Jak pozbyć się przebarwienia na twarzy

Jak pozbyć się przebarwienia na twarzy

Jak pozbyć się przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia to jedne z najczęściej występujących zmian pigmentacyjnych. Mogą się pojawić z wielu przyczyn: zbyt intensywnej pielęgnacji, braku fotoprotekcji, przyjmowanej farmakologii czy uwarunkowań genetycznych. Dowiedzmy się, jakie są zabiegi na przebarwienia w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu.

Czym są przebarwienia?

Wiele osób zastanawia się, czym są przebarwienia i z jakich przyczyn pojawiają się na twarzy. Zmiany barwnikowe powstają w wyniku nieprawidłowej i wzmożonej produkcji melanin, a także podwyższoną aktywnością tyrozynazy. Następuje proces melanogenezy. Wśród przyczyn pojawienia się przebarwień na twarzy można wymienić:

 • naturalne procesy starzeniowe,
 • nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne,
 • przyjmowanie leków i ziół światłouczulnych,
 • nieprawidłowa pielęgnacja,
 • uwarunkowania genetyczne, 
 • uszkodzenia mechaniczne,
 • zmiany trądzikowe,
 • wahania hormonalne.

Rodzaje przebarwień

Do najczęściej występujących przebarwień należą:

 • piegi,
 • plamy starcze,
 • plamy soczewicowate,
 • melasmy.

W zależności od powodu pojawienia się przebarwień można wyróżnić hiperpigmentacje genetyczne, polekowe, fotoalergiczne, hormonalne, posłoneczne, pourazowe i pozapalne.

Jak pozbyć się przebarwienia na twarzy? Gabinet medycyny estetycznej w Poznaniu

Usuwanie plam na skórze domowymi sposobami i zwykłymi preparatami pielęgnacyjnymi może być nieskuteczne. Warto zadbać przede wszystkim o profilaktykę i stosowanie fotoprotekcji. W zwalczaniu hiperpigmentacji pomogą także zabiegi na przebarwienia w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu.

Laser tulowy – laserowe usuwanie przebarwień Poznań

Laser tulowy jest wskazany przy leczeniu przebarwień. Jego działanie polega na emisji wiązki o długości 1927 nm. Zabieg nie narusza tkanki skórnej, a tworzy w niej mikrokanaliki. Jest to możliwe dzięki specjalnej głowicy, która emituje kilkanaście tysięcy mikrowiązek. W efekcie dochodzi do wyrównania kolorytu i rozjaśnienia przebarwień, blizn potrądzikowych oraz redukcji widoczności melasmy. Ten zabieg ma zastosowanie także przy problemie zmarszczek i rozszerzonych porów.

Peelingi

Przy chęci redukcji przebarwień wskazane są także peelingi chemiczne z zastosowaniem:

 • alfa-hydroksykwasów, które normalizują złuszczanie naskórka i hamują syntezę melaniny,
 • kwasu migdałowego wskazanego przy redukcji hiperpigmentacji posłonecznych i pozapalnych,
 • retinolu,
 • kwasu trichlorooctowego.

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe jest odwirowywane z niewielkiej ilości krwi własnej pacjenta. Ten preparat autologiczny zawiera czynniki wzrostu, które aktywizują procesy regeneracyjne, a przy tym stabilizują produkcję maliny. Do osocza bogatopłytkowego dodaje się specjalny środek przeciwkrzepliwy, dzięki czemu zachowuje ono płynną konsystencję.  Preparat jest podawany drogą iniekcji lub poprzez mikronakłuwanie. Wśród efektów zabiegu osoczem bogatopłytkowym wymienia się redukcję widoczności przebarwień, a także poprawę kondycji skóry, jej jędrności oraz wygładzenie się zmarszczek.

Dobór odpowiedniej metody leczenia przebarwień jest zależny od indywidualnej sytuacji pacjenta i wymaga wykluczenia przeciwwskazań zdrowotnych. 

Piśmiennictwo

https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.3-2.pdf, dostępne 10.06.2024

https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.5-8.pdf, dostępne 10.06.2024

https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/08/ke-2020-04-eng-kamm-sposoby-zapobiegania-i-niwelowania-hiperpigmentacji-sk%C3%B3ry-twarzy.pdf , dostępne 10.06.2024

https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-2.pdf, dostępne 10.06.2024

https://www.termedia.pl/dermatologia/Osocze-bogatoplytkowe-skuteczne-w-terapii-przebarwien-okolooczodolowych,46902.html,

Polecamy uwadze:

Laser tulowy na przebarwienia

Aktualności

Najskuteczniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Rozstępy na piersiach

Zmarszczki na dekolcie

Leczenie łysienia

Medycyna Estetyczna

Opadające powieki

5/5 - (3 votes)