Owrzodzenia podudzi
Owrzodzenia podudzi
Czym jest owrzodzenie i jak ono powstaje?
Owrzodzenie, zwane inaczej wrzodem jest wykwitem skórnym o charakterze wtórnym. Przejawia się ono obecnością otwartej, zazwyczaj trudno gojącej się rany występujące w obrębie skóry. Do powstania owrzodzenia może dojść zarówno po zadziałaniu bodźca zewnętrznego w postaci urazu, jak i na drodze endogennej.
W obu przypadkach, pierwszym elementem powstania owrzodzenia jest uszkodzenie tkanek, które skutkuje rozpoczęciem kaskady procesów zapalnych prowadzących do martwicy tkankowej. Dzieje się tak w przypadku występowania pewnych czynników predysponujących (owrzodzenia rzadko powstają w zdrowym organizmie i zupełnie zdrowej tkance).
W przebiegu wyżej opisanych procesów dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, uszkodzenia tkanki nabłonkowej, a czasem nawet skóry właściwej. Cechą charakterystyczną owrzodzenia jest to, że proces gojenia jest powolny, utrudniony, i najczęściej przebiega z wytworzeniem blizny.
Owrzodzenia podudzi – Jakie są przyczyny?
Podstawową przyczyną tworzenia się owrzodzeń jest współistnienie schorzeń wpływających negatywnie na prawidłowe odżywienie, gojenie się i regenerację tkanek z czynnikiem wyzwalającym. Podstawowymi schorzeniami wiążącymi się z podwyższoną tendencją do powstawania owrzodzeń są cukrzyca, niektóre choroby nerwów obwodowych, a także choroby związane z upośledzeniem prawidłowego funkcjonowania naczyń obwodowych, zarówno tętniczych, jak i żylnych.
Czynnikiem ryzyka powstawania owrzodzeń jest również przewlekłe zakażenie metycylinoopornymi szczepami gronkowca złocistego. Z kolei podstawowymi bodźcami będącymi czynnikami wyzwalającymi powstanie owrzodzenia są urazy (mechaniczne, termiczne, chemiczne), niedotlenie, niedokrwienie (zarówno ostre jak i przewlekłe).
Polecamy osocze bogatopłytkowe.
Owrzodzenia podudzi Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat