Jak leczyć bruksizm skutecznie

leczenie bruksizmu, Jak leczyć bruksizm, bruksizm, szczękościsk

Jak leczyć bruksizm

Stres, lęki, nerwice, wady jamy ustnej czy zgryzu- między innymi te czynniki mogą prowadzić do zaburzenia snu jakim jest bruksizm. Bruksizm to nic innego jak mocne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi podczas snu. Występuje zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Problemu nie można w żadnym wypadku bagatelizować, zwłaszcza wtedy, gdy nawraca każdej niemal nocy.

Bruksizm może bowiem prowadzić do zniszczenia zębów, które ulegają ścieraniu się, powodować niszczenie protez zębowych i innych elementów protetycznych, może nawet powodować złamania zębów. Bruksizm ma także niekorzystny wpływ na mięśnie- napina mocno zarówno mięśnie szczęki i szyi, ale również partie mięśni na plecach, a to może prowadzić do uporczywych i nawracających ich bólów.

Osoby cierpiące na tę dolegliwość wśród powikłań wymieniają także: nadżerki na policzkach i języku, nieodpowiednią pracę żuchwy, przerost mięśni twarzy („kwadratowa twarz”), szumy uszne, zaburzenia równowagi oraz różne przykurcze mięśniowe.

Jak leczyć bruksizm

Leczenie bruksizmu to dla lekarza dentysty spore wyzwanie. Najczęściej jest to leczenie wieloetapowe oraz wielospecjalistyczne. By uporać się z bruksizmem potrzebny jest nieraz stomatolog, ortodonta jak i neurolog czy psycholog.

Leczeniem bruksizmu zajmuje się także medycyna estetyczna, a jest to może wciąż mało rozpowszechniona wiedza wśród osób borykających się z tym problemem. Zajmujący się nią specjaliści oferują zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, by radzić sobie z tym schorzeniem.

Wykorzystanie toksyny botulinowej w leczeniu bruksizmu

Toksyna botulinowa pomaga nie tylko w poprawianiu urody, ale także znamy jego działanie terapeutyczne. Tak właśnie wykorzystywany jest toksyna botulinowa w leczeniu bruksizmu– ma on za zadanie rozluźnić mięśnie żwacza. Prowadzi to w następstwie do ich obkurczenia i zaprzestania zgrzytania zębami oraz pozwala modelować te okolice twarzy.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w odpowiednie miejsca, czyli w przerośnięte mięśnie żuchwy oraz mięśnie skroniowe. Całe ostrzykiwanie trwa około kilkunastu minut i jest w zasadzie niebolesne, a dotychczasowy ból związany z bruksizmem ustępuje po około 2-3 dniach. Zabieg jest polecany osobom cierpiącym na bruksizm, jednocześnie istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania i są to:

  • ciąża,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • antybiotykoterapia,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi oraz przyjmowanie leków zmniejszających krzepnięcie krwi.

Jak leczymy bruksizm?

5/5 - (1 vote)