Drobne zabiegi okulistyczne, gradówki itd.

Drobne zabiegi okulistyczne 

Drobne zabiegi okulistyczne

Problemy w obrębie aparatu ochronnego oka (powiek, łuków brwiowych, spojówek czy dróg łzowych) mogą dotknąć każdego z nas. Nieprawidłowe ustawienie powiek lub wszelkiego typu zmiany w ich obrębie mogą wpływać również na jakość widzenia. Dodatkowo element estetyczny może mieć duży wpływ na naszą samoocenę i relacje społeczne.

Co zrobić jeśli zauważymy u siebie niepokojącą lub przeszkadzającą zmianę na powiekach, opadającą powiekę, gradówkę lub urośnie nam skrzydlik?

Każdą tego typu zmianę w okolicach oczu należy skonsultować przede wszystkim z lekarzem okulistą, a najlepiej specjalistą zajmującym się okuloplastyką. Okuloplastyka oferuje szeroki zakres zabiegów, które nie tylko rozwiążą problem kosmetyczny, ale i medyczny.

Drobne zabiegi powiek i drobne zabiegi okulistyczne to doskonały sposób na poradzenie sobie z nieprawidłowym ułożeniem powiek, zmianami na powiekach oraz w okolicach oczu, które wpływają na jakość widzenia, a w szczególności zakres pola widzenia, funkcjonowanie przewodów łzowych i odpowiednie nawilżenie oczu.

Z jakimi problemami zwracają się pacjenci?

Pacjenci najczęściej zgłaszają się do okulisty ze zmianami na skórze w okolicach oczu i wszelkiego rodzaju naroślami, a także z problemami nadmiaru skóry, opadającymi tzw. „smutnymi” powiekami. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz zbada pacjenta, odpowie na wszystkie pytania oraz zaproponuje odpowiednie i bezpieczne metody leczenia. Opowie również o efektach i szczegółowo omówi przebieg zabiegu.

Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w naszym gabinecie?

Bardzo popularnym zabiegiem okuloplastycznym jest plastyka powiek zwana blefaroplastyką powiek. Polega on na korekcji opadających powiek, problemu spotykanego głównie u osób starszych, u których skóra powiek górnych traci jędrność i wiotczeje, tworząc tzw. nawisy na powiekach.

Mogą one ograniczać pole widzenia, a także sprawiać, że wizualnie oczy wydają się bardziej zmęczone. Sam zabieg polega na precyzyjnym nacięciu i usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry wzdłuż jej naturalnego załamania. Takie działanie eliminuje ryzyko wystąpienia blizny.

Kolejne często przeprowadzane zabiegi polegają na usunięciu różnego rodzaju zmian jak kępki żółte, brodawki i inne guzy powiek, a następnie na estetycznym zszyciu rany.

Usuwanie kępek żółtych

Zwane często żółtakami, pojawiają się najczęściej w okolicy powiek górnych i dolnych. Usuwa się je głównie z powodów estetycznych, gdyż są to zmiany łagodne i mogą świadczyć o podwyższonym poziomie lipidów w organizmie.

Drobne zabiegi okulistyczne  – Usuwanie gradówek

Gradówka to kolejna zmiana w obrębie gałki ocznej, która może występować zarówno na powiece górnej jak i dolnej. Jest to rodzaj miejscowego, przewlekłego stanu zapalnego o charakterze ziarniniaka tłuszczowego. Powstaje na skutek zablokowania ujścia gruczołu łojowego. Zmiana zazwyczaj nie jest bolesna, ale może przeszkadzać i spowodować podrażnienie i zaczerwienienie oka, czasem nawet obrzęk.

Usuwanie brodawek i guzków

Większość guzów powiek ma charakter łagodny i nie jest zagrożeniem dla życia. Należą do nich m.in te stanowiące rozrost naskórka – rogowacenie łojotokowe (brodawka łojotokowa), brodawka pospolita, róg skórny, mięczak zakaźny, prosaki i torbiele naskórkowe (kaszaki).

Do zmian łagodnych należą również właśnie kępki żółte. Niezwykle ważne jest różnicowanie guzów łagodnych od złośliwych. Dlatego zmiany podejrzane o złośliwość wymagają szybkiego usunięcia i badania histopatologicznego.

Drobne zabiegi okulistyczne  – Zabieg usunięcia skrzydlika

Skrzydlik to zmiana degeneracyjna spojówki, polegającą na wrastaniu tkanki włóknisto-naczyniowej na rogówkę. Najczęściej dochodzi do niej w wyniku stałej ekspozycji na promieniowanie UV czy drażniącego wpływu wiatru i kurzu.  W trakcie zabiegu wykonuje się przeszczep płatka spojówki, co minimalizuje ryzyko nawrotu zmiany.

Leczenie podwinięcia i odwinięcia powieki

Odwinięcie powieki polega na zwiotczeniu powieki i nie przyleganiu do powierzchni gałki ocznej. Powoduje to odkrycie spojówki, nadmierne łzawienie i może prowadzić do przerostu nabłonka spojówki i stanów zapalnych. Leczenie polega na skróceniu powieki i przywróceniu działania poszczególnym jej warstwom.

Podwinięcie powieki to odwrócenie brzegu powieki w kierunku gałki ocznej i również wynika  z poziomego zwiotczenia powieki. Rzęsy dotykają o gałkę oczną powodując ból. Takie stałe podrażnienie sprzyja stanom zapalnym i może prowadzić do owrzodzenia, a nawet zwyrodnienia rogówki. Leczenie polega również na chirurgicznym wycięciu lub nacięciu fragmentu powieki i przywróceniu jej prawidłowego ustawienia.

Wszystkie zabiegi przeprowadzane są przez lekarza specjalistę, który łączy wiedzę z zakresu okulistyki oraz chirurgii plastycznej. Większość zabiegów przeprowadzana jest w ramach chirurgii jednego dnia w znieczuleniu miejscowym, a pacjent wraca do domu od razu po zabiegu. Rekonwalescencja trwa krótko, a  powrót do zdrowia jest dość szybki.

Drobne zabiegi okulistyczne  Poznań

5/5 - (7 votes)