Zalecenia po liposukcji

Zalecenia po liposukcji – jak postępować po liposukcji

Czym jest i na czym polega liposukcja?

Najpopularniejszą metodą mającą na celu pozbycia się niechcianego nadmiaru tkanki tłuszczowej, oferowanych przez współczesną medycynę estetyczną jest liposukcja. Jest to zabieg polegający na mechanicznym usunięciu nadmiaru tłuszczu. Podstawowa metoda polega na zastosowaniu próżni do wyeliminowania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jest to jednak metoda wymagająca znieczulenia ogólnego i związanej z tym hospitalizacji.

Współczesna medycyna estetyczna oferuje innowacyjne modyfikacje tego zabiegu, dzięki którym możliwe jest bezurazowe i bezbolesne oddzielenie tkanki tłuszczowej od struktur otaczających, bez uszkodzenia naczyń i nerwów oraz innych narządów. Bardzo skuteczną a przy tym bezbolesną metodą jest liposukcja infradźwiękowa NIL – nutacyjna

Rodzaje liposukcji

Liposukcja N.I.L. (Nutational Infrasonic Liposculpture), czyli nutacyjne modelowanie tkanki tłuszczowej za pomocą infradźwięków wykorzystuje innowacyjną belgijską technologię. Specjalna głowica wprowadzana w tkanki za pomocą sprężonego powietrza wprawia kaniulę w tak zwany ruch nutacyjny. Polega on na wykonywaniu drgań w trzech płaszczyznach. Ich częstotliwość jest niska i nie przekracza 20Hz. Poruszająca się kaniula generuje wytwarzanie infradźwięków, które powodują odseparowanie się tkanki tłuszczowej od tkanek nietłuszczowych.

Co więcej, dzięki różnicom w sposobie rozchodzenia się fali dźwiękowej  między tłuszczem a pozostałymi tkankami, modulowane jest działanie urządzenia tak aby oddziaływanie na tkankę tłuszczową było maksymalne. Jednocześnie omijane są naczynia, nerwy i inne otaczające elementy. Zmniejsza to znacznie ryzyko występowania krwawień oraz innych powikłań okołozabiegowych takich jak powstawanie krwiaków, czy obrzęków.

Ponadto dzięki oddziaływaniu na nocyreceptory, czyli receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu, zmniejszają nieprzyjemne doznania podczas zabiegu. Pozwala to na ograniczenie ilości środka znieczulającego, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo zabiegu. Metoda ta jest przełomem w rozwoju liposukcji wibracyjnej. Jest to zabieg znacznie mniej inwazyjny niż klasyczna liposukcja, obciążony mniejszymi powikłaniami.

Inne metody liposukcji

Body Jet jest innowacyjnym urządzeniem służącym do wykonywaniu nowego rodzaju liposukcji, które w swoim działaniu zamiast traumatyzującej tkanki próżni wykorzystuje technologię WAL (Water-jet Assisted Liposuction). Polega ona na zastosowaniu strumienia płynu pod ciśnieniem do oddzielania i wypłukiwania komórek tłuszczowych. Strumień ten jest ukierunkowany, aplikowany w pulsacyjny sposób, dzięki czemu pozwala na atraumatyzujące oddzielenie komórek tłuszczowych od tkanki łącznej.

Jego siła jest porównywalna z siłą silnego strumienia prysznicowego, co umożliwia dokładną separację adipocytów i uniknięcie uszkodzenia naczyń krwionośnych, włókien nerwowych oraz innych tkanek otaczających. Dodatek adrenaliny do roztworu wypłukującego działa wazokonstrykcyjnie, to znaczy powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu znacznie zmniejsza się zawartość krwi i innych płynów ustrojowych w usuwanej tkance tłuszczowej. Dla porównania – zawartość krwi w produkcie ubocznym zabiegu urządzeniem Body Jet wynosi 1-3%, podczas gdy
w produkcie uzyskanym drogą klasycznej liposukcji to aż 40%.

Liposukcja wibracyjna jest powszechnie znaną i chętnie stosowaną metodą usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. W dzisiejszych czasach jest najchętniej wybieranym rodzajem tego zabiegu. Procedura ta w swoim działaniu wykorzystuje technologię PAL (Power Assisted Liposuction). Polega na zastosowaniu specjalnej kaniuli wibracyjnej, wykonującej regularne ruchy wibracyjne w przód i w tył. Wnika ona w tkankę tłuszczową w sposób bardzo delikatny. Dzięki temu oddzielanie tkanki tłuszczowej od otoczenia jest zdecydowanie mniej traumatyzujące i dużo bardziej bezpieczne. Poza tym, materiał pozyskany z wykorzystaniem tej metody nie jest uszkodzony, dzięki temu może być wykorzystany do dalszych celów, na przykład w zabiegach lipomodelingu.

Metoda liposukcji wibracyjnej jest polecana zwłaszcza w lokalizacjach, gdzie tkanka tłuszczowa zawiera wiele elementów z tkanki łącznej, jak to jest obecne na przykład
w obrębie pleców czy też pośladków. Ponadto jest metodą z wyboru w przypadku kolejnej liposukcji, w lokalizacji, gdzie była ona już wcześniej wykonywana. Z uwagi na swoje właściwości, jest również chętnie wykorzystywana w przypadkach, kiedy wykonywane jest jednoczasowe wypełnianie świeżo pozyskaną tkanką tłuszczową żądanych okolic (na przykład piersi czy pośladki).

Liposukcja ultradźwiękowa, zwana inaczej U.A.L. (Ultrasound Assisted Liposuction) to kolejna metoda liposukcji wspomaganej innymi technologiami. Podczas przeprowadzania tego rodzaju liposukcji, ultradźwięki są czynnikiem powodującym destrukcję tkanki tłuszczowej. Po znieczuleniu miejscowym, lekarz przeprowadzający zabieg dokonuje niewielkich nacięć, przez które wprowadzane są do tkanki podskórnej niewielkie kaniule emitujące ultradźwięki. które powodują odseparowanie się tkanki tłuszczowej od tkanek nietłuszczowych.

Co więcej, dzięki różnicom w sposobie rozchodzenia się fali dźwiękowej między tłuszczem a pozostałymi tkankami, modulowane jest działanie urządzenia tak aby oddziaływanie na tkankę tłuszczową było maksymalne. Jednocześnie omijane są naczynia, nerwy i inne otaczające elementy. Zmniejsza to znacznie ryzyko występowania krwawień oraz innych powikłań okołozabiegowych takich jak powstawanie krwiaków czy obrzęków.

Ponadto dzięki oddziaływaniu na nocyreceptory, czyli receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu, zmniejszają nieprzyjemne doznania podczas zabiegu. Pozwala to na ograniczenie ilości środka znieczulającego, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo zabiegu. Ponadto dochodzi to tak zwanego zjawiska kawitacji i upłynnienia tkanki tłuszczowej, która w dalszym etapie zabiegu jest odsysana. Jest to zabieg znacznie mniej inwazyjny niż klasyczna liposukcja, obciążony mniejszymi powikłaniami.

Zalecenia po liposukcji brzucha – jak postępować po liposukcji:

  1. Odzież uciskowa
  2. Drenaże limfatyczne
  3. Wypijanie większej ilości wody
  4. Poruszanie się spokojne – wolne spacery
  5. Zakaz większego wysiłku

Zalecenia po liposukcji – jak postępować po liposukcji

Aby szybko wrócić do pełnej funkcjonalności po każdym zabiegu inwazyjny, w tym liposukcji, niezwykle pomocna okazuje się właściwa rehabilitacja. Po zabiegach liposukcji niezwykle pomocne okazuje się noszenie specjalnej odzieży uciskowej. Właściwy ucisk zapobiega obrzękom pozabiegowym, a także ułatwia prawidłowe, równomierne rozmieszczenie pozostałej tkanki tłuszczowej pod skórą.

Aby odzież uciskowa spełniała swoje zadanie, kluczowe jest jej odpowiednie dopasowanie zapewniające optymalną kompresję. Umożliwia to osiągnięcie najlepszego rezultatu. Na rynku dostępna jest cała gama odzieży, bielizny, czy też bandaży uciskowych.

Zalecenia po liposukcji na co zwrócić uwagę

Dzięki szerokiej ofercie, możliwe jest jej zastosowanie niezależnie od okolicy ciała poddanej zabiegowi odsysania tłuszczu poczynając od twarzy i podbródka, poprzez tułów, brzuch i pośladki, skończywszy na udach. W ten sposób każdy pacjent jest w stanie dopasować coś dla siebie tak, by liposukcja była jak najefektywniejsza.

Ponadto należy pamiętać, że żadna liposukcja nie jest metodą odchudzającą, a jedynie sposobem modelowania sylwetki i nie zastąpi modyfikacji trybu życia. Nie powoduje ona przyspieszenia metabolizmu czy przyrostu tkanki mięśniowej. Bez dbania
o prawidłowo zbilansowaną, zdrową dietę, adekwatną podaż wody oraz regularną aktywność fizyczną dojdzie do szybkiego przyrostu tkanki tłuszczowej, co zniwelować może efekt zabiegu.

Zalecenia po liposukcji wpływają na efekt zabiegu

Rekonwalescencja po liposukcji

Zalecamy po zabiegu liposukcji pozostanie przez tydzień w domu i unikania gwałtownych wysiłków.

Istotne w rekonwalescenci po zabiegu liposukcji jest rozpoczęcie niewielkiego wysiłku fizycznego (powolne spacery), co zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi w żyłach.

Przez okres kilku tygodni, a nawet do 6 miesięcy zaleca się unikanie opalania.

5/5 - (7 votes)