Czy powiększanie ust boli? Pytanie pacjentek
Czy powiększanie ust boli?
Kto może powiększyć usta?
Jednym z zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną, który jest bardzo często wykonywany jest powiększanie ust. Daje on szansę usunięcia bądź łagodzenia objawów starzenia się. Ponadto dzięki niemu istnieje możliwość poprawy swojej urody poprzez wypełnienie warg.
Duże usta wpływają na to, że wygląd staje się dużo bardziej sympatyczny i budzący zaufanie. Twarz obdarzona małymi sprawia wrażenia bardziej zawziętej, zaciętej i antypatycznej.
Zabieg powiększania ust adresowany jest do ludzi, którzy są niezadowoleni ze swojego wyglądu. Korzystają z niego zarówno kobiety jak i mężczyźni, którzy chcą poprawić swoją atrakcyjność. Usta są jednym z najbardziej przyciągających uwagę miejsc na twarzy.
Duże i pełne usta nadają człowiekowi wygląd bardziej godnego zaufania, otwartego i pogodnego. Jednak w przebiegu procesu starzenia się, na skutek zmniejszenia ilości włókien kolagenowych, napięcia i jędrności skóry, a także zanikowi gruczołów potowych i łojowych, dochodzi do optycznego zmniejszenia się ust. Twarz przybiera wygląd bardziej zaciętej, zawziętej i antypatycznej.
Zakres zabiegu może być różny. Może obejmować pełne powiększenie obu warg lub też jednej wargi. Jednakże metody te mogą być również stosowane do korekcji ich kształtu. Korekcji może podlegać zarówno ich pełny kształt jaki kontur. Ponadto powyższe metody nadają się do stosowania celem podnoszenia kącików ust.
Jakie metody najczęściej są stosowane do powiększania ust?
Obecnie najpowszechniejszą metodą powiększania ust jest zastosowanie zabiegu z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Jest to związek należący do grupy glikozaminoglikanów, czyli wielocukrów złożonych z powtarzających sie jednostek dwucukrowych.
Cząsteczka zbudowana w ten sposób zwana jest bipolimerem i w tym przypadku składa się z na przemian występujących reszt kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączonych wiązaniami β(1→4) i β(1→3) glikozydowymi.
Jest to jedyny glikozaminoglikan, który nie wiąże się kowalencyjnie z białkami i nie tworzy proteoglikanów. Występuje powszechnie w organizmie człowieka. Po pierwsze znajduje się w dużych ilościach w skórze właściwej. Dzięki swoim właściwościom wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże aż 250 jej molekuł) powoduje właściwe nawilżenie skóry, a co za tym idzie jej napięcie i jędrność.
W największej ilości znajduje się w młodej skórze, a w trakcie procesu starzenia się jego ilość maleje. Ponadto jest głównym składnikiem mazi stawowej odpowiadając między innymi za smarowanie powierzchni stawowych oraz zapewnienie odżywienia chrząstek.
Zabieg powiększenia ust z zastosowaniem kwasu hialuronowego jest bardzo mało inwazyjny i bezpieczny. Substancja używana do wypełnienia jest związkiem występującym fizjologicznie w organizmie. Kwas hialuronowy jest bardzo precyzyjnie wstrzykiwany przez lekarza w obręb czerwieni wargowej. Zabieg trwa około 20 minut.
Pierwszy efekt widoczny jest praktycznie natychmiast. Po przeprowadzonej procedurze może pojawić się obrzęk okolicy warg utrzymujący się do czterech dni, drobne krwiaczki ustępujące maksymalnie po tygodniu, a także krótkotrwała tkliwość. Po ustąpieniu wyżej wymienionych objawów widoczny jest ostateczny rezultat. Utrzymuje się on do ośmiu miesięcy, w związku z powyższym, aby efekt był trwały, zabieg należy regularnie powtarzać.
Kolejną powszechnie stosowaną, bezpieczną i skuteczną metodą powiększania ust jest zastosowanie zabiegu lipotransferu. Polega on na przeszczepieniu własnej tkanki tłuszczowej, odessanej wcześniej przy użyciu dostępnych metod. Jest to metoda bezpieczna, ponieważ
w tym celu wykorzystuje się własną tkankę tłuszczową pacjenta.
Dzięki temu eliminowane jest ryzyko odczynów immunologicznych. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji, co daje bardzo dużą przewagę nad klasyczną chirurgią plastyczną. Podczas procedury tłuszcz jest odsysany z miejsc, w których jego nadmiar jest niepożądany.
Następnie przy pomocy specjalnej kaniuli tłuszcz wprowadzany jest w obręb czerwieni wargowej. Ryzyko powikłań lipotransferu jest bardzo niskie, zazwyczaj przebiega on bez komplikacji. Tak naprawdę jedynymi potencjalnymi niedogodnościami są krwiaki i obrzęki, które mogą występować i utrzymywać się do kilku dni po przeprowadzeniu zabiegu. N
Niewątpliwą zaletą zabiegu jest to, że jego efekt jest trwały, a gojenie przebiega praktycznie w sposób niewidoczny i nie zostawia blizn.
Czy powiększanie ust boli?
Zabieg powiększania ust teoretycznie charakteryzuje się niskim poziomem bolesności wynikającym z konieczności naruszenia ciągłości skóry i śluzówek poprzez wprowadzenie specjalnej kaniuli celem implantacji stosowanego preparatu. Dlaczego ta bolesność jest tylko teoretyczna? Odpowiedź jest bardzo prosta.
Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie, najczęściej miejscowe, z wykorzystaniem specjalnego kremu zawierającego środek anestetyczny, krem znieczulający. Dzięki temu w praktyce przeprowadzenie procedury powiększania ust jest praktycznie bezbolesne.