Jak usunąć zmarszczki?

jak usunąć zmarszczki

Jak usunąć zmarszczki? Medycyna estetyczna oferuje bardzo skuteczne zabiegi pozwalające przywrócić skórze gładkość.

Wraz z upływem lat zauważamy, że na naszej skórze pojawia się coraz więcej zmarszczek. Jest to spowodowane postępującą utratą kolagenu i elastyny – białek budujących skórę właściwą.

Sprawia to, że skóra traci swą jędrność i elastyczność, co widoczne jest w postaci zmarszczek. Na szczęście medycyna estetyczna posługuje się wieloma małoinwazyjnymi, skutecznymi metodami, umożliwiającymi skorygowanie tych – niekiedy mało estetycznych – skutków starzenia organizmu.

Do metod tych należą: Toksyna botulinowa, Dermapen i przeszczep tłuszczu. Dzięki tym zdobyczom współczesnej medycyny możemy zapomnieć o zmarszczkach i uzyskać efekt wypoczętej, zdrowej i odmłodzonej skóry.

Toksyna botulinowa

Toksyna produkowana jest przez bakterię Clostridium Botulinum. Jej działanie polega na hamowaniu uwalniania acetylocholiny w złączach nerwowo-mięśniowych. Skutkuje to przerwaniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego i odwracalnym porażeniem mięśnia.

Dzięki wstrzyknięciu toksyny w głąb mięśnia można skutecznie zredukować zmarszczki mimiczne w okolicy: czoła, oczodołu („kurze łapki”), nasady nosa („bruzdy królicze”), ust, brody, szyi. Poza redukcją zmarszczek Toksyna botulinowa stosowany jest także w leczeniu nadpotliwości i bruksizmu (zgrzytanie zębami).

Przed kwalifikacją do zabiegu lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta oraz poznaje jego oczekiwania względem zabiegu. W okresie 3-10 dni przed zabiegiem zaleca się zaprzestanie przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi, w celu zminimalizowania siniaków po wkłuciach.

Podczas zabiegu pacjent znajduje się w pozycji siedzącej lub półleżącej. Na początku lekarz zaznacza na skórze punkty iniekcji i odkaża skórę. Następnie wstrzykuje toksynę w precyzyjnie określone miejsca twarzy. Używa do tego celu jednorazowej strzykawki wyposażonej w bardzo cienką igłę.

Zabieg jest bezbolesny, więc nie wymaga stosowania znieczulenia. Trwa 15-30 minut. Efekt porażenia czynności mięśnia pojawia się w okresie 1-5 dni po iniekcji toksyny. Maksymalny efekt widoczny jest po ok. 2 tygodniach i utrzymuje się 3-5 miesięcy.

Możliwe działania niepożądane to: bóle głowy, uczucie „ciężkości” brwi, opadanie powieki. Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej przeciwwskazane są u pacjentów cierpiących na zespół Lamberta-Eatona, miastenię gravis, a także stosujących antybiotyki aminoglikozydowe (np. gentamycyna, streptomycyna). Bezwzględne przeciwwskazania stanowią także: ciąża, laktacja oraz obecność aktywnej infekcji w miejscach iniekcji.

Dermapen

Dermapen jest to niewielkie urządzenie służące do przeprowadzania zabiegu mezoterapii mikroigłowej. Wyposażone jest w wymienną, jednorazową głowicę zawierającą 12 pulsujących mikroigieł. Zadaniem mikroigieł jest pobudzenie skóry do regeneracji oraz ułatwianie wnikania w głąb skóry specjalnych preparatów, przeznaczonych do mezoterapii.

Stosowane preparaty mają właściwości nawilżające, odżywcze i napinające. Zabieg z użyciem urządzenia Dermapen poprawia gęstość i elastyczność skóry poprzez stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny. Umożliwia spłycenie zmarszczek oraz ujędrnienie skóry. Ponadto jest skuteczny w usuwaniu przebarwień, rozstępów oraz blizn.

Lekarz rozpoczyna zabieg od znieczulenia i zdezynfekowania skóry. Następnie nanosi na skórę preparat odżywczy, po czym za pomocą urządzenia wykonuje serię wkłuć, co umożliwia wniknięcie preparatu w głąb skóry. Urządzenie umożliwia precyzyjne dobranie głębokości wkłuć w zależności od okolicy ciała, wskazań i grubości skóry. Mikroigły wnikają na głębokość 0,5-2,5 mm. Zabieg trwa ok. 30-45 minut.

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, obrzęknięta i zasiniona. Możliwe są także niewielkie krwawienia w miejscach wkłuć. W pierwszych dniach po zabiegu skóra może się złuszczać. W tym okresie zaleca się unikanie słońca i solarium.

Zabieg z użyciem urządzenia Dermapen jest bardziej komfortowy dla pacjenta, niż klastyczne techniki mezoterapii. Najlepsze efekty daje zastosowanie serii zabiegów, w odpowiednich odstępach czasu. Przeciwwskazania do zabiegu stanowią: ciąża, laktacja oraz miejscowe stany zapalne skóry.

Jak usunąć zmarszczki – Przeszczep tłuszczu

Przeszczep tłuszczu jest zabiegiem, który polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z miejsca, w którym istnieje jej nadmiar, a następnie umieszczeniu pobranego tłuszczu w wybranym obszarze. Metoda ta pozwala w sposób bezpieczny i skuteczny wymodelować twarz i ciało przy użyciu własnych komórek tłuszczowych.

Niebywałą zaletą metody jest fakt, iż przeszczepienie własnego pochodzenia materiału, jakim jest tłuszcz, eliminuje ryzyko alergii, zwłóknień oraz odrzucenia przeszczepionej tkanki. Pobrany w trakcie zabiegu tłuszcz wykorzystuje się do modelowania niedoskonałości konturu twarzy, wypełniania bruzd, zmarszczek, powiększania ust i innych okolic.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Przebiega w trzech etapach. W pierwszym etapie lekarz pobiera tkankę tłuszczową z wybranych okolic ciała. Najczęściej są to: brzuch, uda, pośladki, biodra. Technika pobierania komórek tłuszczowych różni się od tej stosowanej przy liposukcji, ponieważ nie wolno uszkodzić komórek tłuszczowych, co stanowi warunek ich przeżycia i późniejszego przyjęcia w miejscu podania.

W następnej kolejności pobrany tłuszcz zostaje oczyszczony z krwi oraz zagęszczony przez odwirowanie. W oczyszczonym tłuszczu znajduje się także pewna liczba komórek macierzystych, które posiadają zdolności regeneracyjne i rewitalizacyjne.

Tak przygotowany materiał jest gotowy do wstrzyknięcia w określone partie ciała, co stanowi ostatni etap zabiegu. Do podania tłuszczu używa się strzykawek wyposażonych w specjalne igły. Cały zabieg trwa od kilkudziesięciu minut do 2 godzin.

Po zabiegu skóra jest wyraźnie obrzęknięta, a w miejscach podania tłuszczu zwykle pojawiają się zasinienia. Objawy te samoistnie ustępują w ciągu 1-2 tygodni. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz wysokich temperatur (np. gorące kąpiele, sauna).

W miejscach, z których pobrano tłuszcz, przez ok. 2 tygodnie należy nosić specjalny opatrunek uciskowy. Po przeszczepie tłuszczu skóra staje się napięta i jędrna, a zmarszczki zostają wygładzone. Efekt zabiegu utrzymuje się od pół roku do dwóch lat. Zabieg jest przeciwwskazany w przypadku: ciąży, aktywnych infekcji, zaburzeń krzepnięcia krwi.

Jak usunąć zmarszczki – co jeszcze?

Bardzo skutecznym zabiegiem wygładzającym zmarszczki jest  – radiofrekwencja mikroigłowa.

Jak usunąć zmarszczki ? Zmarszczki na twarzy można także wygładzać za pomocą nici Aptos

Jak usunąć zmarszczki

Zmarszczki są to pierwsze oznaki starzenia, które są powodem kompleksów. Skutecznym sposobem na ich pozbycie się jest zabieg toksyną botulinową lub laserem frakcyjnym. Poznajmy szczegóły tych zabiegów i ich skuteczność, którą potwierdzają tysiące zadowolonych pacjentów.

Zmarszczki – definicja, rodzaje i przyczyny

Zmarszczki to załamanie struktury skóry oraz znajdującego się pod nią „szkieletu”, które tworzą włókna kolagenu i elastyny. Wyróżniamy różne rodzaje zmarszczek. Kurze łapki to zmarszczki zlokalizowane w kącikach oczu. Wyróżniamy także zmarszczki pod oczami i zmarszczki na czole.

Inny rodzaj zmarszczek to zmarszczki poprzeczne czoła oraz lwia zmarszczka, znajdująca się pomiędzy brwiami. Wyróżniamy także bruzdy nosowo – wargowe, zmarszczki marionetki czy zmarszczki palacza. Przyczyną powstawania zmarszczek jest utrata kolagenu w organizmie, który odpowiada za elastyczność skóry.

Zabiegi na zmarszczki

Jak usunąć zmarszczki – Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowato popularny i skuteczny zabieg na redukcję zmarszczek pod oczami czy zmarszczek na czole. Jad kiełbasiany jest neurotoksyną, prowadzącą do blokowania przekaźnictwa między komórką nerwową a mięśniową. Efektem działania toksyny botulinowej jest rozluźnienie mięśnia mimicznego i redukcja zmarszczek.

Zabieg z toksyną botulinową jest bezpieczny, szybki i nie wiąże się z koniecznością rekonwalescencji, utrudniającej powrót do pracy. Rezultaty zabiegu z toksyną botulinową pojawiają się od 3 do 14 dni, które utrzymują od 4 do 6 miesięcy. Następnie należy powtórzyć zabieg z toksyną botulinową.

Kwas hialuronowy

Zastrzyki z kwasu hialuronowego są częstą terapią w wypełnianiu zmarszczek na czole. Kwas hialuronowy jest odpowiedzialny za wiązanie wody w naskórku, co powoduje nadanie elastyczności skórze. Zabieg z kwasem hialuronowym polega na iniekcji w obszar zabiegowy – twarz czy usta. Kwas hialuronowy pobudza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, co zapewnia odmłodzenie skóry.

Zabieg jest bezpieczny, ponieważ wykonywany jest przez doświadczonego lekarza. W kwasie hialuronowym nie ma żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego, dlatego nie przyczynia się on do wywołania reakcji alergicznych.

Laser frakcyjny na zmarszczki

Laser frakcyjny jest szeroko stosowany na różne dolegliwości i niedoskonałości skóry. Zabieg z udziałem lasera frakcyjnego na zmarszczki pod oczami i w innych partiach ciała także jest skuteczną formą terapii. Urządzenie emituje wąską wiązkę światła, która tworzy kontrolowane uszkodzenia. Powoduje to rozpoczęcie procesu regeneracji i produkcji nowego kolagenu. W efekcie zmarszczki ulegają wypełnieniu, a skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna.

Laser frakcyjny – przeciwwskazania

  • ciąża i laktacja
  • aktywne choroby nowotwory
  • stosowanie retinoidów
  • łuszczyca
  • nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy niewydolność serca

Mezoterapia igłowa

Wprowadzanie kwasu hialuronowego oraz substancji odżywczych do głębszych warstw skóry za pomocą igieł. Jest też wersja bezbolesna – Vital injector 2.

Jak usunąć zmarszczki – Mezoterapia bezigłowa

Jest to zabieg odmładzania skóry, polegający na dostarczaniu do głębokich warstw skóry substancji aktywnych. Jest to procedura nieinwazyjna i bezbolesna, która przynosi efekty w postaci redukcji zmarszczek, ujędrnienia skóry i poprawy jej kolorytu.

Mezoterapia bezigłowa bazuje na zjawisku elektroporacji i elektroforezy. Elektroporacja opiera się na oddziaływaniu impulsów napięcia elektrycznego na komórki i tkanki, co przekłada się na zwiększenie przepuszczalności skóry.

Elektroforeza jest zjawiskiem fizycznym, w którym podczas transportu prądu stałego dochodzi do przenoszenia substancji jonowych przez skórę. Dzięki tym dwóm zjawiskom, zwiększa ilość i głębokość penetracji podawanych substancji aktywnych, co zwiększa skuteczność zabiegu.

Jak usunąć zmarszczki Poznań

Oceń nas