Zabiegi na włosy

zabiegi na włosy

Zabiegi na włosy

Piękne i lśniące włosy pozwalają na uzyskanie atrakcyjnego wyglądu niezależnie od wieku. W zależności od uwarunkowań genetycznych mogą pojawić się różne typy łysienia, jak np. androgenowe, które dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Ponadto dieta, stres, przyjmowane leki, czy doznanie traumy lub urazu mechanicznego również wpływa na kondycję skóry głowy i samej fryzury. Poznajmy, jakie są dostępne zabiegi na włosy w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu. Leczenie łysienia to proces złożony.

Łysienie – na czym polega problem?

Łysienie to brak równowagi pomiędzy naturalnym cyklem życia włosów. Faza wzrostu ciągle się wydłuża, przez co trudno jest uniknąć przerzedzenia fryzury. Z czasem więcej włosów wypada, niż się odradza – aż dochodzi do całkowitego uśpienia włosa. W efekcie pojawia się problem łysienia. Ten defekt może zaczynać się bardzo niewinnie, np. od szerszego przedziałka lub bardziej zaznaczonych zakoli.

Łysienie – jakie są jego przyczyny?

Istnieją różne czynniki, które mogą wpłynąć na utratę włosów. Wyróżnia się przyczyny o charakterze:

 • środowiskowym – związane z zanieczyszczeniami w miejscu pracy lub zamieszkania,
 • genetycznym – niektóre typy łysienia są dziedziczne, np. androgenowe,
 • psychologiczne – traumy i natręctwa,
 • chorobowym – łysienie może być spowodowane wahaniami hormonalnymi, anemią, schorzeniami autoimmunologicznymi, wenerycznymi, dermatologicznymi,
 • związanym ze stylem życia – źle zbilansowana dieta, nadmierny stres i nadużywanie alkoholu oraz wyrobów tytoniowych prowadzi do utraty włosów,
 • pielęgnacyjnym – nieprawidłowa pielęgnacja, stylizacja i agresywna koloryzacja to elementy wpływające na kondycję włosów,
 • farmakologicznym – spowodowane przez zażywane lekarstwa.

Wyodrębnienie konkretnej przyczyny jest niezbędne przy leczeniu nadmiernego wypadania włosów.

Typy łysienia

Istnieje wiele rodzajów łysienia, natomiast wśród najczęściej występujących wymienia się:

 • łysienie androgenowe – uwarunkowane genetycznie i dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn,
 • łysienie łojotokowe – nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojotokowych przekłada się na utratę włosów,
 • łysienie bliznowaciejąceuraz mechaniczny, przewlekła choroba skórna wywołały zniszczenie mieszków włosowatych i brak możliwości wzrostu włosów,
 • łysienie trakcyjne – włosy na skutek stresu lub nieprawidłowej pielęgnacji wykruszają się na łodydze,
 • łysienie plackowate – występuje poprzez zaburzony cykl życia włosa, a przyczyny utraty włosów mogą być związane z wahaniami hormonalnymi, chorobami czy czynnikami środowiskowymi.

Łysienie może być chorobą samą w sobie, jak i stanowić objaw innego schorzenia. Dlatego zaleca się wizytę u trychologa, aby specjalista odpowiednio rozpoznał problem i wdrożył prawidłowo dobrane leczenie.

Trycholog Poznań – jak wygląda wizyta?

Osoby zmagające się z problemem nadmiernego wypadania włosów przed wyborem odpowiedniej terapii powinny udać się do trychologa. Pierwsza wizyta polega na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Ma to na celu poznanie objawów, a także wyodrębnienie grupy przyczynowej defektu. Następnie przeprowadzane jest badanie trichoskopem, pozwalające na analizę stanu skóry głowy, mieszków czy łusek włosa. Na podstawie uzyskanych wyników trycholog może zalecić zmiany w stylu życia, diecie, odpowiednie zabiegi czy wizytę u lekarza. 

Zabiegi na włosy

Zabiegi na włosy w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu mogą wesprzeć naturalną regenerację skóry głowy i mieszków. Oto najchętniej wybierane procedury.

Mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym 

Osocze bogatopłytkowe to preparat autologiczny, który jest pozyskiwany z niewielkiej ilości krwi własnej pacjenta. Wykazuje on wysokie właściwości regeneracyjne i pobudzające komórki do odnowy. Poprzez sposób pozyskiwania ryzyko reakcji alergicznej jest ograniczone do minimum. Osocze bogatopłytkowe ma zastosowanie przy leczeniu łysienia, zabiegach anti-aging, redukcji blizn i przebarwień.

Mezoterapia igłowa z tym preparatem stymuluje skórę głowy i mieszki włosowe. Podczas zabiegu są wykonywane wielokrotne iniekcje. Zanim dojdzie do mezoterapii igłowej osoczem bogatopłytkowym, niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu. Podczas niej lekarz wykluczy przeciwwskazania zdrowotne do zabiegu. 

Laserowa stymulacja włosów

Przy tym zabiegu jest wykorzystywany laser erbowo-yagowy. Procedura polega na emisji wiązki o długości fali 2940 nm i termicznym oddziaływaniu na skórę. W efekcie pobudzone jest krążenie krwi, a same mieszki włosowe są stymulowane do regeneracji. Laserowa stymulacja włosów oddziałuje także na skórę głowy. Przed zabiegiem należy wykluczyć przeciwwskazania takie jak ciąża, laktacja, aktywne infekcje, choroby nowotworowe czy niedawno przeprowadzony przeszczep włosów. 

Komórki macierzyste na włosy

Komórki macierzyste mogą być pozyskiwane z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta. Po ich opracowaniu znajdują zastosowanie przy problemie nadmiernego wypadania włosów. Komórki macierzyste są podawane przez serię iniekcji podczas mezoterapii igłowej skóry głowy. Zabieg ma na celu pobudzenie regeneracji skalpu i mieszków włosowych. Każdego pacjenta obowiązuje wizyta kwalifikacyjna, aby wykluczyć przeciwwskazania i dobrać poprawną terapię do potrzeb skóry i włosów.  

Wybór odpowiedniej procedury jest uzależniony od indywidualnych uwarunkowań u pacjenta. 

Piśmiennictwo:

M.Olszewska, L. Rudnicka, A. Rakowska, M. Kurzeja, Postępy w diagnostyce łysienia, [w:] Przegląd Dermatologiczny 2009/4

J.Klonowska, Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów [w:] Kosmetologia Estetyczna 6 / 2017 / vol. 6 str. 613-617

P.Styczeń, Osocze kontra wypadanie włosów, [w:] Blisko Zdrowia 3/2016

5/5 - (5 votes)