Jak pokonać łysienie plackowate, autoimmunologiczne

Jak pokonać łysienie plackowate

Jak pokonać łysienie plackowate?

Łysienie plackowate to typ łysienia, który przybiera różne postaci. Przebieg choroby jest trudny do przewidzenia, a najskuteczniejszym remedium na łysienie plackowate są zabiegi medycyny estetycznej takie jak: mezoterapia igłowa, laser erbowo-yagowy czy terapia osoczem bogatopłytkowym.

Łysienie plackowate – co to jest?

Jest to rodzaj łysienia, które charakteryzuje się występowaniem pojedynczych lub mnogich ognisk w formie plackowatych obszarów na głowie lub w innych partiach ciała. Jest to choroba autoimmunologiczna atakująca mieszki włosowe.

Łysienie plackowate prowadzi do zniszczenia mieszków włosowych i wypadania włosów. Jest to choroba o trudnym do przewidzenia przebiegu. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne. W organizmie powstaje stan zapalny w mieszku włosowym, a cytokiny prozapalne niszczą strukturą mieszka.

Objawy łysienia plackowatego

Cechą charakterystyczną choroby są początkowe objawy w formie pojedynczych ognisk łysienia wielkości monety, które mnożą się tworząc wiele ognisk na powierzchni skóry głowy lub w innych partii ciała.

Pacjenci dotknięci łysieniem plackowatym nie zawsze tracą wszystkie włosy z głowy. Objawem towarzyszącym choroby może być rumień, ból i obrzęk lub świąd w obrębie zmian. Włosy wypadają na przestrzeni 3-6 miesięcy, później mogą wypaść ponownie, kiedy następuje nawrót schorzenia.

Wyróżniamy parę postaci łysienia plackowatego, które cechują się różnymi objawami. Łysienie plackowate całkowite charakteryzuje się utratą włosów z całej głowy, a ogniskowe wyróżnia się występowaniem plackowatych obszarów pozbawionych włosów w jednej części ciała.

Istnieje także łysienie plackowate uogólnione (dotyczy całego ciała), złośliwe (zagrożenie nie odrastania włosów) czy rozlane (intensywne i rozlane wypadanie włosów).

Jak pokonać łysienie plackowate?

Medycyna estetyczna ma wiele sprawdzonych metod radzenia sobie z łysieniem plackowatym. Zabiegi nie są inwazyjne, cechują się bezpieczeństwem i wysoką skutecznością.

Pierwszym zabiegiem na łysienie plackowate jest mezoterapia igłowa. Polega ona na wstrzykiwaniu substancji aktywnych pod skórę głowy poprzez mikroiniekcje. Mezoterapia igłowa za sprawą nakłuć prowadzi do regeneracji skóry i produkcji nowego kolagenu, tworząc nową skórę która zastępuje starą.

Drugie działanie terapeutyczne wywołane jest przez substancje aktywne takie jak: kwas hialuronowy czy peptydy. Kwas hialuronowy podany w skórę głowy w serii zabiegów przynosi wyraźne efekty w leczeniu łysienia plackowatego.

Mezoterapię igłową skóry głowy można wykonać za pomocą Dermapen 4 – urządzenia przypominającego długopis, które składa się z 16 pulsujących igieł.

Często wykorzystywane w medycynie estetycznej osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie także w leczeniu wypadania włosów. Po pobraniu krwi i poddaniu jej obróbce w wirówce, otrzymujemy preparat z dobroczynnymi czynnikami wzrostu, które wstrzykuje się za pomocą strzykawki lub Dermapen w skórę głowy.

Pozytywne działanie osocza bogatopłytkowego hamuje wypadanie włosów i pomaga pozbyć się przykrych objawów łysienia plackowatego.

Skuteczną metodą pokonywania łysienia plackowatego u pacjentów jest laser erbowo-yagowy. Wyróżnia się się on stałą długością fali o właściwościach stymulujących odrost włosów. Laser erbowo-yagowy zapewnia monochromatyczne światło o wysokiej energii, które dobrze się sprawdza podczas leczenia plackowatego.

Jak pokonać łysienie plackowate?

Oceń nas