Dieta a odchudzanie

Dieta a odchudzanie

Dieta powinna składać się z 5-regularnych posiłków, być obfita w warzywa i owoce oraz być pozbawiona słodyczy i tłuszczów zwierzęcych. Jeżeli dieta nie przynosi oczekiwanych rezultatów może to być wynikiem nadwrażliwości pokarmowej. Wówczas najlepiej udać się do dietetyka Poznań w celu przepisania diety rotacyjno-eliminacyjnej.

Jaka powinna być dieta?

Dieta powinna być indywidualnie dobrana do masy ciała, wieku płci, aktywności fizycznej, towarzyszących chorób i naszych preferencji żywieniowych. Możemy jednak wyróżnić podstawowe zasady, które powinien stosować każdy, kto myśli poważnie o zdrowym odżywianiu. Zadbajmy o regularne posiłki co 3-4 godziny. Nie można się za długo głodzić ani spożywać zbyt dużych porcji w ramach jednego posiłku. Regularne posiłki zapobiegają wystąpieniu silnego głodu i są fundamentem zdrowego odżywiania.

Podstawą diety powinny być warzywa i owoce, które są źródłem witamin oraz mikroelementów. Warto spożywać warzywa strączkowe i produkty zbożowe, które są obfite w zdrowe węglowodany. Należy jeść ryby, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Jedz oleje roślinne zamiast tłuszczów zwierzęcych oraz ogranicz spożycie cukru i słodyczy oraz soli.

Staraj się spożywać jak najmniej przetworzoną żywność i pij minimum 1,5-2,5 l wody dziennie. Ogranicz spożycie alkoholu, który prowadzi do chorób krążenia, przewodu pokarmowego i wywołuje zaburzenia neurologiczne czy przyczynia się do rozwoju nowotworów. Kiszonki mają korzystny wpływ na regenerację błony jelita, dlatego naszą dietę wzbogaćmy o ogórki, kapustę czy sok z kapusty.

Jakie suplementy diety warto stosować?

Nieocenione w odchudzaniu okazują się być probiotyki. Ekstrakt z guarany i argininy lub ekstrakty z zielonej herbaty mają korzystny wpływ na spalanie tłuszczu oraz poprawę wydolności fizycznej.  Suplementy diety blokujące wchłanianie tłuszczu zalecane są osobom chcącym zmienić nawyki żywieniowe i uprawiać sporty. Innym rodzajem suplementów diety są te spalające tłuszcz i są one dedykowane osobom, które mało się ruszają.

Badanie na nadwrażliwość pokarmową u dietetyka

Niektóre osoby mimo przestrzegania diety nie mogą schudnąć. Dobrym rozwiązaniem dla takich osób jest wizyta u dietetyka i wykonanie badania na nadwrażliwość pokarmową i mikroflorę jelitową. Nadwrażliwość pokarmowa sprawia, że mamy nieszczelne jelito i niektóre pokarmy nasilają stan zapalny w organizmie i uniemożliwiają schudnięcie.  Dietetyk dobierze optymalną dietę do stanu zdrowia.

Niealergiczna nadwrażliwość pokarmowa IgG-zależna (nietolerancja) jest niepożądaną reakcją organizmu na składniki zawarte w żywności z udziałem układu immunologicznego. Remedium na tę nietolerancję jest dieta rotacyjno-eliminacyjna przepisana przez dietetyka Poznań, która przyczynia się do redukcji masy ciała. 

Dieta a odchudzanie co warto wiedzieć

Dieta rotacyjno – eliminacyjna u dietetyka składa się z dwóch komponentów: eliminacji produktów szkodliwych i rotacji produktów dozwolonych do spożycia. Rotacja oznacza, że określony produkt nie może być spożywany częściej niż co 4 dni. Rotacja ma na celu urozmaicenie diety i zapobiegania alergizacji. Do diety rotacyjno – eliminacyjnej sporządzonej przez dietetyka Poznań często wprowadza się substytut i dieta opiera się na tym produkcie – można gluten zamienić na kukurydzę. 

Dieta a odchudzanie