Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Świerzb


Świerzb

Świerzb

Świerzb jest chorobą zakaźną, która może mieć poważne konsekwencje m.in. poprzez powstawanie blizn po świerzbie. W klinice medycyny estetycznej możemy je wyeliminować za pomocą zabiegów takich jak: iPixel, karboksyterapia czy mezoterapia mikroigłowa.

Świerzb – charakterystyka

Świerzb jest to choroba zakaźna, która wywołuje ludzki pasożyt Sarcoptes scabie. Jest to pasożyt o wielkości 0,4 milimetra i posiadający biały kolor.  Samice świerzbowca, które są zapłodnione drążą w naskórku korytarze i w nich składają jaja, następnie giną po paru tygodniach.

Z jaj wylęgają się larwy, które w ciągu max. 3 tygodni przeistaczają się w dojrzałe świerzbowce. Objawy choroby to swędzenie, które nasila się po rozgrzaniu ciała (np. kąpiel). Skóra pacjenta pokryta jest wysypką grudkowo-pęcherzykową.

Świerzb objawia się drobnymi krostkami, strupami i przeczosami, które najczęściej zlokalizowane są w bocznych powierzchniach palców rąk, w zgięciach i fałdach skórnych, okolicach pępka, na brodawkach sutkowych u kobiety, w okolicach płciowych u mężczyzn i na pośladkach. U dzieci świerzb najczęściej występuje na dłoniach i stopach oraz w miejscu owłosionej skóry głowy.

Tą chorobą można zarazić się poprzez kontakt z osobą zakażoną (dotknięcie zakażonej skóry). Zarażenie się podczas drapania świerzb może się przenosić w inne partia ciała. Ta choroba jest szczególnie groźna dla osób z obniżoną odpornością czy atopowym zapaleniem skóry. Pacjenci zaniedbujący higienę także mogą spodziewać się nasilonych objawów świerzbu.

W przypadku podejrzenia świerzbu powinniśmy się udać na konsultację dermatologiczną, podczas której lekarz postawi ostateczną diagnozę. Aby uniknąć zarażenia się świerzbem należy przestrzegać zasad higieny, prać ubrania w wysokich temperaturach oraz nie korzystać z używanych ubrań.

Leczenie świerzbu

Skutecznym remedium na świerzb są leki takie jak: permetryna, benzoesan benzylu, lindan czy maści siarkowe, które stosuje się przeciwko pasożytom. Na swędzenie skóry i leczenie świerzbu dermatolog najczęściej przepisuje leki przeciwhistaminowe – krotamiton i kalamina. Jeśli u pacjenta wystąpi nadkażenie bakteryjne to wówczas lekarz-dermatolog przepisuje antybiotyk.

Zabiegi medycyny estetycznej na blizny po świerzbie

Niechcianą pamiątką po świerzbie są często blizny lub przebarwienia. Przyczyną ich powstania jest rozdrapywanie zmian, wywołanych świądem. Na szczęście wizyta u dermatologa w klinice medycyny estetycznej proponuje pacjentowi wiele zabiegów, które pozwolą na pozbycie się blizn po świerzbie.

Lekarz medycyny estetycznej i dermatolog często rekomendują pacjentom z bliznami po świerzbie laser iPixel. Jest to laser ablacyjny, który prowadzi do odparowania wody z komórek i złuszcza skórę, redukując nierówności i blizny. Dzięki podgrzewaniu skóry i wykonywaniu kontrolowanych mikrouszkodzeń następuje regeneracja skóry i namnażanie się włókien kolagenowych. Skóra staje się jędrna, a blizny znikają, zastąpione zdrową skórą.

Oprócz leczenia blizn po świądzie lasera iPixel używa się do leczenia rozstępów, blizn potrądzikowych czy odmładzania skóry twarzy. Zabieg laserem iPixel cechuje się krótkim czasem rekonwalescencji i zapewnia zadowalające efekty już po kilku sesjach.

Drugą opcją zabiegu na blizny po świerzbie jest karboksyterapia. Jest to nic innego jak leczenie dwutlenkiem węgla, który podaje się podskórnie. Jego efektem jest rozszerzenie naczyń krwionośnych i pobudzenie powstania nowych kapilar. Karboksyterapia poprawia skuteczność wszystkich procesów regeneracyjnych zachodzących w skórze. Karboksyterapię stosuje się w redukcji blizn potrądzikowych i po świerzbie oraz w odmładzaniu skóry czy też usuwaniu cellulitu.

Peelingi chemiczne to kolejny sposób na pozbycie się blizn po świerzbie. Peelingi chemiczne oczyszczają i złuszczają skórę, prowadząc do wygładzenia i ujędrnienia skóry.

Mezoterapia igłowa to kolejna propozycja dla osób, które walczą ze skutkami świerzbu. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej, który przynosi skórze lepszą kondycję. Po mezoterapii igłowej blizny po świerzbie znikają, a skóra staje się wyraźnie odmłodzona i odzyskuje dawny koloryt.

Świerzb Poznań

Oceń nas

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530