Zabiegi na rozszerzone pory 

Zabiegi na rozszerzone pory

Medycyna estetyczna przedstawia odpowiedź na problem rozszerzonych porów. Peelingi chemiczne, laser frakcyjny i mikrodermabrazja to najczęściej polecane przez lekarzy medycyny estetycznej zabiegi, które powodują zwężanie porów i odmłodzenie skóry. Z artykułu dowiemy się więcej na temat ich działania.

Jakie są przyczyny rozszerzonych porów?

Rozszerzone pory są to rozszerzone ujścia gruczołów łojowych w postaci „dziurek” na skórze. Cera z rozszerzonymi porami ma tendencję do nadprodukcji sebum, co wiąże się z takimi objawami jak: pogrubienie naskórka, błyszczenie się skóry, pojawienie się wągrów i wyprysków. Rozszerzone pory powstają w wyniku uwarunkowań genetycznych, nieprawidłowej pielęgnacji, w określonym wieku, w wyniku ekspozycji na szkodliwe promieniowanie słoneczne czy jako następstwo palenia papierosów. Pacjentki z rozszerzonymi porami równie często trafiają do gabinetu medycyny estetycznej, co z takimi problemami jak: kurze łapki, rozstępy czy cellulit.

Peelingi chemiczne – remedium na wygładzenie skóry z rozszerzonymi porami

Sięgając po peelingi chemiczne wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej uzyskujemy kilkukrotnie silniejsze działanie od peelingów domowych. Peelingi chemiczne wykonywane w formie zabiegów z udziałem kwasów glikolowego, migdałowego czy peelingu Jessnera mają dużą skuteczność w walce z rozszerzonymi porami. Ich prozdrowotne właściwości złuszczają naskórek, wygładzają skórę, wyrównując jej koloryt i poprawiając jej jędrność.

Zabiegi na rozszerzone pory

Często rekomendowanymi zabiegami są peelingi węglowe, które cechują się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem. Peelingi węglowe polegają na naświetlaniu promieniem laserowym o dużej mocy i krótkim czasie impulsu skóry twarzy i dekoltu, pokrytej wcześniej specjalną koloidalną zawiesiną węgla aktywnego. Działanie peelingów węglowych odmładza i odświeża skórę, skutecznie pozbywając się rozszerzonych porów. 

Innym rodzajem peelingu chemicznego jest Carbon peel – laserowy peeling węglowy zwany inaczej Black Doll. Jest to zabieg przeprowadzony z udziałem maski węglowej i lasera Q-switch Nd:YAG, a jego wyjątkowość polega na tym, że drobinki węgla wnikają w najdrobniejsze nierówności powierzchni skóry i pochłaniają energię światła laserowego.  

Laser frakcyjny CO2 – skuteczna metoda na zwężanie porów

Dobrze znany Laser frakcyjny ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Wykorzystuje się go u pacjentów z bliznami potrądzikowymi, kurzymi łapkami i problemami rozszerzonych porów.

Jego działanie przyczynia się do napięcia się i wygładzenia skóry, zmniejsza zmarszczki oraz pomaga w redukcji bruzd i blizn potrądzikowych czy usuwaniu rozstępów. Laser frakcyjny dzięki odparowaniu kolumn komórek naskórka i górnych warstw skóry właściwej pobudza produkcję kolagenu i wymianę komórek naskórka oraz skóry. Matryca lasera frakcyjnego doprowadza do powstania mikrourazów termalnych pomiędzy którymi pozostają nienaruszone mostki „tkanki”, które doprowadzają do przyspieszania odbudowy danego obszaru. Laser frakcyjny pomaga nie tylko w zwężaniu się porów, ale i likwidacji zmarszczek, redukcji przebarwień i usuwaniu rozstępów, leczeniu blizn potrądzikowych i kurzych łapek oraz laserowym usuwaniu blizn.

Zabiegi na rozszerzone pory  – Mikrodermabrazja – efektywne oczyszczenie skóry

Mikrodermabrazja jest to inaczej mikropeeling kontrolowany. Zabieg polega na mechanicznym ścieraniu nadmiaru zrogowaciałego naskórka. Strumień mikrokryształków ściera kolejne warstwy naskórka przyczyniając się do poprawy funkcjonowania skóry i eliminacji niektórych defektów. Efektem zabiegu mikrodermabrazji jest zastępowanie uszkodzonych komórek przez te nowopowstałe, które przemieszczają się w kierunku szczytowych warstw komórka,  co przyczynia się do odmłodzenia skóry, zwiększenia jej napięcia i jędrności.