Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Łupież


Łupież i widoczne łuszczenie się naskórka

Łupież

Poznajmy definicję, przyczyny i sposoby leczenia łupieżu, który można pokonać podcza wizyty u trychologa w klinice medycyny estetycznej.

Czym jest łupież?

Łupież (łac. pityriasis capillitii) jest to choroba skóry. Polega ona na łuszczeniu się naskórka i dotyka aż 40% populacji. Choroba występuje u obu płci, jednak u mężczyzn przebiega dużo bardziej przewlekle. Wyróżniamy lekką postać łupieżu – suchy łupież, który przybiera formę białych płatków odrywających się od skóry głowy.

Zaawansowana forma łupieżu przybiera formę tłustych łusek o żółtawym kolorze, z których powstają strupy. Objawami towarzyszącymi jest swędzenie i zaczerwienienie skóry. Ta druga odmiana łupieżu jest bardzo groźna i może prowadzić do łojotokowego wyłysienia pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Łupież powinno się leczyć u trychologa.

Przyczyny powstania łupieżu

Należy do nich zaburzenie procesu odnowy i złuszczania naskórka. Inną przyczyną jest zapalenie skóry przez drożdżopodobny grzyb Pityrosporum ovale. Ten grzyb żyje na powierzchni skóry każdego człowieka, ale tylko mając sprzyjające warunki takie jak: wysoka temperatura, wilgotność powietrza, łojotok, nadmierna potliwość czy obniżona odporność, może się uaktywnić w organizmie człowieka.

Kolejną przyczyną są uwarunkowania genetyczne. Należą do nich zaburzenia bariery naskórkowej i nieprawidłowa gospodarka hormonalna. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu choroby są: przewlekły stres, alkohol, nadmierne pocenie się, niewłaściwa pielęgnacja głowy czy zbyt częste stosowanie szamponów przeciwłupieżowych.

Czynniki zwiększające ryzyko powstawania łupieżu

Leczenie łupieżu

Podstawą leczenia łupieżu jest wykonanie trychologicznego badania skóry głowy i włosów u trychologa. Jest to konieczne do potwierdzenia diagnozy i zaproponowania dedykowanego leczenia w klinice medycyny estetycznej. 

Pierwszym z zabiegów na leczenie łupieżu u dermatolog Poznań jest karboksyterapia skóry głowy połączona z zabiegiem d’Arsonvala. Do zabiegu stosuje się urządzenie emitujące prądy o wysokiej częstotliwości (300-500 Hz). Podczas zetknięcia urządzenia ze skórą głowy wytwarzany jest ozon, a pacjent odczuwa delikatne mrowienie skóry. Następnie lekarz wykonuje karboksyterapię, która polega na śródskórnym podawania dwutlenku węgla.

Ozon prowadzi do oczyszczenia i dezynfekcji skóry głowy, co pobudza mikrokrążenie i ma działanie przeciwzapalne. Karboksyterapia u trychologa Poznań dostarcza skórze dwutlenku węgla, który hamuje wypadanie włosów, poprawia ukrwienie i podnosi jakość włosów. Kiedy podłoże łupieżu wiąże się ze zmianami endokrynologicznymi, lekarz stosuje leczenie hormonalne. 

Drugim zabiegiem na łupież u trychologa Poznań jest zabieg d’Arsonvala z infuzją tlenową. Zabieg d’Arsonvala przygotowuje skórę głowy do przyjęcia skoncentrowanych składników preparatu stosowanego w infuzji tlenowej. Zabieg u trychologa prowadzi do leczenia skóry owłosionej głowy i hamuje nadmierną pracę gruczołów łojowych głowy. Pozbawia też skórę głowy suchości. Kolejnym zabiegiem na łupież jest osocze bogatopłytkowe (PRP).

Jego istotą jest biostymulacja komórek skóry za pomocą wstrzykiwanych w skórę głowy czynników wzrostu, które zawierają aktywne trombocyty. Efektem działania osocza bogatopłytkowego jest aktywacja komórek macierzystych, stymulacja fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu i wspomaganie procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Zabieg osocza bogatopłytkowego zapewnia uruchomienie procesów naprawczych w skórze głowy, które mają korzystny wpływ na leczenie łupieżu. 

Łupież Poznań

Oceń nas

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530