Zabiegi na wypadanie włosów 

Zabiegi na wypadanie włosów

Zabiegi na wypadanie włosów

Wypadanie włosów to defekt, który dotyczy w większym stopniu mężczyzn, ale spotyka również kobiety. Łysienie może być spowodowane wieloma czynnikami, np. genetycznymi, środowiskowymi czy hormonalnymi. Zdiagnozowanie przypadłości jest niezbędne w dobraniu odpowiedniej metody leczenia. Dowiedzmy się, jakie zabiegi na wypadanie włosów są wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu.

Łysienie – przyczyny i charakterystyka problemu

O nadmiernej utracie włosów można mówić, gdy wypada ich dziennie więcej niż 100 sztuk. Cykl życia mieszka włosowego polega na następujących fazach:

  • anagenie – wzroście włosa.
  • telogenie – spoczynku,
  • katagenie – okresie przejściowym.

Jeśli dojdzie do wydłużenia telogenu i skrócenia anagenu pojawia się problem łysienia. Wśród przyczyn tego zjawiska wymienia się:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • wahania hormonalne,
  • nadmierna ekspozycja włosów i skalpu na promieniowanie UV,
  • źle zbilansowana dieta,
  • agresywna stylizacja lub rozjaśnianie włosów,
  • infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze,
  • spadek odporności,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • stosowanie terapii immunosupresyjnych,
  • zatrucie metalami ciężkimi,
  • urazy mechaniczne,
  • samookaleczanie.

Zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów jest niezwykle istotne przy doborze poprawnej metody leczenia. Wyróżnia się także następujące rodzaje łysienia:

  • androgenowe – wywołuje je nieprawidłowy poziom dihydrotestosteronu powodującego porażenie mieszka włosowego,
  • telogenowe – występuje przy nieprawidłowym cyklu życia włosów i wydłużeniu telogenu,
  • plackowate – najczęściej miejscowo umiejscowiona łysina jest spowodowana schorzeniami autoimmunologicznymi.

To najczęściej diagnozowane rodzaje łysienia u trychologa.

Zabiegi na wypadanie włosów w Poznaniu
Przed zabiegami na wypadanie włosów w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu niezbędna jest diagnoza trychologiczna. To na jej podstawie możliwe jest dobranie odpowiedniej metody radzenia sobie z łysieniem.  Ponadto przed każdą z procedur obowiązuje wizyta kwalifikacyjna, celem wykluczenia przeciwwskazań zdrowotnych.

Laser tulowy

Laser tulowy o długości fali 1927 nm nie narusza warstwy rogowej skóry, natomiast powoduje powstanie mikrokanalików, przez które można aplikować preparaty odżywcze czy np. osocze bogatopłytkowe. Jest to delikatna procedura, która pobudza mikrokrążenie w skórze i stymuluje jej regeneracje. W rezultacie mieszki włosowe są bardziej odżywione, co wpływa pozytywnie na wzrost włosów.

Podobne działanie ma radiofrekwencja mikroigłowa.

Ledy medyczne

Zabieg z zastosowaniem ledów medycznych działa poprzez użycie światła czerwonego lub białego. W efekcie fibroblasty są pobudzone do produkcji większej ilości wiązań kolagenowych i elastyny, a poprawie ulega mikrokrążenie skóry głowy.

Osocze bogatopłytkowe na łysienie

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego pozwala na pobudzenie tkanki do naturalnej odnowy i regeneracji. Ten preparat autologiczny może być podawany poprzez mezoterapię igłową lub mikroigłową, radiofrekwencję czy laser tulowy.

Technologia Tricopat

W zabiegu wykorzystującym technologię Tricopat zastosowanie ma specjalne urządzenie wyposażone w głowicę z mikrostożkami, lampami LED i elektrodami emitującymi fale akustyczne. Procedura ma zastosowanie przy łysieniu telogenowym, androgenowym czy plackowatym. Podczas zabiegu wykorzystuje się urządzenie wykonujące mikronacięcia i stymulację światłem oraz falami akustycznymi. Aplikowany jest także preparat odżywczy. Te działania mają na celu przedłużenie anagenu, czyli fazy wzrostu włosów.

Przeszczep włosów metodą FUE

Przeszczep włosów metodą FUE ma zastosowanie u pacjentów cierpiących na łysienie androgenowe lub mających rzadką fryzurę. Procedura polega na pobranie z obszaru dawczego graftów i wszczepienie ich w miejsce biorcze. Transplantacja materiałem od pacjenta redukuje ryzyko odrzucenia czy pojawienia się reakcji alergicznych.

Cały zabieg dzieli się na cztery etapy: pobranie, diagnoza pod mikroskopem, wykonanie nakłuć i wszczepienie mieszków włosowych. Pierwsze efekty przeszczepu widać po kilku miesiącach, a po roku można podziwiać finalny rezultat.

Piśmiennictwo:

https://terramedical.sg/trichopat/, dostępne 18.03.2025

https://www.termedia.pl/Physiology-and-pathology-of-growth-and-loss-of-human-scalp-hair,7,1318,1,1.html, dostępne 18.03.2025

J.Klonowska, Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów [w:] Kosmetologia Estetyczna 6 / 2017 / vol. , dostępne 18.03.2025

P.Styczeń, Osocze kontra wypadanie włosów, [w:] Blisko Zdrowia 3/2016

5/5 - (5 votes)