Czy można całkowicie usunąć tatuaż, bez cieni
Czy można całkowicie usunąć tatuaż?
Tematyka usuwania tatuażu budzi liczne kontrowersje, których ujście możemy znaleźć w Internecie czy też na grupach serwisów społecznościowych. Niestety wiele z głoszonych opinii jest nieprawdziwych lub pisanych bez kontekstu. W artykule skupimy się na przedstawieniu faktów związanych z usuwaniem tatuażu metodą laserową.
Czy można całkowicie usunąć tatuaż – Fakty i Mity na temat usuwania tatuażu
Pierwszym z mitów na temat tatuażu jest przekonanie, że usunięcie tatuażu jest niemożliwe. To stereotyp, który jest obalany w naszej klinice medycyny estetycznej. Oczywiście każdy przypadek jest inny i zabieg jest zawsze poprzedzony wnikliwą konsultacją i stworzeniem planu leczenia. Drugim mitem jest przekonanie, że po usunięciu tatuażu laserem na skórze pacjenta pozostają blizny.
Jest to nieprawda – laser ND:YAG Q-Switched, który dzięki emisji krótkich impulsów światła przy zachowaniu wysokiej temperatury, rozbija barwnik na drobne fragmenty, które zostają następnie usunięte przez makrofagi i wydalone z organizmu. Oczywiście trudniej usuwa się amatorski tatuaż i często wymaga on większej liczby zabiegów, ale każdy rodzaj tatuażu i kolor pigmentu jest możliwy do usunięcia.
Jak wygląda laserowe usuwanie tatuażu?
Najskuteczniejszą metodą usuwania tatuażu jest zabieg laserem. Inne stosowane kiedyś metody takie jak peeling chemiczny, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Efektywność lasera opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy. Polega ona na niszczeniu fragmentów pigmentu pod wpływem energii emitowanej przez wiązkę lasera. Następnie dochodzi do rozbicia barwnika na drobne fragmenty za sprawą absorpcji cząsteczek barwnika przez światło lasera.
Laser ND:YAG Q-Switch, czyli synonim skuteczności w usuwaniu tatuażu.
Jak wygląda usuwanie tatuażu? W klinikach medycyny estetycznej używa się różnych rodzajów lasera Q-Switch: rubinowego, aleksandrytowego i ND:YAG. W naszym gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu korzystamy z lasera ND:YAG Q-Switched, ponieważ wyróżnia się wysoką skutecznością usuwania tatuażu. Po pierwsze laser ND:YAG Q-Switched emituje krótkie impulsy światła liczone w nanosekundach, a promieniowanie odznacza się dużą gęstością mocy.
Lekarz podczas zabiegu laserowego usuwania tatuażu kieruje wiązkę lasera w obszar zabiegowy. Warto podkreślić, że laser ND:YAG Q-Switched nie niszczy sąsiadujących z laserem tkanek, a sam zabieg nie jest bolesny – pacjent czuje ciepło lub niewielki ból jak podczas ukąszenia komara. W razie niskiego progu bólu pacjenta, lekarz oferuje krem znieczulający, który redukuje go do minimum. Każdy zabieg rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego i odrzucenia ewentualnych przeciwwskazań.
Czy można całkowicie usunąć tatuaż?
Odpowiedź na postawione w nagłówku pytanie jest twierdząca, ale pod warunkiem, że zabieg wykona się laserem ND:YAG Q-Switched. Laser Nd:Yag Q-switch wykorzystuje falę o długości 1064 nm, dzięki czemu jest skuteczniejszy od dawniej stosowanych laserów milisekundowych (bez funkcji Q-Switched), których efektem ubocznym było uszkodzenie tkanki w obszarze zabiegowym i powstawanie blizn. Laser Q-Switched dzięki odpowiedniej dawce ciepła, nie wywołuje termicznych uszkodzeń okolicznych tkanek.
Faktem jest, że każdy tatuaż i kolor można usunąć za pomocą lasera. Jednak kolor tuszu ma wpływ na łatwość i wchłanialność barwnika przez laser. Najłatwiej usuwa się kolor różowy i czerwony, ponieważ zawierają one mieszaninę barwników, które ulegają rozbiciu i wchłonięciu.
Żółty i zielony także usuwa się bez trudu (są to naturalne barwniki – kurkumina i lipoten). Najdłużej usuwa się tatuaż w ciemnym kolorze, ponieważ zawierają one tlenek żelaza. Najtrudniejsze do usuwania są tatuaże tworzone domowym sposobem – ponieważ tusze mają nieznany skład.
Piśmiennictwo:
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.,121-123
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat