Jak usunąć blizny po trądziku?

jak-usunac-blizny-po-tradziku

Jak usunąć blizny po trądziku?

Trądzik młodzieńczy to problem, który dotyczy ok. 85% nastolatków. Często utrzymuje się także w wieku dorosłym. Trądzik spowodowany jest zablokowaniem ujść mieszków włosowych i nagromadzeniem w ich obrębie łoju.

Wywołuje to stan zapalny w obrębie mieszka włosowego i namnażanie bakterii. Uszkodzenie skóry przez reakcje zapalne uruchamia procesy gojenia. W ten sposób może dojść do powstania blizn potrądzikowych – przykrej „pamiątki” po przebytym trądziku.

Blizny potrądzikowe powstają w wyniku naprzemiennych procesów uszkadzania i gojenia skóry, towarzyszących aktywnemu trądzikowi. Wyróżniamy dwa rodzaje blizn potrądzikowych: atroficzne i hipertroficzne. Blizny atroficzne charakteryzują się zmniejszoną ilością tkanki łącznej, przez co są one zapadnięte, a ich dno znajduje się poniżej powierzchni skóry.

Blizny hipertroficzne z kolei zwierają zwiększoną ilość tkanki łącznej, przez co wystają ponad powierzchnię skóry. U 80-90% osób dotkniętych problemem blizn potrądzikowych, stwierdza się obecność blizn atroficznych.

Obecność blizn po trądziku często jest problemem nie tylko estetycznym, ale i psychologicznym, wpływającym negatywnie na samoocenę i relacje międzyludzkie. Na szczęście, szerokie spektrum technik i zabiegów medycznych umożliwia pozbycie się szpetnych zmian, poprawę wyglądu i podniesienie samooceny.

Jak usunąć blizny po trądziku – metody leczenia

Do metod stosowanych w leczeniu blizn potrądzikowych należą: peelingi chemiczne, peelingi mechaniczne, karboksyterapia, ledoterapia, zabiegi laserowe, mezoterapia mikroigłowa, radiofrekwencja mikroigłowa.

Peelingi chemiczne

Peeling chemiczny polega na naniesieniu na skórę odpowiedniej substancji chemicznej, która przenikając w głąb skóry, prowadzi do złuszczenia zmian na skórze.

Substancje stosowane podczas peelingu chemicznego to najczęściej: kwas glikolowy i kwas trójchlorooctowy. Stopień poprawy wyglądu skóry po terapii kwasami zależy od rodzaju i głębokości blizn. Najlepsze efekty osiąga się w przypadku płytkich blizn.

Peelingi mechaniczne

Dermabrazja i mikrodermabrazja to metody polegające na mechanicznym usuwaniu naskórka w celu pobudzenia skóry do regeneracji.

Dermabrazja całkowicie usuwa naskórek, aż do poziomu warstwy brodawkowatej skóry właściwej, co prowadzi do uruchomienia procesów odnowy naskórka oraz wytwarzania nowych białek strukturalnych (kolagen, elastyna). Zabieg dermabrazji pozwala oczyścić skórę, zmniejszyć pory, zredukować blizny i przebarwienia.

Dermabrazję przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, bądź ogólnym. Po zabiegu skóra przez jakiś czas jest obrzęknięta i zaczerwieniona. Gojenie skóry po zabiegu dermabrazji trwa kilka tygodni. Przez ten czas pacjent musi bardzo ostrożnie postępować ze skórą – regularnie zmieniać opatrunki, unikać słońca oraz niektórych kosmetyków.

Mikrodermabrazja działa bardziej powierzchownie, niż dermabrazja. Podczas zabiegu złuszczane są tylko zewnętrzne warstwy naskórka. Odbywa się to za pomocą mikrokryształków, uderzających w skórę z dużą prędkością.

Zabiegi laserowe

W leczeniu blizn potrądzikowych stosowane są różne rodzaje laserów: ablacyjne, nieablacyjne, refrakcyjne.

Lasery nieablacyjne (np. laser Nd:Yag) nie usuwają naskórka, lecz pobudzają produkcję kolagenu w skórze właściwej, przez co skóra staje się grubsza, a blizny mniej widoczne. Polecamy zabieg – Laser Genesis.

Lasery frakcyjne wykorzystują technikę frakcyjnej fototermolizy, która polega na naświetlaniu tylko części skóry, nie zaś całej jej powierzchni. Podczas zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego w skórze właściwej powstają mikroskopijne uszkodzenia termiczne, rozdzielone obszarami nieuszkodzonej tkanki. Pozwala to na znacznie szybszy przebieg procesu gojenia.

Mezoterapia mikroigłowa

Zabieg mezoterapii mikroigłowej polega na jednoczesnym nakłuwaniu skóry mikroigłami oraz wprowadzaniu w głąb skóry substancji aktywnych, stymulujących procesy regeneracji oraz odżywiających skórę. Zabieg przeprowadza się za pomocą tzw. dermarollera (wałek wyposażony w mikroigły) lub Dermapena. Szczególnie w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym.

Dermapen to urządzenie w kształcie długopisu, wyposażone w 12 pulsujących mikroigieł. Mikroigły pobudzają mechanicznie skórę do regeneracji, a także ułatwiają substancjom aktywnym przenikanie do głębokich warstw skóry.

Zabieg mezoterapii mikroigłowej stymuluje proces wytwarzania kolagenu i elastyny w skórze właściwej, co powoduje spłycenie blizn, a także redukcję zmarszczek, przebarwień oraz rozstępów.

Jak usunąć blizny po trądziku – Radiofrekwencja mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa to nowoczesna metoda pozwalająca skutecznie usunąć blizny, zmarszczki, czy rozstępy. Jej działanie opiera się na pobudzaniu skóry do odbudowy.

Wytworzone ciepło jest przewodzone w głąb skóry wzdłuż mikroigieł, dzięki czemu każda warstwa skóry zostaje równomiernie nagrzana. Metoda ta pobudza neokolagenogenezę , co powoduje spłycenie blizn oraz poprawę struktury skóry. Urządzenie wykorzystujące radiofrekwencję jest bezpieczne.

Jak usunąć blizny po trądziku – można łączyć kilka metod, wtedy efekt jest znacznie lepszy i pojawia się szybciej.

5/5 - (1 vote)