Z jakimi problemami do trychologa
Z jakimi problemami do trychologa?
Problemami związanymi z owłosioną skórą głowy zajmuje się trycholog. Choć wizyta u tego specjalisty głównie kojarzy się z leczeniem łysienia, nie jest to jedyna przypadłość, która powinna skłonić do badania trichoskopowego. Dowiedzmy się, czym zajmuje się trycholog i jakie są zabiegi wykonywane przez tego specjalistę.
Trycholog – kim jest?
Wbrew mylnemu przekonaniu trycholog nie jest lekarzem, a specjalistą. Zajmuje się on nie tylko łysieniem, ale wszelkimi problemami związanymi ze skórą głowy czy włosami. Wiele osób też myli trychologa z dermatologiem, natomiast zakres specjalizacji tego pierwszego jest znacznie węższy.
Z jakimi problemami do trychologa?
Co powinno skłonić do wizyty u specjalisty? Do trychologa należy się udać w przypadku wystąpienia następujących objawów:
- nadmierne wypadanie włosów,
- świąd,
- łojotok,
- uszkodzenie włosów,
- problemy skóry głowy,
- nadmierne plątanie się włosów.
Zatem warto zapisać się na badanie trychologiczne zawsze wtedy, gdy pojawia się problem dotyczący skalpu lub włosów.
Jak wygląda wizyta u trychologa?
Przed wizytą u trychologa należy na dobę przed nie myć włosów i zrezygnować ze stylizowania. Osoby po niedawnej koloryzacji powinny odczekać kilka tygodni. Sama wizyta rozpoczyna się od wywiadu, podczas której specjalista zapyta się o objawy, które niepokoją i prowadzony styl życia. Warto zapamiętać także, jakie produkty są na co dzień używane do mycia, pielęgnacji i stylizacji włosów.
Następnie wykonywane jest badanie trychologiczne, które polega na dokładnej obserwacji skalpu i włosów poprzez urządzenie zapewniające nawet 500-krotne powiększenie. Na podstawie analizy specjalista oceni stan skóry głowy i fryzury. W zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta trycholog może zalecić wykonanie np. badań krwi. Na podstawie wywiadu i diagnostyki planowana jest terapia na konkretny problem dotyczący skóry lub skalpu.
Najpopularniejsze zabiegi trychologiczne w klinice medycyny estetycznej – Poznań
Trycholog w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu wykonuje wiele zabiegów, nie tylko dotyczących leczenia łysienia. Z jakimi problemami do trychologa.
Wśród często przeprowadzanych procedur wymienia się:
- infuzję tlenową skóry głowy
Podczas tej procedury wtłaczane są do tkanki substancje odżywcze, które są transportowane przez tlen medyczny pod wysokim ciśnieniem. Ma to na celu pobudzenie krążenia, odżywienie skóry i wsparcie procesów regeneracyjnych. Infuzja tlenowa skóry głowy jest stosowana przy łojotokowym zapaleniu skalpu, atopowym zapaleniu, nadmiernemu łojotokowi czy łupieżu.
- galwanizację
W tej procedurze wykorzystuje się prąd stały emitowany przez elektrody, który ma na celu pobudzić krążenie skóry głowy i wesprzeć dystrybucję składników odżywczych oraz oczyszczania tkanki. Wśród wskazań do galwanizacji wymienia się łupież, nadmierny łojotok, grzybicę czy łojotokowe zapalenie skóry. W zależności od predyspozycji pacjenta często ta procedura jest połączona np. z mezoterapią. Do osiągnięcia pełnego efektu terapeutycznego czasami zalecana jest seria zabiegów. Rezultatem galwanizacji jest poprawione krążenie głowy i stymulacja naturalnych procesów regeneracyjnych skóry.
- darsonwalizację
W tym zabiegu wykorzystywane są elektrody wypełnione specjalnym gazem, które emitują prądy d’Arsonvala o częstotliwości od 300 do 500 kHz, a także ozon. Darsonwalizacja jest stosowana przy łupieżu, nadmiernym wydzielaniu sebum i łysieniu. Wśród efektów terapii prądami d’Arsonvala wymienia się poprawę stanu skalpu, ograniczenie łojotoku i pobudzenie krążenia.
Dopasowanie odpowiedniego zabiegu trychologicznego zależy od predyspozycji pacjenta i wykluczenia przeciwwskazań zdrowotnych.
Z jakimi problemami do trychologa – Piśmiennictwo:
https://edraurban.pl/ssl/book-sample-file/trychologia-w-pigulce/pdf/trychologia.pdf, dostępne 12.11.2024
P.Styczeń, Jak dbać o włosy?, PharmaRep, Nr.1 (43) 2016
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Polecamy:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing