Co zrobić, żeby włosy odrastały?

Co zrobić, żeby włosy odrastały

Co zrobić, żeby włosy odrastały?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób stymulować włosy do szybkiego wzrostu. Warto wiedzieć, że w zależności od wielu czynników cykl życia mieszka może się różnić. Natomiast istnieją sposoby, aby pobudzić skalp i cebulki. Dowiedzmy się, czy można zwiększyć tempo wzrostu włosów

Jak szybko rosną włosy?

Należy mieć na uwadze, że tempo wzrostu włosów jest zależne od wielu czynników, takich jak:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • wiek,
  • płeć,
  • wahania hormonalne,
  • stan emocjonalny,
  • dieta,
  • stan zdrowia,
  • stosowanie farmakologii,
  • palenie papierosów,
  • ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
  • pielęgnacja i stylizacja.

To tylko kilka z wielu elementów, które mogą przyczynić się do kondycji fryzury. W ciągu doby może wypadać nawet do 100 włosów. Szczególnie w okresie zimowym wiele osób zauważa to zjawisko. Natomiast jeśli utrzymuje się długotrwała utrata włosów, należy udać się do trychologa. Podczas badania trichoskopowego specjalista ustali stan skalpu i mieszków włosowych oraz dopasuje odpowiednią terapię.

Ponadto należy pamiętać, że włosy znajdują się w różnych cyklach wzrostu:

  • anagen – wzrost,
  • katagen – etap przejściowy,
  • telogen – faza spoczynku.

Statystycznie w ciągu doby włosy rosną około 0,35 milimetra. W przypadku nieprawidłowości w cyklu ich życia może dojść do uśpienia mieszków, a w konsekwencji nawet do łysienia. Ponadto stosowanie agresywnej stylizacji, koloryzacji, nadmierne eksponowanie fryzury na promieniowanie słoneczne czy palenie papierosów może przyczynić się do wolniejszego wzrostu włosów. Ogromny wpływ na stan skalpu i mieszków ma także dieta i stan psychofizyczny.

Czy można zwiększyć tempo wzrostu włosów?

Istnieją domowe sposoby na przyśpieszenie wzrostu włosów. Polegają one na stymulacji układu mikrokrwionośnego skalpu i odżywieniu cebulek. Oto naturalne metody na poprawę tempa wzrostu włosów:

  • spożywanie suplementów diety zawierających w swoim składzie witaminy C, E i z grupy B, a także cynk, żelazo czy jod,
  • olejowanie włosów celem dostarczenia im niezbędnych składników odżywczych,
  • stosowanie wcierek z imbirem i kapsaicyną, aby pobudzić krążenie krwi i dystrybucję cennych składników.

Aby przyspieszyć porost włosów, należy także zadbać o zbilansowaną dietę, odpowiednią pielęgnację i ograniczenie intensywnych zabiegów stylizacyjnych.

Zabiegi na włosy – gabinet medycyny estetycznej w Poznaniu

Domowe sposoby na porost włosów nie zawsze są skuteczne. Dlatego wiele osób kieruje się po wsparcie do specjalistów. Oto zabiegi na włosy wykonywane w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu. 

Peeling skóry głowy

Peeling skóry głowy ma na celu zarówno oczyszczenie skalpu, jak i złuszczenie martwego naskórka, ale także dotlenienie tkanki oraz pobudzenie krążenia krwi. W efekcie poprawia się kondycja włosów.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa na włosy często jest łączona z zastosowaniem np. osocza bogatopłytkowego czy koktajli witaminowo-peptydowych. Zabieg polega na iniekcji substancji odżywczych, przez co skalp jest stymulowany mechanicznie i chemicznie. Poprawia się ukrwienie skóry i dystrybucja cennych elementów. 

Karboksyterapia

Karboksyterapia skóry owłosionej głowy polega na dostarczeniu do tkanki dwutlenku węgla. W efekcie dochodzi do rozbicia złogów tłuszczowych i poprawy krążenia krwi. Skóra jest pobudzona do regeneracji, a aktywność fibroblastów zwiększa się.

Laser tulowy

Zabieg na włosy laserem tulowym polega na emisji wiązki o długości 1927 nm. To doprowadza do tworzenia się w tkance mikrokanalików, które umożliwiają lepszą absorpcję substancji odżywczych. Do laseroterapii można stosować preparaty autologiczne lub stymulatory tkankowe.

Dobór zabiegu na włosy w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu jest uzależniony od wizyty kwalifikacyjnej i stanu zdrowia pacjenta. 

Jeżeli sytuacja tego wymaga wykonujemy przeszczep włosów.

Piśmiennictwo:

M.Bednarek, C.Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego choroby skóry głowy, [w:] Kosmetologia Estetyczna 3/2019, vol.8,  s.393-396.

P.Styczeń, Włosom na ratunek, [w:] Art Of Beauty Nr 2 2015. 

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010

https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2014.3-6.pdf, dostępne 02.08.2024 

5/5 - (5 votes)