Ból oczu

Ból oczu

Ból oka to częsty problem, który pojawia się u pacjentów odwiedzających nasz gabinet okulistyczny. Oczy odpowiadają za odbieranie około 80% informacji z otoczenia, dlatego ból oka wiąże się z dużym dyskomfortem pacjenta. Ból oka może mieć różne podłoża, dlatego w razie wystąpienia dolegliwości warto udać się do okulisty Poznań, który postawi fachową diagnozę.

Poznajmy przyczyny bólu oka

Ból może być spowodowany urazem mechanicznym, oparzeniem oka lub dostaniem się do niego ciała obcego. W innym przypadku ból pojawia się samoistnie i wtedy okulista poprzez badanie musi określić jego przyczynę, by przepisać odpowiednie leczenie. Najczęściej za przyczynę bólu odpowiada jedna z chorób oczu.

Przyczyną może być jaskra, która może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Pierwsze oznaki jaskry to m.in. światłowstręt, łzawienie oczu czy nagły ból głowy i oka. Inną przyczyną poza jaskrą jest zapalenie zatok – wówczas pacjent doświadcza bólu oczodołów, bólu oka w rogu lub za okiem tudzież bólu po jednej strony głowy. Objawami towarzyszącymi może być katar lub gorączka.

Do innych przyczyn bólu oka zaliczamy jęczmień, czyli miejscowe zakażenie powiek, które wywoływane jest przez gronkowce. Objawia się grudką przy powiece, a pacjent odczuwa ból podczas mrugania, boryka się z zaczerwienieniem oka czy bólem głowy. Popularną przyczyną bólu oczu  jest zapalenie spojówek. Jest to schorzenie powiązane z przekrwieniem i łzawieniem oka lub nawet ropą cieknącą z oka.

Poważnym schorzeniem jest zapalenie nerwu wzrokowego, które objawia się bólem oka przy poruszaniu gałką oczną, spadkiem ostrości widzenia czy trudnościami w rozpoznawaniu kolorów. Zapalenie nerwu wzrokowego może być jednym z pierwszych symptomów stwardnienia rozsianego, dlatego w razie podejrzeń trzeba koniecznie skonsultować to z okulistą Poznań.

Z bólem oka związany jest też zespół suchego oka. Jest to popularne schorzenie, które wiąże się z nieprawidłowym nawilżeniem powierzchni oka przez tzw. film łzowy. Dolegliwości związane z zespołem suchego oka to: pieczenie oczu, dyskomfort, uczucie piasku pod powiekami i silne łzawienie oka. Przyczyną zespołu suchego oka może być przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy długotrwała pracy przy komputerze.

Diagnostyka i leczenie u okulisty Poznań

Pacjent odczuwający dolegliwości związane z bólem oka, powinien zgłosić się na konsultację do okulisty. Okulista zajmuje się leczeniem chorób oczu. Podczas wizyty w gabinecie okulistycznym lekarz przeprowadzi wnikliwy wywiad z pacjentem oraz dokona badania narządu wzroku. Dzięki temu okulista Poznań będzie w stanie ocenić ostrość widzenia, stan tęczówki, źrenic oraz dna oka.

Po postawieniu diagnozy okulista przepisze skuteczne leczenie na ból oczu. W przypadku dostania się ciała obcego do oka, okulista usunie je z powierzchni oka. Zapalenie spojówek leczy się za pomocą kropli do oczu czy stosowania leków przeciwbólowych.

Pacjent podczas tego schorzenia powinien zadbać o lepszą niż dotychczas higienę oczu, ograniczyć pracę przed komputerem czy przerwać noszenie soczewek na czas terapii zleconej przez gabinet okulistyczny. W przypadku zapalenia brzegów powiek, któremu towarzyszy pieczenie oczu czy ból oczu, lekarz w gabinecie okulistycznym może przepisać również krople z antybiotykiem.

Ból oczu Poznań

5/5 - (7 votes)