Zapadnięte skronie

Zapadnięte skronie

Kiedy rozpoznajemy zapadnięte skronie?

Zapadnięte skronie polegają na ubytku w zakresie tłuszczowej tkanki podskórnej, a także tkanki kostnej w obrębie dołów skroniowych. Wraz z postępem procesów starzenia się skóry dochodzi do zmniejszenia ilości włókien kolagenowych i elastynowych, czego jednym z efektów jest utrata objętości tkanki podskórnej.

W rezultacie powoduje to zanikanie tak zwanego trójkąta młodości, na który składają się pełne doły skroniowe, wyraźnie zarysowane kości policzkowe, a także linia żuchwy. Trójkąt ten ulega przekształceniu w swoją odwrotność zwaną piramidą starości. Na zbiór tych objawów składają się zapadnięte doły skroniowe, cienie oraz zagłębienia pod oczami, a także powstawanie tak zwanych „chomików” będących nawisami skórnymi w obrębie linii żuchwy.

Do tego dochodzi do ścieńczenia kości czaszki na skutek zaniku tkanki kostnej, co jest szczególnie zaznaczone w obrębie dołów skroniowych, czoła oraz szczęki. Powoduje to nie tylko znaczne postarzenie wyglądu twarzy, ale także nadaje jej przewlekle smutny wygląd. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna daje możliwość wypełnienia zapadniętych dołów skroniowych. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się kwas hialuronowy.

Czym jest, gdzie występuje i jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest to związek należący do grupy glikozaminoglikanów, czyli wielocukrów złożonych z powtarzających sie jednostek dwucukrowych. Cząsteczka zbudowana w ten sposób zwana jest bipolimerem i w tym przypadku składa się z na przemian występujących reszt kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączonych wiązaniami β(1→4) i β(1→3) glikozydowymi.

Jest to jedyny glikozaminoglikan, który nie wiąże się kowalencyjnie z białkami i nie tworzy proteoglikanów. Występuje powszechnie
w organizmie człowieka. Po pierwsze znajduje się w dużych ilościach w skórze właściwej. Dzięki swoim właściwościom wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże aż 250 jej molekuł) powoduje właściwe nawilżenie skóry, a co za tym idzie jej napięcie
i jędrność.

W największej ilości znajduje się w młodej skórze, a w trakcie procesu starzenia się jego ilość maleje. Ponadto jest głównym składnikiem mazi stawowej odpowiadając między innymi za smarowanie powierzchni stawowych oraz zapewnienie odżywienia chrząstek.

Jak wygląda wypełnianie zapadniętych skroni kwasem hialuronowym?

Wypełnianie zapadniętych dołów skroniowych z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jest zabiegiem bardzo mało inwazyjny i bezpieczny.  Substancja używana do wypełnienia jest związkiem występującym fizjologicznie w organizmie. Po zebraniu dokładnego wywiadu lekarskiego i wyeliminowaniu ewentualnych przeciwwskazań, w pierwszej kolejności znieczula się usta przy pomocy specjalnego kremu.

Następnie lekarz bardzo precyzyjnie wstrzykuje kwas hialuronowy w obrębie tkanki podskórnej dołów skroniowych. Zabieg trwa około 20 minut. Pierwszy efekt widoczny jest praktycznie natychmiast. Po przeprowadzonej procedurze może pojawić się obrzęk okolicy skroni utrzymujący się do czterech dni, drobne krwiaczki ustępujące maksymalnie po tygodniu, a także krótkotrwała tkliwość.

Po ustąpieniu wyżej wymienionych objawów widoczny jest ostateczny rezultat. Utrzymuje się on do ośmiu miesięcy, w związku z powyższym, aby efekt był trwały, zabieg należy regularnie powtarzać.

Należy pamiętać, żeby na tydzień przed zabiegiem odstawić preparaty hamujące krzepnięcie krwi, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne i środki zawierające ekstrakt z miłorzębu. Z kolei w dniu procedury należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz wahań termicznych (np. solarium czy sauna). Nie zaleca się również wykonywania makijażu ani żadnych innych czynności mogących potencjalnie powodować ryzyko infekcji.

Również istotne jest, by odpowiednio zadbać o okolicę ust po zabiegu. W pierwszej dobie należy unikać całowania i picia gorących napojów. Przez pierwsze dwa dni zaleca się jak najmniejszą mimikę. Do trzech dni nie należy pływać i wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Przez pierwsze dwa tygodnie należy unikać intensywnych wahań temperatury, a przez pierwszy miesiąc nie wykonuje się procedur typu laseroterapia tej okolicy. Powinno się również wystrzegać zabiegów pobudzających syntezę włókien kolagenowych poprzez bodziec termiczny (np. radiofrekwencji mikroigłowej). Bardzo ważne jest, by pamiętać, iż w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po zabiegu należy skontaktować się
z lekarzem.

Zapadnięte skronie – wypełnianie dołu skroniowego

Najczęstszym sposobem aplikacji kwasu hialuronowego jest mezoterapia igłowa. Jej istotą jest wprowadzanie w skórę różnego rodzaju substancji aktywnych poprzez mikroinjekcje. Dzięki temu omijana jest warstwa naskórka, co pozwala na lepszą penetrację w głąb tkanki. Zabieg ten może być wykonywany na kilka sposobów.

Najprostszym jest aplikacja przy pomocy strzykawki z igłą, co umożliwia precyzyjną aplikację większej objętości substancji. Stosuje się również rollery, czyli specjalne dyski z mikroigłami, dzięki którym możliwe jest uzyskanie nawet 500 000 nakłuć w ciągu 5 minut. Inną metodą jest wykonywanie mikronakłuć z zastosowaniem specjalnych aparatów.

Procedura jest praktycznie całkowicie bezbolesna, jednak u ludzi z wysoką wrażliwością na ból można zastosować znieczulenie miejscowe z wykorzystaniem kremu ze środkiem anestetycznym. Podstawową zaletą mezoterapii igłowej jest jej wysokie bezpieczeństwo. Z uwagi na fakt, iż jest to procedura niechirurgiczna, nie wymaga hospitalizacji ani opieki anestezjologicznej.

Nie niesie ze sobą również ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej ani stanu zapalnego. Jest to zabieg o bardzo szerokim zakresie wskazań oraz w zasadzie brakiem ograniczeń dotyczących rodzaju cery, dla której może być zastosowany.

Nie powoduje trwałych uszkodzeń skóry ani jej nadwrażliwości na światło. Ponadto okres rekonwalescencji jest bardzo krótki, a rezultat długotrwały. Częstotliwość jego wykonywania ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta.

Zapadnięte skronie

5/5 - (7 votes)