Kłykciny kończyste
Problem kłykcin kończystych występuje na narządach płciowych. Poznajmy rekomendowane przez lekarzy medycyny estetycznej zabiegi, które pozwolą je bezpiecznie usunąć.
Kłykciny kończyste – definicja
Kłykciny kończyste są chorobą zakaźną wywołaną przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i tworzą się na powierzchni skóry narządów płciowych. Często pojawiają się na skórze odbytu. Występują w skupiskach i powodują niewielki ból oraz wywołują dyskomfort psychiczny. Zakażenie wirusem HPV przenosi się drogą płciową. Występowanie ich w pochwie zwiększa ryzyko raka pochwy lub raka szyjki macicy.
W 90% zakażenie przenoszone jest przez seks oralny, pochwowy lub analny. Aby zmniejszać ryzyko zakażenia się wirusem HPV warto używać prezerwatywy. Jednak nie zmniejsza to prawdopodobieństwa do zera, ponieważ zakażenie jest możliwe także podczas użycia zabezpieczenia. Zakażenie się wirusem ułatwiają otarcia, pęknięcia oraz nieprzestrzeganie higieny osobistej, noszenie ciasnej bielizny, maceracja fałd u osób z otyłością etc.
Objawy
Brodawki odbytu i narządów płciowych często są bezobjawowe. U kobiet kłykciny w pochwie i na wargach sromowych powodują swędzenie. U mężczyzn kłykciny prącia mogą się powiększać, dlatego nie można bagatelizować tego problemu i udać się do lekarza.
Zabiegi na kłykciny kończyste
Pierwszym z zabiegów w tym schorzeniu jest laser frakcyjny CO2. Prowadzi on do niszczenia tkanek dotkniętych zmianami. Skóra ulega podgrzaniu i kontrolowanym uszkodzeniom, które usuwają skutecznie kłykciny kończyste. Miejsca poddane zabiegowi po laserze frakcyjnym CO2 goją się w 7-10 dni, a sam zabieg jest wykonywany w znieczuleniu kremem znieczulającym.
Okres wylęgania brodawek trwa do 8 miesięcy, także część z nich może pojawić się jeszcze po zakończonym leczeniu. Laser frakcyjny CO2 podczas kłykcin kończystych leczenie można stosować we wszystkich partiach ciała z wyjątkiem ujścia cewki moczowej u mężczyzn – istnieje wówczas ryzyko krwawienia po zabiegu.
Następnym zabiegiem leczenia tego schorzenia jest krioterapia. Zabieg polega na wykorzystaniu urządzenia z aplikatorem, który wymraża zmiany skórne ciekłym azotem. Efektem krioterapii jest obkurczenie naczyń krwionośnych i spowolnienie procesów przemiany materii. Następnie dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenie krążenia krwi. Efektem tego jest pozbycie się kłykcin kończystych.