO2, które poprawia mikrokrążenie za sprawą zwiększenie przepływu krwi.
Zabieg karboksyterapii rozszerza naczynia krwionośne i prowadzi do dotlenienia tkanek obwodowych, usprawniając metabolizm komórkowy. Dzięki wypełnieniu przestrzeni pod powierzchnią skóry ma miejsce zwiększenie przepływu krwi i czynników wzrostu. Jest to zabiegi stosowany do usuwania cellulitu.
Cellulit Liposukcja
Laserowa Liposukcja to częsty zabieg, który jest orężem w walce z cellulitem. Polega ona na odessaniu tłuszczu. Zabieg polega na wykonaniu nacięć i wprowadzeniu kaniuli, za pomocą której dokonuje się odsysania tłuszczu. Z kolei drugi koniec kaniuli jest doprowadzony do urządzenia z podciśnieniem zasysającym tłuszcz na zewnątrz.
Podczas jednego zabiegu można odessać max. 4 litry tłuszczu. Czasem potrzebnych jest parę zabiegów liposukcji, by osiągnąć oczekiwane efekty. Zabieg trwa od dwóch do trzech godzin.
Po zabiegu pacjent może zaobserwować sińce, które szybko znikają. Lekarz czasem rekomenduje noszenie specjalnej bielizny uciskowej po zabiegu.
Kwas polimlekowy
Zabieg polega na podawaniu drobnych iniekcji podskórnych. Preparat zawiera znieczulenie, więc zabieg jest bezbolesny.
Cellulit Poznań
Cellulit
Co to jest i jak powstaje cellulit?
Powszechnie znany cellulit, a w zasadzie lipodystrofia tkanki tłuszczowej, polega na nieprawidłowym jej rozmieszczeniu. W rezultacie tej nieprawidłowej dystrybucji tkanki tłuszczowej powstaje znany wszystkim obraz „skórki pomarańczowej”, czyli pofałdowanej, nierównomiernej powierzchni skóry.
Występuje najczęściej na pośladkach i udach, ale w przypadkach zaawansowanych, może być obserwowany także w obrębie ramion i podudzi.
Przyczyny występowania tego zaburzenia są liczne i bardzo różnorodne. Jako przykład można podać chociażby zaburzenia krążenia krwi, zarówno miejscowe jak i ogólne, zaburzenia gospodarki hormonalnej, nagromadzenie toksyn, złe utlenowanie tkanek, i wiele innych. Istnieje wiele sposobów zwalczania tej przykrej i nieestetycznej dolegliwości.
Oczywiście kluczowym jest działanie przyczynowe polegające na leczeniu schorzeń, które mogą potencjalnie prowadzić do jego wystąpienia. Jednakże nie bez znaczenia pozostaje także leczenie objawowe, mające na celu miejscowe zwalczanie cellulitu. Część z tych zabiegów zostało omówionych poniżej.
Jak się pozbyć cellulitu?
Masaż
Istnieje kilka rodzajów masażu znajdujących zastosowanie w radzeniu sobie z cellulitem. Pierwszym z nich jest ręczny masaż antycellulitowy. To jedna z najbardziej podstawowych i prostych procedur, które mogą być wykonane nawet w warunkach domowych pod warunkiem opanowania pewnych podstawowych technik. Istotą masażu antycellulitowego jest poddanie skóry i tkanki podskórnej uciskaniu i ugniataniu.
W ten sposób dochodzi do pobudzenia krążenia zarówno w naczyniach krwionośnych, jak i limfatycznych. Zapobiega to zastojowi limfy, a także pozwala wyeliminować, albo przynajmniej zmniejszyć stężenie toksyn zmagazynowanych w tkance tłuszczowej, co jest jedną z głównych przyczyn powstawania cellulitu. Innym rodzajem masażu, który znajduje zastosowanie w zmniejszaniu cellulitu jest masaż próżniowy.
Jest to rodzaj masażu mechanicznego, którego zadaniem jest rozluźnieniem zwartych tkanek, a także otwarcie zamkniętych komórek. Umożliwia to usunięcie nadmiaru zalegających płynów, co z kolei umożliwia zmniejszenie, bądź nawet całkowitą eliminację cellulitu. Wykonuje się go przy pomocy specjalnego aparatu wyposażonego w dwa wałki próżniowe.
Jeden z nich służy do zassania i podniesienia skóry danej okolicy, drugi zaś do rozmasowywania podniesionej tkanki. Powoduje on także usprawnienie krążenia krwi w tkance, dzięki czemu zwiększa jej procesy regeneracyjne.
Kolejnym, najbardziej chyba znanym rodzajem masażu przeciwcellulitowego jest drenaż limfatyczny, nazywany również masażem limfatycznym, jest zabiegiem mającym na celu poprawienie krążenia limfy w organizmie. Dzięki temu, że jest on wykonywany techniką uciskową, wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych, powoduje zwiększenie przepływu chłonki i jej recyrkulacji.
Dzięki temu można znacznie zmniejszyć ryzyko powstania obrzęków limfatycznych, a także przetrwałych infekcji bakteryjnych, związanych z zaleganiem bakterii w węzłach chłonnych, których zadaniem jest neutralizacja patogenów. Zabieg drenażu limfatycznego można przeprowadzać na kilka sposobów pod warunkiem zachowania istoty tego zabiegu.
Przede wszystkim ważne jest to, iż ruchy powinny być stosunkowo delikatne, ale zdecydowane i jednostajne. Wynika to z faktu, iż naczynia limfatyczne położone są stosunkowo płytko. Bardzo ważny jest kierunek wykonywania ruchów.
Niezwykle istotne jest to, aby zadbać o to, żeby limfa nie cofała się, tylko przesuwała w kierunku serca. Tak więc ruch powinien odbywać się ze strony obwodu w kierunku serca.
Poza oczywistym swoim zastosowaniem w poprawie krążenia limfatycznego i zapobieganiu obrzęków limfatycznych, znajduje również istotne zastosowanie w zwalczaniu cellulitu. Powszechnie znanym faktem jest to, że kwasy tłuszczowe transportowane są przez limfę.
W związku z powyższym, jeśli wskutek innych zabiegów (na przykład z użyciem lasera bądź też ultradźwięków) dochodzi do rozbicia tkanki tłuszczowej, drenaż limfatyczny w znacznym stopniu wspomaga transport uszkodzonych komórek tłuszczowych, dzięki czemu ułatwia ich wyeliminowanie z organizmu.
Laseroterapia
Nie od dziś wiadomo, że oddziaływania promieni laserowych na tkanki jest bardzo wielopłaszczyznowe. Z tego powodu znajduje ono zastosowanie również w zabiegach mających na celu wyeliminowanie cellulitu. Lekarz przeprowadzający zabieg przesuwa po okolicy poddawanej procedurze specjalną głowicą, która emituje wiązkę promieniowania laserowego.
Wspomniana wiązka penetruje w głąb skóry i tkanek, powodując rozbicie komórek tłuszczowych zwanych adipocytami, a także poprawę mikrokrążenia zarówno krwi jak i limfy, co pozwala na sprawne usunięcie produktów i substancji powstałych wskutek uszkodzenia komórek tłuszczowych.
Jednakże, aby otrzymać pełny efekt, zaleca się nawet kilkunastokrotne powtórzenie zabiegu. Dlatego też czas oczekiwania na pełny jego rezultat może sięgać nawet do kilku tygodni.
Ultradźwięki
Podobnie jak w przypadku promieniowania laserowego, oddziaływanie antycellulitowe ultradźwięków polega na rozbiciu komórek tłuszczowych, a także poprawie lokalnego mikrokrążenia skutkującego intensyfikacją procesów metabolicznych, a co za tym idzie regeneracyjnych.
Sam zabieg również wygląda bardzo podobnie, gdyż lekarz specjalną głowicą wodzi po okolicy poddawanej zabiegowi. Różnicą jest to, że w tym przypadku głowica emituje ultradźwięki.
Co działa na cellulit?
Można też wykonywać mezoterapię igłową – w celu zminimalizowania dyskomfortu można zastosować urządzenie Vital Injector 2