Co jest lepsze laser tulowy czy laser frakcyjny CO2
Co jest lepsze — laser tulowy czy laser frakcyjny CO2. Laseroterapia od lat jest popularnie wykorzystywana przy redukcji zmian barwnikowych, oznak starzenia czy blizn. W zależności od wyboru rodzaju wiązki możliwa jest regulacja intensywności zabiegu i uzyskania innych efektów terapeutycznych. Dowiedzmy się, co jest lepsze – laser tulowy czy laser frakcyjny CO2.
Co jest lepsze — laser tulowy czy laser frakcyjny CO2 ?
Laser tulowy – czym jest? Poznań
Laser tulowy ma wiązkę o długości 1927 nm, która nie uszkadza warstwy rogowej skóry. Jej wykorzystanie pozwala na tworzenie mikrokanalików w tkance, co pobudza naturalnego procesy regeneracyjne cery i wspomaga aplikację składników odżywczych. Ten zabieg jest chętnie wykorzystywany w terapii łączonej z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy stymulatorów
Co jest lepsze — laser tulowy czy laser frakcyjny CO2
tkankowych.
Na czym polega działanie lasera frakcyjnego CO2?
Podczas zabiegu laserem frakcyjnym CO2 w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu zastosowanie ma zjawisko fototermolizy selektywnej. Polega ono na wywołaniu kontrolowanego uszkodzenia w konkretnym obszarze. Jest to możliwe dzięki pochłanianiu ładunku energii cieplnej przez barwnik, czyli chromofor.
Różnice pomiędzy laserem tulowym a frakcyjnym CO2
Wiele pacjentów zastanawia się, co odróżnia laser frakcyjny CO2 od tulowego. Główną różnicą jest głębokość oddziaływania wiązki świetlnej. Laser tulowy jest zaliczany do delikatnych wiązek, gdyż jest pochłaniany jedynie do poziomu 300 µm. W efekcie nie uszkadza on warstwy rogowej naskórka i może być stosowany nawet podczas letnich miesięcy. Zabieg laserem frakcyjnym CO2 charakteryzuje się mocniejszą inwazyjnością i powoduje głębsze kontrolowane uszkodzenia tkanki, co przekłada się na przebudowę skóry w większym stopniu.
Na jakie wskazania wykorzystuje się laser frakcyjny CO2 i tulowy?
Bez względu, czy pacjent zamierza się zapisać na zabieg laserem frakcyjnym CO2, czy tulowym, przy obu tych procedurach wymagana jest wizyta kwalifikacyjna celem wykluczenia przeciwwskazań zdrowotnym. Zastosowanie lasera tulowego wymienia się przy takich wskazaniach, jak:
- zmiany barwnikowe,
- łysienie,
- zmarszczki,
- wiotkość tkanki.
Natomiast laser frakcyjny jest wykorzystywany do redukcji widoczności bruzd, zmarszczek, blizn, pękniętych naczynek krwionośnych czy brodawek.
Przebieg zabiegu – laser frakcyjny CO2 i tulowy
Wielu pacjentów przed laseroterapią obawia się dyskomfortu. Dlatego przy wykorzystaniu wiązki frakcyjnej CO2 czy tulowej aplikuje się znieczulenie. Ma tona celu redukcję wszelkich nieprzyjemnych odczuć podczas zabiegu. Należy jednak pamiętać, że podczas procedury z zastosowaniem lasera frakcyjnego CO2 pacjent może odczuwać ciepło, a po zabiegu pojawi się obrzęk czy zaczerwienienie skóry. Oba lasery są emitowane przez specjalną głowicę. Czas rekonwalescencji po wiązce frakcyjnej CO2 ze względu na intensywność działania jest dłuższy niż w przypadku światła tulowego.
Co jest lepsze — laser tulowy czy laser frakcyjny CO2 – Piśmiennictwo:
- https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_23_064-068.pdf, dostępne 24.04.2025
- http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/laser_frakcyjny_co2_art_of_beauty_przemyslaw_styczen_lasery.pdf, dostępne 24.04.2025
- Burdzy, D. Ozga, J. Kosydar-Bochenek, K. Burdzy, B. Lewandowski, Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych, Przegląd metod, [w:] Kosmetologia Estetyczna 6, 645-652, dostępne 25.10.2024 na https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.6-7.pdf, dostępne 24.04.2025
Czytaj więcej: