Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Najpopularniejsze rodzaje diet 


Najpopularniejsze rodzaje diet 

Najpopularniejsze rodzaje diet 

Dietetyk Poznań przepisze Ci skrojoną na miarę dietę, która będzie smaczna i zdrowa. W artykule przyglądamy się popularnym dietom, po które często sięgają pacjenci.

Dieta Dąbrowskiej

Jest to jedna diet, której celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i poprawa zdrowia. Pierwszym etapem diety Dr. Dąbrowskiej jest spożywanie owoców i warzyw o niskiej zawartości skrobi, zaś drugim – wychodzenie z diety, którego czas trwania powinien trwać tyle samo, co sama dieta. Dieta jest rodzajem leczniczej głodówki, która składa się z 3 posiłków i 2 przekąsek z wybranych warzyw i owoców.

Łączna kaloryczność diety to ok. 600 kcal, podczas gdy dziennie zapotrzebowanie kaloryczne dorosłego człowieka to od 1500 do 2500 kcal. Jest to jedna z bardziej restrykcyjnych diet, która nie powinna trwać dłużej niż 6 tygodni i być stosowana pod okiem profesjonalnego dietetyka.  

Dieta Kopenhaska

Jest to dieta, którą stosuje się tylko 13 dni. Posiada ona ściśle ustalone menu. Jakie są główne składniki tej diety? Są to kawa, befsztyki, jajka oraz niewielkie ilości warzyw i owoców. Dieta kopenhaska jest rodzajem diety niskowęglowodanowej i niskokalorycznej. Jej plusem jest duża redukcja masy ciała. Niestety jej wadą jest fakt, że jest niezdrowa i może wywoływać efekty uboczne. 

Najpopularniejsze rodzaje diet  – Dieta sokowa

Dieta sokowa prowadzi do detoksu organizmu i jej istotą jest spożywanie tylko napojów z owoców i warzyw. Wykluczamy wówczas wszelkie inne pokarmy i spożywamy jedynie soki. Zaletą tej diety jest wsparcie procesów trawienia czy odciążenie układu pokarmowego. Ta dieta nie może być stosowana dłużej niż 7 dni, ponieważ jest niskokaloryczna i mogłaby wyrządzić więcej szkód niż pożytku. 

Dieta śródziemnomorska

Jest to jedna z najlepszych i najzdrowszych diet. Często jest rekomendowana przez dietetyka Poznań, ponieważ jest bogata w zdrowe tłuszcze oraz duże ilości owoców i warzyw. Głównym składnikiem diety są też ryby i owoce morza. 

Dieta DASH

Istotą diety jest wspieranie stanu układu krwionośnego. Różni się ona od restrykcyjnych diet m.in. tym, że dostarcza 2000 kcal dziennie. Jej głównym założeniem jest redukcja ilości sodu w pożywieniu i dostarczanie organizmowi nisko przetworzonego pożywienia z wysokim poziomem składników odżywczych. Jednym z głównych celów stosowania diety Dash jest obniżenie ciśnienia i profilaktyka wielu chorób i dolegliwości. 

Najpopularniejsze rodzaje diet  – Wegetarianizm

Wegetarianizm to całkowite wykluczenie mięsa z diety. Wyróżniamy także semiwegetarianizm, czyli dopuszczenie w diecie ryb i owoców morza, co czyni ten rodzaj diety zbliżony do diety śródziemnomorskiej. Wegetarianizm jest wyrazem stylu życia i poglądów pacjenta, które skłaniają go do wykluczenia mięsa. Osoby przechodzące na wegetarianizm kierują się etyką, chcąc ograniczyć cierpienie zwierząt. Inne powody to dbałość o środowisko naturalne czy własne zdrowie. 

Rodzaje diet Poznań

Oceń nas

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530