Nadpotliwość czy pocenie się może być symptomem choroby? Wyjaśnimy

nadmierna potliwość, Nadpotliwość czy pocenie się może być symptomem choroby

Nadpotliwość czy pocenie się może być symptomem choroby

Pocenie się jest całkowicie naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, pożądanym dla organizmu. Pot pomaga regulować temperaturę ciała i usuwa toksyny z organizmu. Pojawia się także w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego lub w efekcie zdenerwowania, stresu czy strachu. Jednak, nadpotliwość, może stanowić poważny problem. To dolegliwość nie tylko wstydliwa i krępująca, może także okazać się objawem niebezpiecznej choroby.

Skąd ten pot?

Czasami nadmierna potliwość ma podłoże emocjonalne, a u kobiet hormonalne (menopauza, ciąża). Nadprodukacja potu może być także genetyczna lub wynikać z nadużywania papierosów, kofeiny, przegrzewania organizmu lub noszenia ubrań ze sztucznych materiałów. Zawsze jednak warto sprawdzić to, wykonując specjalistyczne badania, dolegliwość ta może bowiem oznaczać coś znacznie poważniejszego. Chorobami, których jednym z objawów bywa nadpotliwość, to przede wszystkim:

  • alergie,
  • nerwica,
  • cukrzyca,
  • nadczynność tarczycy,
  • niewydolność nerek,
  • gruźlica,
  • choroby nowotworowe (ziarnica, białaczka, chłoniaki),
  • hipoglikemia towarzysząca chorobom trzustki,
  • zaburzenia pracy wątroby.

Nadpotliwość – Jak sobie z tym radzić?

Czasami nadpotliwość, nawet jeżeli nie jest objawem chorobowym, okazuje się krępującym, nieprzyjemnym problemem, a zwykłe wzmożone dbanie o higienę nie wystarcza. Jak można sobie z tym poradzić?

Pierwszym krokiem jest zmiana nawyków. Mogą pomóc częstsze kąpiele przy użyciu naturalnych produktów, noszenie przewiewnych ubrań z bawełny i tkanin naturalnych oraz depilacja owłosienia, które sprzyja rozwijaniu się drobnoustrojów. Warto pić i dodawać do kąpieli produkty ziołowe zawierające substancje estrogenne i antybakteryjne, jak napar z pokrzywy, szałwii czy kory dębu lub używać ustalonych z lekarzem suplementów diety.

Bardzo istotny jest także dobór odpowiedniego antyperspirantu. Najkorzystniej jest stosować specjalne kosmetyki dostępne w aptekach, zawierające pożądaną w nadpotliwości dawkę chlorku glinu.

Nadpotliwość czy pocenie się może być symptomem choroby?

Jeżeli naturalne środki nie pomagają, należy skontaktować się z dermatologiem, który zadecyduje o dalszym, bardziej specjalistycznym leczeniu. W ostatnich latach pojawiło się sporo sposobów terapii nadpotliwości. Przykładem może być wstrzyknięcie toksyny botulinowej typu A, która powoduje odwracalne porażenie zakończeń nerwowych prowadzących do gruczołów potowych, a w efekcie miejscowo blokuje wydzielanie potu.

Inna metoda to jonoforeza – moczenie nadpotliwych części ciała w wodzie przewodzącej prąd elektryczny. Możliwa jest również sympatektomia – przecięcie włókien nerwowych, ten zabieg jednak wykonuje się wyłącznie w przypadkach skrajnych.

Należy jednak pamiętać, że każdy sposób zwalczania nadmiernej potliwości powinien być indywidualnie dobrany przez lekarza specjalistę. Nie zawsze wystarczająca jest wizyta u dermatologa, czasem potrzebna okazuje się konsultacja z neurologiem, psychologiem czy chirurgiem. Potliwość dłoni często powoduje kompleksy i niską samoocenę.

Gdy istnieje podejrzenie, że nadprodukcja potu to symptom poważniejszej choroby ogólnoustrojowej, pacjent kierowany jest na odpowiednie badania i do wskazanego lekarza innej specjalności.

Polecamy:

Plastyka powiek

Kaszaki

Usuwanie podwójnego podbródka

Radiofrekwencja mikroigłowa

Laser frakcyjny

5/5 - (5 votes)