Czy stulejkę można wyleczyć
Czy stulejkę można wyleczyć?
Stulejka jest schorzeniem występującym u mężczyzn, które polega na zwężeniu ujścia napletka. Efektem tego schorzenia jest utrudnione ściągnięcie napletka z penisa w stanie spoczynku i we wzwodzie. W niektórych przypadkach ściągnięcie napletka jest całkowicie niemożliwe. Czy stulejkę można wyleczyć?
Stulejka – co to?
Jest to zwężenie napletka, które uniemożliwia swobodne zsuwanie się napletka z żołędzi penisa. Stulejka jest normalnym stanem u noworodków – o patologii możemy mówić dopiero w przypadku dorosłych mężczyzn. Jakie są przyczyny stulejki wrodzonej? Główną przyczyną schorzenia jest patologia budowy napletka, która prowadzi do pojawienia się stulejki.
Stulejka nabyta ma różne przyczyny – od liszaja (powodującego pogrubienie skóry w obrębie penisa), poprzez zapalenie okolic intymnych aż po nieprawidłową higienę w okresie niemowlęcym. Do przyczyn stulejki zaliczamy cukrzycę i związane z nią powikłania, które są odpowiedzialne za namnażanie bakterii pod napletkiem. Inne czynniki sprzyjające to urazy penisa.
Stulejka objawy
Problemy ze stulejką powodują określone objawy. Do stulejka objawy zaliczamy ból podczas naciągania napletka czy stosunku seksualnego, który powoduje dyskomfort u mężczyzny i może prowadzić do kompleksów czy spadku samooceny. Typowym stulejka objawy jest utrudnione oddawanie moczu, które cechuje się rozciąganiem i wypełnianiem napletka, co grozi zapaleniem dróg moczowych i nasiennych. Nieleczona stulejka prowadzi do chorób i schorzeń takich jak: stany zapalne prącia, nawracające zakażenie układu moczowego.
Brak możliwości dokładnego wymycia mastki i zachowania higieny prącia prowadzi do wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Schorzenie wpływa negatywnie na życie seksualne oraz codziennego funkcjonowanie, co może prowadzić do problemów psychicznych pacjenta. Stany zapalne wywołane przez stulejkę u mężczyzny często przechodzą na partnerkę.
Jak rozpoznać stulejkę?
Podejrzenie stulejki najlepiej skonsultować z urologiem Poznań, który przeprowadzi badanie fizykalne i wywiad lekarski w celu postawienia diagnozy. Jeśli urolog stwierdzi stan zapalny czy zakażenia, zleca dodatkowe badania. Zadaniem lekarza jest zdiagnozowanie lub wykluczenie patologicznej stulejki. Jak rozpoznać stulejkę?
Badanie fizykalne u urologa Poznań polega na próbie odprowadzenia napletka, podczas której bada on jego morfologię. W przypadku zdrowego napletka u mężczyzny podczas ściągania skory, zwężenie powinno występować poniżej wierzchołka napletka. Jeśli napletek nie ściąga się i występuje stożkowaty pierścień na penisie, mamy do czynienia ze stulejką patologiczną. W razie wystąpienia stanu zapalnego u pacjenta pojawia się obrzęk fałdu skórnego.
Czy stulejkę można wyleczyć?
Tak – wizyta u urologa w gabinecie medycyny estetycznej Poznań pozwala na postawienie diagnozy, określenie prawidłowej przyczyny stulejki i zaproponowanie odpowiedniego leczenia. Jak leczyć stulejkę? U urologa Poznań wykonuje się trzy zabiegi na stulejkę: plastykę poszerzającą, obrzezanie częściowe i obrzezanie całkowite.
Plastyka stulejki jest małoinwazyjnym zabiegiem i można je przeprowadzić dwoma sposobami: leczeniem operacyjnym i z udziałem lasera frakcyjnego CO2. Zabieg operacyjny polega na nacięciu i poszerzeniu otworu napletka, dzięki czemu pacjent zachowuje napletek. Z kolei laserowe usuwanie stulejki z użyciem lasera frakcyjnego CO2 polega na skierowaniu wiązki lasera w obszar zabiegowy i poszerzeniu zwężonego pierścienia napletka.
Plastyka napletka z użyciem lasera CO2 to zabieg stulejka leczenie, wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polegający na poszerzeniu zwężonego pierścienia napletka do średnicy, która pozwala swobodnie sprowadzać napletek za żołądź. Laserowe usuwanie stulejki wiąże się z uniknięciem krwawienia podczas zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej i koagulacji naczyń oraz brakiem obrzęku.
Jak leczyć stulejkę? Najczęściej wykonuje się jednak zabieg obrzezania, które polega na całkowitym usunięciu napletka. Ten zabieg stulejka leczenie pozwala na całkowite pozbycie się zwężenia. Jest to zabieg operacyjny, który niesie ze sobą niskie ryzyko powikłań. U urologa Poznań wykonuje się obrzezanie częściowe – wówczas resekcja nie obejmuje całego napletka.
Po obrzezaniu częściowym pozostawiony napletek zakrywa całość lub część żołędzi w stanie spoczynku. Jest to zabieg mniej inwazyjny od całkowitego obrzezania i pacjent tego samego dnia opuszcza gabinet medycyny estetycznej. Przez cztery tygodnie po zabiegu rekomenduje się wstrzemięźliwość seksualną.
Obrzezanie całkowite polega na pełnej resekcji napletka, co powoduje, że żołądź jest odkryta zarówno podczas spoczynku, jak i wzwodu. W gabinecie medycyny estetycznej urolog Poznań przeprowadza zabieg, który trwa od 45 do 75 minut i jest najczęściej wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Urolog może wykonać obrzezanie różnymi metodami – np. High and tight.
Polega ona na całkowitej resekcji napletka, gdzie żołądź jest całkowicie odsłonięta, a blizna znajduje się daleko od żołędzi. Inna z metod obrzezania całkowitego to Low and tight, które cechuje się pozostawieniem blizny w pobliżu rowka zażołędnego, bo cięcie jest wykonywane blisko żołędzi. Zabieg obrzezania nie wymaga długiej rekonwalescencji – rana goi się od 2 do 4 tygodni. Po zabiegu nie można uprawiać seksu do 4 tygodni, by rana mogła się dobrze zagoić.
Obrzezanie u urologa niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest poprawa współżycia seksualnego. Obrzezanie podnosi też estetykę członka i ułatwia utrzymywanie jego higieny, obniżając ryzyko powstawania stanów zapalnych czy infekcji.
Czy stulejkę można wyleczyć w Poznaniu?
Piśmiennictwo
Raban M. Żak A., Litak J. et al. Stulejka – jeszcze fizjologia czy już patologia? Journal of Education, Health and Sport. 2017; 7 (7): 605–613.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat