Medycyna estetyczna dla każdego

medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna – zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

Każdy z nas chciałby wyglądać pięknie i młodo niezależnie od płci oraz wieku. Nie każdy natomiast może sobie pozwolić na to, żeby na co dzień przestrzegać odpowiedniej diety i dbać o regularną aktywność fizyczną. Przyczyny tego stanu rzeczy są różne. Wszechobecny w dzisiejszych czasach pęd za pracą, karierą i pieniądzem z jednej strony, z drugiej zaś istnienie medycznych ograniczeń.

Konieczność stosowania odpowiednich diet eliminacyjnych, dopasowanych do różnych schorzeń (np. dieta cukrzycowa, nerkowa, wątrobowa, itd.) powoduje niejednokrotnie brak możliwości pełnego prawidłowego zbilansowania składników pokarmowych. Schorzenia kardiologiczne w tym nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca, w których wskazane jest ograniczenie podaży płynów z uwagi na ryzyko przewodnienia i jego następstw (obrzęki obwodowe, a nawet w skrajnych przypadkach obrzęk płuc), ograniczają dostarczanie odpowiednich ilości wody.

Wiele schorzeń (m. in. choroby układu sercowo-naczyniowego, niektóre choroby neurologiczne i ortopedyczne) mogą być przeciwwskazaniami do regularnej intensywnej aktywności fizycznej.

Czy to oznacza, że piękny wygląd i długotrwała młodość są osiągalne tylko dla niektórych?

A co z pozostałymi?

W dzisiejszych czasach naprzeciw potrzebom ludzkim w zakresie młodego i atrakcyjnego wyglądu wychodzi medycyna estetyczna. Pojęcie obecnie bardzo modne. Praktycznie na każdym kroku, każdego dnia widzimy mnóstwo reklam, ogłoszeń zakładów proponujących przeróżne usługi przez nią oferowane. Ale czym ona tak naprawdę jest? Na czym polega jej fenomen?

Medycyna estetyczna jest to dziedzina zajmująca się dbaniem o estetykę wyglądu. W zakres jej kompetencji wchodzą działania i zabiegi przeprowadzane przez lekarza z ważnym prawem wykonywania zawodu. Jako że nie jest to odrębna specjalizacja, może ją uprawiać praktycznie każdy medyk niezależnie od specjalności, pod warunkiem odbycia stosownych przeszkoleń. Zakres jej działań opiera się na dwóch głównych nurtach.

Pierwszym z nich jest szeroko pojęta profilaktyka starzenia się. Wpisują się w nią wszystkie zabiegi mające na celu zachowanie młodego wyglądu, a więc wszelkie działania poprawiające jędrność i funkcjonowanie skóry, zachowujące jej świeżość na długi czas, a także dążące do likwidacji zmarszczek. Druga gałąź tej dziedziny medycyny obejmuje zabiegi mające na celu usuwanie różnego rodzaju niedoskonałości.

Znajdują się tutaj więc wszelkiego rodzaju działania, które opierają się np. na modelowaniu sylwetki, usuwanie różnorodnych niedoskonałości skóry – brodawek, przebarwień, itp. W przeciwieństwie do chirurgii plastycznej, medycyna estetyczna opiera się na małoinwazyjnych zabiegach, które zazwyczaj nie wymagają konieczności znieczulenia ogólnego ani hospitalizacji. Najczęściej pacjent od razu, oczywiście z zastosowaniem się do ścisłych zaleceń, może wrócić do domu i codziennej aktywności.

Są to zabiegi znacznie mniej obciążające, wiążące się z istotnie mniejszą ingerencją w organizm ludzki, praktycznie nie niosące ze sobą ryzyka powikłań czy przetrwałych blizn. Medycyna estetyczna zastosowana umiejętnie i odpowiednio wcześnie pozwala często na uniknięcie konieczności zastosowania klasycznej chirurgii plastycznej. Między innymi dzięki temu staje się coraz popularniejsza i coraz więcej ludzi korzysta z jej dobrodziejstw.

Powrót do przeszłości, czyli druga młodość

Jak już wspomniano wcześniej jednym z głównych nurtów medycyny estetycznej jest zapobieganie starzeniu się i zapewnienie młodego i świeżego wyglądu przez długi czas. Oczywiście zacząć należy od podstaw, czyli od prowadzenia zdrowego trybu życia na co dzień. Zdrowa dieta, odpowiednia ilość wypijanej wody, a także regularna aktywność fizyczna są kluczowym elementem do zachowania młodego, pięknego wyglądu przez długie lata. Medycyna estetyczna oferuje cały szereg zabiegów wspomagających długotrwałe zachowanie młodości.

Pierwszą grupą zabiegów są różne rodzaje nakłuwania. Generalna zasada działania polega na doprowadzaniu do powstawania mikrouszkodzeń skóry generowanych przez nakłuwanie, co indukuje tworzenie nowych włókien kolagenowych. Efektem tego jest pobudzenie procesów regeneracyjnych skóry, zwiększenie jej jędrności, napięcia i odmłodzenie jej wyglądu. Przykładowym popularnym urządzeniem wykorzystującym mikronakłuwanie jest Dermapen.

Istnieją również modyfikacje tej techniki. Dla przykładu, aparat RF wykorzystujące zjawisko radiofrekwencji mikroigłowej, łączy działanie mikronakłuwania z bodźcem termicznym wywoływanym przez impuls fali radiowej. Dzięki wykonywaniu mikronakłuć wraz z emisją fali na różnych głębokościach skóry uzyskuje się efekt przestrzennego przegrzania (do ok. 60 stopni Celsjusza), co również powoduje inicjację procesów regeneracyjnych.

Medycyna estetyczna – Pozbyć się niechcianego

Nikt z nas nie ma cery idealnej. Z wiekiem pojawiają się różnego rodzaju defekty pod postacią zmarszczek, kurzych łapek, blizn czy przebarwień. Dzięki możliwościom medycyny estetycznej w dzisiejszych czasach w łatwy i bezpieczny sposób można pozbyć się przykrych niedoskonałości. Istnieje wiele metod umożliwiających dokonanie tego. Aby pozbyć się zmarszczek, niezależnie od tego czy to zmarszczki mimiczne, czy tzw. “lwia zmarszczka”, czy kurze łapki, warto poddać się zabiegom wpisującym się w tzw. “lifting bez skalpela”.

Należą do nich wszelkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które w małoinwazyjny sposób powodują zwiększenie napięcia i jędrności skóry likwidując zmarszczki. Karboksyterapia jest metodą, która wykorzystuje oddziaływanie dwutlenku węgla na tkanki. Związek ten podawany jest w skórę metodą mezoterapii igłowej i z bardzo dobrym skutkiem wykorzystywany jest w likwidowaniu blizn, przebarwień, rozstępów i cellulitu. W celu likwidacji blizn czy rozstępów stosuje się też laseroterapię frakcyjną (więcej o tym w odrębnym akapicie). Bardzo skuteczne w usuwaniu defektów skóry jest osocze bogatopłytkowe.

Zawiera ono duże ilości różnego rodzaju czynników wzrostu, dzięki czemu pobudza procesy regeneracyjne, co skutkuje znaczą redukcją zmarszczek i innych defektów. Ponadto jest to metoda bardzo bezpieczna, ponieważ osocze jest pozyskiwane z własnej krwi pacjenta.

Wyśmienite efekty daje również przeszczep komórek macierzystych, które aplikowane w odpowiednie miejsce dzielą się wytwarzając nowe, wyspecjalizowane komórki w skórze. Działanie to daje szeroki wachlarz możliwości eliminacji różnego rodzaju niedoskonałości.

Medycyna estetyczna pozwala również na radzenie sobie ze zmorą dzisiejszych czasów, czyli cellulitem. Zabiegi takie jak mezoterapia igłowa, lipoliza injekcyjna czy karboksyterapia, a także wiele innych umożliwiają przywrócenie pięknego i jędrnego wyglądu ud, pośladków oraz innych newralgicznych części ciała.

Zgubić kilogramy

Dzisiejsza medycyna estetyczna daje również możliwość pozbycia się niechcianej tkanki tłuszczowej – oponka, “boczki” to w obecnych czasach mało wymagające wyzwanie. Dzięki całej gamie możliwości wykonania liposukcji jesteśmy w stanie usunąć zbędne kilogramy.

Istnieje wiele rodzajów liposukcji, począwszy od klasycznej, poprzez np. liposukcję kawitacyjną czy laserową, a skończywszy na innowacyjnej metodzie liposukcji wodnej wykorzystującą technologię WAL (Water-jet Assisted Liposuction) przeprowadzaną przy użyciu aparatu Body Jet.

Najbardziej skuteczna i bezpieczna jest liposukcja NIL.

Inną metodą pozwalającą na pozbycie się niechcianych kilogramów jest lipoliza injekcyjna, polegająca na wstrzyknięciu mieszaniny soli żółciowej oraz wyciągu z soi, co powoduje rozpuszczanie się tkanki tłuszczowej i zastąpienie jej tkanką włóknistą. Należy pamiętać, że stosowane w medycynie estetycznej procedury zmierzające do eliminacji nadmiaru tkanki tłuszczowej nie są zabiegami odchudzającymi, a jedynie modelującymi sylwetkę.

Różnica jest taka, iż odchudzanie polega na przestawieniu metabolizmu, zmianie nawyków pokarmowych i spalanie tkanki tłuszczowej z jednoczasową budową tkanki mięśniowej i jest to proces stopniowy. Zabiegi medycyny estetycznej polegają na mechanicznym usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z organizmu.

Więcej tłuszczu?

Modelowanie sylwetki to nie tylko usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale także jej przeszczepianie. Procedura ta nosi nazwę lipofillingu. Jest to znakomita alternatywa dla chirurgii plastycznej w zakresie modelowania piersi, pośladków, dłoni i innych okolic ciała. Metoda NIL jest innowacyjnym urządzeniem, które nie tylko umożliwia usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale podczas tego samego zabiegu pozwala na wypełnienie własnym tłuszczem pożądanych miejsc (np. piersi czy pośladków). Określa się to mianem lipotransferu i jest popularnym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej.

Gabinet medycyny estetycznej nie tylko dla Pań

Wbrew stereotypom medycyna estetyczna w obecnych czasach jest adresowana nie tylko dla kobiet. W rzeczywistości, w której mężczyźni coraz bardziej dbają o swój wygląd istnieje cały wachlarz propozycji, dzięki którym może to się stać łatwiejsze. Dzięki mezoterapii igłowej, czy zastosowaniu dermapenu oraz kilku innych metod można poradzić sobie z uciążliwym wypadaniem włosów.

Istnieją zabiegi zwalczające nadmierną potliwość (np. toksyna botulinowa czy też metoda radiofrekwencji mikroigłowej). Oczywiście oferta obejmuje też cały szereg różnego rodzaju zabiegów pozwalających, by również panowie przez długi czas mogli wyglądać młodo.

Z pogranicza medycyny estetycznej i chirurgii

         Medycyna estetyczna w niektórych przypadkach zahacza również o małoinwazyjne zabiegi z pogranicza chirurgii. Należy do nich między innymi ginekologia estetyczna, która oprócz klasycznych zabiegów (np. zastosowanie kwasu hialuronowego) zawiera drobne procedury chirurgiczne takie jak np. labioplastyka, leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu czy leczenie problemów z satysfakcją seksualną to także zabiegi medycyny estetycznej. Panie coraz częściej zwracają uwagę na wygląd okolic intymnych.

Nasz gabinet medycyny estetycznej oferuje leczenie urologiczne, które wspomaga te aspekty.

Inną przykładową grupą zabiegów wymagających użycia skalpela są zabiegi korygujące powieki, jak np. blefaroplastyka. Zakres ingerencji chirurgicznej w przypadku tych zabiegów jest jednak dużo mniejszy niż ten, z którym mamy do czynienia w klasycznej chirurgii plastycznej.

Medycyna estetyczna – Nakłuwanie a jędrność

Wiele zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną jest związanych z nakłuwaniem skóry. Niezależnie od rodzaju zabiegu czy urządzenia, podstawowa zasada działania jest ta sama – poprzez wykonywanie nakłuć dokonują się mikrouszkodzenia skóry, które pobudzają jej procesy regeneracyjne w różnych mechanizmach.

Prowadzi to do zwiększenia jej napięcia, jędrności i odmłodzenia jej wyglądu. Nakłuwanie może być izolowaną metodą tak jak ma to miejsce w przypadku Dermapena, lub może działać synergistycznie z metodą o innym działaniu np. z falami radiowymi, co zostało wykorzystane w urządzeniu rf Morpheus.

Co ma wspólnego radio z urodą

Działanie fal radiowych jest chętnie i skutecznie wykorzystywane w medycynie estetycznej. Przykładowym zabiegiem, które opiera się na tym zjawisku fizycznym jest radiofrekwencja mikroigłowa. Mikroskopijnej grubości igły nakłuwają skórę na różnych głębokościach, po czym emitują impuls fali radiowej.

Powoduje to mikrouszkodzenia poprzez działanie bodźca termicznego. Uzyskuje się dzięki temu przestrzenne przegrzanie skóry (3D), co pobudza procesy regeneracyjne. Zabiegi te są stosowane głównie w zabiegach ujędrniających i odmładzających.

Odmianą radiofrekwencji jest Venus Legacy – zabieg nieinwazyjny, bez kłucia. Wręcz przyjemny – podczas zabiegu odczuwamy ciepło.

Medyczno-estetyczne Science-Fiction, czyli lasery i inne

         Medycyna estetyczna wykorzystuje również zjawiska, które mogą się wydawać rodem z filmów Sci-Fi. Jednakże laseroterapia (np. laser frakcyjny, laserowe zamykanie drobnych naczyń krwionośnych) czy plazma (Plazma IQ, ) mają obecnie bardzo szerokie zastosowanie w upiększaniu. Sprawdzają się zarówno w odmładzaniu skóry, korekcji jej defektów, korekcji powiek i wielu innych zabiegach.

Medycyna estetyczna Poznań

5/5 - (7 votes)