Przerost warg sromowych – krępujące

przerost warg sromowych

Przerost warg sromowych

Przerost warg sromowych jest coraz częstszym powodem wizyt u ginekologa Poznań. Poznajmy definicję problemu oraz zabiegi medyczne wykonywane w naszym gabinecie takie jak: labioplastyka czyli plastyka warg sromowych, które pozwalają pozbyć się tego zjawiska, co prowadzi do poprawy zdrowia pacjentki i wzrostu jej samooceny.

Przerost warg sromowych – definicja problemu

Wargi sromowe to fałdy skórne okalające srom u kobiety. Wyróżniamy wargi sromowe mniejsze i większe. Wargi sromowe mniejsze są cienkie, mocno ukrwione i zamykają przedsionek pochwy. Z kolei wargi sromowe większe różnią się wielkością, a ich budulcem jest głównie tkanka tłuszczowa i są porośnięte owłosieniem łonowym.

O przeroście warg sromowych (przerośnięte wargi sromowe) możemy mówić, gdy ich długość (od podstaw do krawędzi) przekracza 4 cm. Przerost może być jedno lub dwustronny lub cechować się asymetrią. Jak klasyfikujemy przerost warg sromowych? Według badań medycznych jest to zaburzenie w rozwoju narządów płciowych zewnętrznych o nieznanej etiologii.

Przerost warg sromowych może być nie tylko źródłem kompleksów i frustracji kobiety, ale i prowadzić do otarć, odparzeń, ran podczas chodzenia czy uprawiania sportu lub współżycia seksualnego.

Jak powinny wyglądać wargi sromowe?
Wargi sromowe większe są zewnętrze i są zbudowane z fałdów skóry, w których mieści się dużo tkanki tłuszczowej.
Natomiast wargi sromowe mniejsze to po prostu płat skóry. Obie pary warg są bardzo ukrwione, dlatego mają intensywnie różowy kolor. Bywa też, że ich kolor jest ciemniejszy, do nawet barwy brązowej.

Jakie są przyczyny?

Przerost warg sromowych może być wrodzony lub nabyty. Do nabytych przyczyn powstania przerostu warg sromowych zaliczamy urazy i podrażnienia mechaniczne, zastoje limfy, naturalny poród czy też nawracające infekcje w tej okolicy. Problem przerośniętych warg sromowych mniejszych występuje u kobiet uprawiających kolarstwo, jeździectwo, jogging.

Jakie są inne przyczyny przerostu warg sromowych? Ponadnormatywna aktywność fizyczna lub seksualna także może być powodem wystąpienia tego problemu medycznego. Schorzenie może być wywołane poprzez częstą masturbację, noszenie kolczyków w miejscach intymnych czy stany zapalne związane z nietrzymaniem moczu tudzież przebyte w dzieciństwie leczenie hormonalne.

Współcześnie ginekologia estetyczna może w skuteczny sposób pomóc rozwiązać ten problem, co zachęca wiele pacjentek do odwiedzenia gabinetu lekarza wykonującego plastykę warg sromowych.

Leczenie przerostu warg sromowych

Labioplastyka Poznań

Jest to zabieg chirurgiczny, którego istotą jest usunięcie nadmiaru tkanki. Lekarz ginekologii estetycznej Poznań wykonuje zabieg w znieczuleniu miejscowym, który trwa około 60 minut. Doświadczony lekarz dokonuje chirurgicznego usunięcia nadmiaru tkanki, zszywając brzegi rany szwem ciągłym.

Nacięcie wykonywane jest z części tylnej lub klinowo środkowej. W większości przypadków, chirurg podczas labioplastyki zmniejsza tylko fragment warg sromowych. Czasem jednak jest konieczna redukcja na całej długości, co może prowadzić do zmniejszenia ich wrażliwości na bodźce. Zabieg labioplastyki jest bezpieczny, a rana goi się zwykle bez powikłań i nie pozostawia blizn.

Plastyka warg sromowych polega na cięciu fałd skórnych, które prowadzi do nadania im pożądanego kształtu i wyglądu, co podnosi samopoczucie pacjentki i zwiększa zadowolenie z życia seksualnego czy aktywności fizycznej. Przeciwwskazaniem do zabiegu labioplastyki Poznań jest ciąża, stany zapalne, infekcje sromu, przeziębienie.

Powiększenie warg sromowych kwasem hialuronowym

Kolejnym zabiegiem z zakresu ginekologii estetycznej to procedura z udziałem kwasu hialuronowego. Powiększenie warg sromowych kwasem hialuronowym wykonuje się u pacjentek z małymi wargami sromowymi większymi, które nie zabezpieczają warg sromowych większych. Wskazaniem do zabiegu powiększenia warg sromowych kwasem hialuronowym może być asymetria warg sromowych czy chęć zmiany z powodów estetycznych.

Lekarz po kwalifikacji pacjentki do zabiegu, ostrzykuje okolice warg sromowych kwasem hialuronowym. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Procedura zabiegu jest krótka i nieinwazyjna, przynosząc szybkie efekty w postaci ujędrnienia, nawilżenia i wzmocnienia struktury warg sromowych.

Zabieg powiększania warg sromowych kwasem hialuronowym prowadzi do zwiększenia objętości warg sromowych. Pacjentka po zabiegu  nie tylko odczuwa satysfakcję z powodu wzrostu samooceny, ale i nie ma problemu z infekcjami okolic intymnych.

Piśmiennictwo:

 1. Kruk-Jeromin Julia, Zieliński Tomasz, Przerost warg sromowych mniejszych – patomorfologia i leczenie chirurgiczne, Ginekol Pol. 2010, 81, 298-302.

5/5 - (7 votes)