Małe piersi – przyczyny i jak powiększyć biust
Małe piersi – Kobiecy biust to niewątpliwie fascynujący temat, który zawsze budzi emocje. Występują w naprawdę wielu kształtach i rozmiarach. To właśnie niewielkich rozmiarów piersi najczęściej powodują kompleksy u kobiet. Szczęśliwie, w dzisiejszych czasach istnieją skuteczne sposoby na powiększenie biustu i tym samym pozbycie się kompleksów na zawsze. W artykule znaleźć można informacje na temat tego, od czego zależy rozmiar biustu oraz jak w efektywny i bezpieczny sposób go powiększyć. Życzymy udanej lektury!
Co rozumieć pod pojęciem „małe piersi”?
Biust to narząd gruczołowy zbudowany z tkanki gruczołowej, czyli płatów i przewodów mlecznych oraz podtrzymującej tkanki łącznej. „Nieduże piersi” to pojęcie względne. Każda osoba może rozumieć to stwierdzenie nieco inaczej. Nawet jeśli według Ciebie coś jest małe, inna osoba może postrzegać tę rzecz w zupełnie inny sposób.
Prawdą jest, że średni rozmiar biustu w Polsce odpowiada rozmiarowi C. U niektórych kobiet piersi będą mniejsze (miseczka A lub B), u innych większe (w Łodzi powstał prawdopodobnie największy na świecie stanik w rozmiarze 70Z!) i ta różnorodność jest naturalna i piękna.
Niewielkie piersi powodem kompleksów u wielu kobiet
Mniejsze piersi są dla wielu kobiet powodem kompleksów. Duże piersi są promowane jako symbol atrakcyjności, co sprawia, że poczucie własnej wartości u kobiet z niewielkimi piersiami mocno spada. Kobiety te nierzadko słyszą, że powinny zaakceptować sytuację i szukać pozytywów.
Bez cienia ironii – niezbyt duże piersi naprawdę mają sporo zalet. Kobiety z mniejszym biustem rzadko skarżą się na bóle pleców. Co więcej, niewielkie piersi na długo zachowują sprężystość i jędrność. Zrozumiałym jest jednak, że mimo tych wszystkich zalet, niektóre kobiety wciąż marzą o większym rozmiarze piersi – i mają do tego prawo! Na szczęście, istnieją sposoby na powiększenie piersi, zarówno te naturalne, jak i te uwzględniające zabiegi chirurgii plastycznej.
Jakie czynniki decydują o rozmiarze piersi?
Wielkość piersi i ich rozwój to sprawa indywidualna każdej kobiety. Według statystyk, rozwój piersi trwa do dwudziestego roku życia, choć w niektórych przypadkach zdarza się zauważyć wzrost jeszcze nieco później. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ okres dojrzewania płciowego jest złożonym i wymagającym czasu procesem. Należy podkreślić, że piersi powiększają się niezależnie od wieku kobiety z różnych powodów, np. na skutek odkładania tłuszczu w biuście. W czasie ciąży i karmienia piersią gruczoły piersiowe często ulegają powiększeniu. Piersi mogą też powiększyć się nieznacznie przed miesiączką
Kwestia genetyki
Rozmiar piersi często jest uwarunkowany genetycznie. Jeśli Twoja mama i babcia są posiadaczkami małych piersi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój biust też będzie niewielkich rozmiarów. Warto jednak pamiętać, że rozmiar miseczki to nie zawsze kwestia genetyki.
Wrodzone wady gruczołów sutkowych
Zdarza się, że są one niewielkie ze względu na wady wrodzone gruczołów sutkowych lub choroby genetyczne, takie jak zespół Polanda. Ponadto, na mały rozmiar biustu wpływ może mieć… nieodpowiedzialne zachowanie kobiet w ciąży. Jeżeli ciężarna nie stroni od narkotyków, może dojść do uszkodzenia płodu ze względu na zaburzony transport składników odżywczych absolutnie niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka.
Zaburzenia hormonalne
Nie bez znaczenia w kontekście rozmiaru są zaburzenia hormonalne. Niektóre kobiety cierpią na nadprodukcję hormonów płciowych męskich, co w praktyce może oznaczać męską sylwetkę, nadmierne owłosienie, nasilone zmiany trądzikowe, a także nieodpowiednio wykształcone piersi. Na szczęście, nie jest to sytuacja bez wyjścia – obniżenie poziomu wcześniej wspomnianych hormonów może wpłynąć na wzrost piersi.
Jakie są sposoby na powiększenie piersi bez operacji?
Na wygląd piersi można wpłynąć naturalnymi metodami. Trzeba zaufać magii odpowiednio dobranej bielizny i ubrań – dzięki niektórym stylizacjom, piersi będą sprawiać wrażenie pełniejszych. Warto wyrobić w sobie nawyk regularnego masażu piersi i zmienić nawyki żywieniowe. Choćby dlatego, że masaż jest przyjemny, a zdrowe jedzenie jest naprawdę smaczne – ale przede wszystkim dlatego, że zyskuje na tym nasze ciało.
Zakup biustonosza o odpowiednim rozmiarze
Dobór biustonosza ma znaczenie. Odpowiednio dobrany stanik może optycznie powiększyć piersi. Sukces tkwi w dokładnym zmierzeniu obwodu pod biustem i w biuście. Zbyt szeroki obwód w praktyce oznacza słabe podtrzymanie biustu i przesuwanie się biustonosza.
Błędem jest także kupowanie jedynie biustonoszy typu push-up, podczas gdy braletki – miękkie biustonosze bez fiszbin – są wprost stworzone dla kobiet z małymi piersiami. W odpowiednio dobranym biustonoszu każdy rozmiar będzie wyglądał zjawiskowo! Dopasowany stanik dodatkowo dba o kondycję piersi, dzięki czemu dłużej zachowują one jędrność.
Dobranie odpowiedniego ubioru do rozmiaru biustu
Odpowiednie ubrania mogą sprawić, że Twój biust będzie wydawał się większy. Mamy tu na myśli t-shirty, bluzy, swetry i sukienki z dekoltem w kształcie litery V, który może optycznie powiększyć mały biust. To sposób na „pełniejsze” piersi w kilka sekund i bez żadnego wysiłku. Zakładanie kreacji o płytkim dekolcie i odsłanianie ramion też może przynieść oczekiwane efekty – taka stylizacja zwraca uwagę na obojczyki i eksponuje szyję, jednocześnie odciągając uwagę od piersi.
Zdrowe odżywianie
Istnieje wiele powodów, dla których warto zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Nie jest tajemnicą, że organizm lepiej funkcjonuje, gdy dbamy o to, co jemy. W efekcie zyskujemy nie tylko energię i chęć do działania, ale także ciało w zdecydowanie lepszej kondycji.
Estrogeny, prolaktyna i progesteron – tych hormonów szczególnie potrzeba kobiecemu organizmowi do regulowania cyklu miesiączkowego oraz do stabilizowania gospodarki lipidowej. Hormony te są wyjątkowo ważne w aspekcie rozmiaru biustu. Powodują one odkładanie się tkanki tłuszczowej w piersiach, innymi słowy – zwiększają ich rozmiar. Dzięki odpowiedniej diecie, piersi mogą dłużej pozostać w dobrej kondycji, nie tracąc swojej jędrności i objętości.
Warto jeść przede wszystkim zielone warzywa liściaste, które zapobiegają nadmiernemu wytwarzaniu testosteronu, dzięki czemu regulują gospodarkę hormonalną. Zaleca się także jedzenie soi zawierającej fitoestrogeny oraz orzechów bogatych w tłuszcze nienasycone.
Masaż
O cennych dla organizmu właściwościach masażu można napisać naprawdę wiele. Piersi mogą wiele zyskać dzięki regularnemu masażowi, który jest nie tylko przyjemny, ale też wpływa pozytywnie na jędrność ciała. Masaż może również częściowo przyczynić się do powiększenia piersi ze względu na intensywne dokrwienie gruczołów piersiowych, w wyniku którego zwiększa się napływ estrogenów oraz prolaktyny, czyli żeńskich hormonów odpowiedzialnych za rozmiar piersi.
Regularność jest ważna! Masaż z dodatkiem ulubionego olejku należy wykonywać od dolnej części piersi do górnej części mostka nie rzadziej niż raz dziennie, przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Jeden masaż powinien trwać od 10 do 15 minut. Dla efektów – warto! Dużo korzyści przynosi też regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie piersiowe.
Zabiegi powiększania piersi
Znamy już naturalne sposoby na powiększenie biustu, które owszem – działają – jednak nie zawsze to działanie jest długotrwałe, jak chociażby w przypadku zakładania konkretnych ubrań optycznie powiększających biust. Po ściągnięciu z siebie t-shirtu z dekoltem w szpic oraz biustonosza – braletki, naszym oczom ponownie ukażą się niewielkie piersi. Jeśli naturalne metody powiększania biustu są dla Ciebie niewystarczające – rozważ skorzystanie z zabiegu chirurgii plastycznej.
Powiększanie piersi implantami
Powiększanie piersi implantami to najczęściej wykonywana operacja w celu nadania piersiom pożądanego kształtu i rozmiaru. Istnieją różne rodzaje implantów. Rozróżnić można: implanty wypełnione solą fizjologiczną, implanty wypełnione żelem silikonowym, implanty piersiowe o gładkiej powierzchni, implanty teksturowe, implanty okrągłe, implanty anatomiczne oraz implanty o nazwie Ergonomix Motiva.
Wizyta lekarska przed planowanym zabiegiem powinna rozwiać wszelkie wątpliwości – dzięki konsultacji z lekarzem łatwiej jest określić potrzeby pacjentki i postawić na ten typ implantu, który w stu procentach spełni swoje zadanie.
Sam zabieg polega na wprowadzeniu implantów poprzez niewielkie nacięcie w fałdzie podpiersiowym (rzadziej w dole pachowym lub wokół otoczki sutkowej). Zadaniem chirurga jest przygotowanie tzw. kieszeni zlokalizowanej pod gruczołem lub mięśniem piersiowym większym, umieszczenie w niej implantu i w końcu zabezpieczenie cięcia szwami. Tego typu operacja odbywa się w narkozie. Czas trwania to maksymalnie dwie godziny.
Lipofilling – powiększanie piersi tkanką tłuszczową
Jeśli uważasz, że w niektórych częściach Twojego ciała znajduje się zbyt dużo tkanki tłuszczowej – wiedz, że może ona stać się doskonałym wypełniaczem biustu! Podczas powiększania biustu można wykorzystać swoją własną tkankę tłuszczową, aby ujędrnić i wymodelować biust.
Tłuszcz pobrany z ciała pacjentki jest substancją całkowicie dla niej bezpieczną. Przeszczepione zostają wówczas żywe komórki tłuszczowe, mające wpływ na poprawę sprężystości i wiotkości skóry. To alternatywa dla kobiet, które nie są przekonane do plastycznej operacji biustu ze wszczepianiem silikonowych protez. Zabieg lipofillingu wykonywany jest w gabinecie w asyście anestezjologa. W wyniku sedacji pacjentka uspokaja się, a lekarz zyskuje możliwość przeprowadzenia zabiegu bez zakłóceń.
Implanty + tkanka tłuszczowa – jak powiększyć biust
Połączenie dwóch wyżej wymienionych metod w czasie jednego zabiegu może dać spektakularne efekty. Inną, równie wartą rozważenia opcją, jest postawienie na zabieg z wykorzystaniem implantów i udanie się na kolejny zabieg po dwóch, maksymalnie trzech miesiącach – tym razem z wykorzystaniem tłuszczu.
Dzięki implantom, biust jest uniesiony i zyskuje nowy, jędrniejszy kształt. Z kolei przeszczep tłuszczu daje nam możliwość poprawienia kształtu biustu przy jednoczesnym powiększeniu ich w naturalny sposób. Przed zdecydowaniem się na konkretny zabieg należy wziąć pod uwagę ewentualne przeciwwskazania do powiększenia piersi, takie jak miesiączka, ciąża, laktacja, nieuregulowana cukrzyca czy też wszelkiego rodzaju infekcje.
Podsumowanie
Kobiece piersi nie muszą być źródłem kompleksów! Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będą kształtne, jędrne i piękne. Nawet w przypadku zdecydowania się na zabieg powiększania biustu którąś z wymienionych metod, warto w dalszym ciągu dbać o biust „naturalnymi” sposobami. Zabiegi są bezpieczne, wykonywane przez specjalistów w swoim fachu i nie należy się ich obawiać. Po zabiegu można śmiało włączyć do swojego życia regularne masaże piersi, wzbogacenie posiłków o zielone warzywa liściaste, soję i orzechy, a także dodanie do swojej garderoby odpowiednio dobranych ubrań i biustonoszy podkreślających piękno piersi.
Jeśli do tego występuje wiotka skóra oraz rozstępy zalecamy zabieg radiofrekwencja mikroigłowa.
Polecamy uwadze:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat