Jak się pozbyć brzucha po ciąży i cesarce

Jak się pozbyć brzucha po cesarce

Jak się pozbyć brzucha po ciąży i cesarce?

Jak podaje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w 2018 r. aż 43,85% kobiet w Polsce zostało poddanych cięciu cesarskiemu. Po ciąży kobiety często zmagają się z nadmiarem tłuszczu na brzuchu i cellulitem. Z pomocą w walce z niesatysfakcjonującą sylwetką po cesarskim cięciu przychodzi liposukcja, Venus Legacy, radiofrekwencja mikroigłowa. Cesarskie cięcie pozostawia na brzuchu pacjentki ślad w postaci blizny, której można się pozbyć dzięki skuteczności działania drenaży limfatycznych. Brzuch po cc jest często powodem kompleksów

Na czym polega cięcie cesarskie?

Istotą cięcia cesarskiego jest przecięcie powłok brzusznych i mięśnia macicy w celu wyciągnięcia płodu. Na sali porodowej wykonuje się cięcie podłużne i poprzeczne. Operator podczas akcji porodowej musi wykazać się precyzją, dokonując odpowiedniego otwarcia powłok brzusznych, co chroni przez uszkodzeniami włókien nerwowych i naczyń krwionośnych. Procedura cięcia cesarskiego składa się z paru etapów: nacięcia skóry i warstwy podskórnej, przecięcia powięzi mięśnia prostego brzucha, ich oddzielenia, rozsunięcia mięśni prostych brzucha oraz otwarcia powięzi poprzecznej i otrzewnej. 

Obwisły brzuch po cesarce – na czym polega problem?

Kobiety po ciąży mają problem z odzyskaniem dawnej sylwetki. Często borykają się z niechcianą pamiątką po ciąży, jaką jest nadmiar tłuszczu czy cellulit. Problemem są także zmiany hormonalne. Należy nadmienić, że w organizmie kobiety po ciąży zachodzą drastyczne zmiany – za sprawą estrogenów i progesteronu dochodzi do zwiększenia syntezy kolagenu i aktomiozyny w mięśniu macicznym.

Kobiety mogą borykać się z brzuchem po porodzie, który po cesarce jest obwisły i wystaje, co przypomina stan z 5-6 miesiąca ciąży. Skóra na brzuchu jest pozbawiona jędrności, a oliwy do ognia dolewa jeszcze niechciana blizna po operacji. Z pomocą przychodzą liczne zabiegi medycyny estetycznej, które zapewniają redukcję brzucha po ciąży, co wpływa na poprawę samopoczucia i samooceny pacjentek.

Liposukcja na brzuch po cesarce

Liposukcja jest znaną metodą odsysania tłuszczu z brzucha. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci opracowano wiele metod liposukcji, które cechują się innowacyjnością i mniejszą inwazyjnością niż liposukcja klasyczna. Problem obwisłej skóry i depozytów tłuszczowych po cesarce można rozwiązać za pomocą liposukcji laserowej i ultradźwiękowej.

Liposukcja ultradźwiękowa – na czym polega?

Zabieg polega na wzbogaceniu klasycznej liposukcji ultradźwiękami. Liposukcja ultradźwiękami to inaczej Ultrasonic Assisted Liposuction (UAL). Zabieg jest wykonywany przez doświadczonego lekarza, który kwalifikuje pacjenta do zabiegu. To, co łączy ten zabieg z klasyczną liposukcją, to nacięcia na skórze brzucha, w których umieszcza się kaniule. Następnie poprzez owe kaniule emitowane są ultradźwięki, a w wyniku ich oddziaływania dochodzi do zjawiska kawitacji.

Jego skutkiem jest zmiana stanu skupienia tłuszczu – ze stałego w ciekły. W efekcie dochodzi do rozbicia komórek tłuszczowych i rozerwania ich błony oraz przetransportowania ich poprzez układ limfatyczny do wątroby. Za sprawą procesów metabolicznych, zostaje on wydalony z organizmu w ciągu 4-5 dni. Pacjentka traci nadmiar tłuszczu, a jej sylwetka staje się wyrzeźbiona i ujędrniona.

Choć trzeba pamiętać, że aby utrzymać piękna sylwetkę, należy postawić na zdrową aktywność i stosować odpowiednią dietę. Zmniejszenie obwodu w pasie z udziałem liposukcji może nastąpić dopiero po okresie od 3 do 6 miesięcy, kiedy skóra ulegnie pełnej regeneracji i dojdzie do wygojenia obszaru zabiegowego. Inne efekty liposukcji kawitacyjnej to ujędrnienie skóry oraz redukcja objętości tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Liposukcja laserowa – dlaczego warto ją wykonać na brzuch po cesarce?

Liposukcja laserowa to zabieg, który rekomendujemy w naszej klinice medycyny estetycznej w Poznaniu pacjentkom po cesarce. Dlaczego? Efekty laseroterapii zostały potwierdzone licznymi badaniami np. laser frakcyjny czy neodymowo-yagowy jest wykorzystywany do redukcji blizn, rozstępów czy też zmarszczek.

Zabieg liposukcji laserowej, nazywany inaczej lipolizą laserową, pozwala na rozbicie złogów tłuszczu w małoinwazyjny sposób. Dodatkową korzyścią liposukcji laserowej jest obkurczanie włókien kolagenowych, które poprawia napięcie skóry i brak występowania krwawienia podczas procedury.

Jak się pozbyć brzucha po cesarce – Venus Legacy

Zarówno po cesarskim cięciu, jak i po porodzie naturalnym, u kobiet występuje problem tzw. „luźnego brzucha”. Pod wpływem zmian hormonalnych i złapania dodatkowych kilogramów zmienia się struktura skóry, a włókna kolagenowe i elastynowe ulegają uszkodzeniu, dlatego po ciąży bardzo trudno jest wrócić do dawnej, szczupłej sylwetki. Z brzuchem po ciąży, trudnymi do usunięcia depozytami tłuszczu na brzuchu idealnie radzi sobie zabieg Venus Legacy.

Innowacyjna formuła urządzenia opiera się na technologii 4D®. Multipolarna fala radiowa (RF) odpowiada m.in. za usuwanie cellulitu czy pozbycie się tkanki tłuszczowej. Impulsowe pole magnetyczne (PEMF), które emituje urządzenie, stymuluje fibroblasty do syntezy nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Urządzenie generuje także podciśnieniową stymulację tkanek dzięki funkcji VARI-PULSE®, co poprawia przepływ krwi i limfy, uwalnia złogi tłuszczu i toksyn oraz dokonuje drenażu limfatycznego.

Ostatnią korzyścią urządzenia jest technologia Real Time Thermal Feedback. Prowadzi ona m.in. do stałej kontroli temperatury tkanek i poprawy efektywności zabiegu. Lekarz przykłada głowicę urządzenia w obszar zabiegowy, który pokryty jest substancją natłuszczającą. Lekarz przesuwa ją okrężnymi ruchami, a pacjent odczuwa tylko przyjemne ciepło.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Wielu pacjentów korzysta z metod nakłuwania skóry w klinikach medycyny estetycznej (np. Dermapen czy mezoterapia mikroigłowa). Fale radiowe także są zjawiskiem, które od wielu lat stosuje się w leczeniu niedoskonałości skóry. A gdyby tak połączyć oba zabiegi? Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg, który często poleca się pacjentkom z obwisłym brzuchem po porodzie. Ta procedura zabiegowa jest na tyle skuteczna, że pierwsze efekty są widoczne od razu po zabiegu – skóra, która była obwisła zyskuje na jędrności i staje się bardziej napięta.

Radiofrekwencja mikroigłowa prowadzi do stymulacji włókien kolagenowych. Na pełne efekty terapii należy poczekać do 3 miesięcy, ponieważ tyle trwa proces pobudzenia nowego kolagenu. Co ważne, procedura jest nieinwazyjna i pacjent niemal od razu po wyjściu z gabinetu medycyny estetycznej może wrócić do normalnego życia. Brzuch po radiofrekwencji mikroigłowej jest zaczerwieniony zaledwie przez parę godzin, a występowanie obrzęku na jego powierzchni jest krótkotrwałe.

Radiofrekwencja mikroigłowa wykonywana jest urządzeniem, które lekarz przykłada w obszar zabiegowy – jest ono wyposażone w zestaw mikroigieł. Podczas zabiegu dochodzi do kontrolowanych nakłuć na głębokości 3mm i podgrzewania skóry. W efekcie procedura wywołuje obkurczanie włókien kolagenowych i indukcję nowego kolagenu, co korzystnie  wpływa na ujędrnienie skóry. Ta zaawansowana metoda łącząca obie techniki zabiegowe zapewnia lepsze efekty niż w przypadku, gdyby te zabiegi były stosowane osobno. Zabieg umożliwia regulację parametrów (czas, zasięg, intensywność nagrzewania), co przekłada się na pełne bezpieczeństwo.

Również skutecznym zabiegiem na poprawę napięcia skóry na brzuchu po ciąży jest laser frakcyjny.

Jak się pozbyć brzucha po cesarce – Drenaże limfatyczne

Drenaże limfatyczne wykonywane w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu ujędrniają skórę, redukują cellulit, poprawiają krążenie czy likwidują obrzęk, dlatego są dedykowane kobietom po porodzie. Drenaż limfatyczny prowadzi też do usunięcia blizny po cesarce.

Istnieje wiele metod stosowanych przez fizjoterapeutów. Wyróżnimy teraz najważniejsze z nich:

  • głaskanie okolicy podpępkowej
  • głaskanie okolicy nadpępkowej
  • uciski wzdłuż łuków żebrowych
  • rozcieranie przestrzeni międzyżebrowych

Drenaże limfatyczne powinny być wykonywane w renomowanym gabinecie medycyny estetycznej przez fizjoterapeutę, który posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.  

Warto też zasięgnąć porady dietetyka – właściwe odżywianie jest bardzo ważne.

Piśmiennictwo

John L. Penninger, Grant C. Fowler Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej.

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Jak zgubić brzuch po cesarce:

  1. Ćwiczenia
  2. Dieta – odwiedź dietetyka
  3. Zabiegi typu liposukcja i poprawa jędrności skóry (radiofrekwencja mikroigłowa, kwas polimlekowy)
5/5 - (5 votes)