Jak zmienić nawyki żywieniowe? Trudne wyzwanie

jak zmienić nawyki żywieniowe

Jak zmienić nawyki żywieniowe?

Złe nawyki żywieniowe to zmora większości z nas. Lubimy zasiąść wieczorem przed telewizorem i zjeść paczkę chipsów. Z przyjemnością stawiamy na słone przekąski, czy słodkie smakołyki, kiedy dopada nas stres. Zamiast ciepłego posiłku, w biegu przegryzamy kanapkę lub kalorycznego fast fooda. Czy nawyki żywieniowe można zmienić? Czy jest szansa, że to, co robimy złego dla naszego organizmu, może zmienić się w dobrym kierunku?

Wszystko jesteśmy w stanie osiągnąć, jeśli tylko wykażemy odrobinę chęci, samozaparcia i silnej woli. Musimy zrezygnować z wielu rzeczy, ale i musimy zmienić pewne nasze działania. Jak to wszystko zrobić? Po pierwsze powiedzieć sobie- chcę tego! Nic nie zrobimy na siłę, bo prędzej, czy później powrócimy do starych nawyków żywieniowych. Dieta nie jest chwilą, w której chcemy zrzucić kilka kilogramów. Zbilansowana dieta to sposób na odżywianie każdego dnia.

Czy można łatwo zmienić sposób odżywiania się?

Musimy nauczyć się kupować inne produkty, inaczej je przyrządzać, w inny sposób dbać o ich spożywanie. Jeśli nauczymy się tego, bez problemu pełnowartościowa dieta stanie się naszą codziennością.

Jeśli nie mamy wiedzy w zakresie zdrowego odżywiania, warto na pewno postawić na pomoc specjalistów. Dietetyk to osoba, która pomoże nam dobrać odpowiednie składniki względem naszego ciała i naszych indywidualnych potrzeb. Z jego pomocą dowiemy się, co możemy jeść, a czego powinniśmy unikać. Dietetyk da nam spis produktów, które muszą znaleźć się w naszej diecie. Pokaże również, jak prosto, szybko i smacznie możemy przygotowywać nasze dania.

Co poprawić w naszym menu?

Jeśli poczujemy głód, jeśli najdzie nas ochota na coś słodkiego, jeśli nagle będziemy chcieli skosztować słonych przekąsek tuż przed pójściem spać, warto mieć przygotowane produkty, których zjedzenie nie będzie taką zmorą dla naszego organizmu, jak chociażby chipsy, popcorn, czekolada, czy inne tego typu produkty. Zjedźmy twarożek, skosztujmy kawałek gotowanego mięsa, postawmy na kolorową surówkę z warzyw.

Zmiana nawyków żywieniowych na pewno nie jest łatwym zadaniem. Wymaga ona od nas wiele determinacji i poświęcenia. Jest trudna, ale możliwa do zrealizowania. Stawiajmy sobie cele i krok po kroku starajmy się je realizować. Osiągając je, wyznaczajmy kolejne i nagradzajmy się za to, co uda nam się osiągnąć. Mobilizacja to priorytet, o jaki powinien zadbać każdy z nas.

Jak zatem zmienić nawyki żywieniowe? Należy zacząć od drobnych zmian.

5/5 - (7 votes)