Co to jest dieta ketogeniczna

Co to jest dieta ketogeniczna?

Czym jest ketoza i dlaczego dieta ketogeniczna stosowana pod kontrolą dietetyka Poznań może przynieść nam szereg korzyści zdrowotnych? Na te i inne pytania odpowiedź  znajdziemy w artykule.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Ideą diety ketogenicznej jest spożywanie większej ilości tłuszczów przy jednoczesnej redukcji jedzenia węglowodanów. Podczas stosowania diety ketogenicznej dochodzi do tzw. ketozy, czyli stanu polegającego na wzroście stężenia ciał ketonowych w osoczu krwi. 

Wówczas źródła energetyczne pozyskiwane są z ciał ketonowych, pochodzących z utleniania wolnych kwasów tłuszczowych. Aby doszło do stanu ketozy w organizmie, należy radykalnie obniżyć poziom węglowodanów w diecie. Podczas tego procesu ma miejsce redukcja glukozy we krwi i pozbycie się zapasów glikogenu, co zmusza organizm do korzystania z innych źródeł energii.

Właśnie w wyniku procesu obniżenia poziomu glukozy we krwi dochodzi do zjawiska ketozy. Podczas stosowania diety ketogenicznej ma miejsce uwalnianie tłuszczu, który staje się głównym źródłem energii, prowadząc do redukcji masy ciała. Aby zjawisko ketozy mogło się wytworzyć w naszym organizmie, dieta powinna składać się z 60-90% z tłuszczy, 15-20% z białka i 0-15% z węglowodanów.

Dieta ketogeniczna jest rewolucyjna i skrajnie odmienna od innych diet, w których to właśnie węglowodany stanowią główne źródło energii. 

Zasady diety ketogenicznej

Podczas stosowania diety powinniśmy spożywać tłuszcze w stosunku 4:1 (4 g tłuszczów na 1 gram białka i węglowodanów) lub 3:1. Ważną zasadą diety keto jest spożywanie 5 posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu. 3 główne posiłki to śniadanie, obiad i kolacja, a 2 dodatkowe to przekąski – II śniadanie, podwieczorek lub lunch.

Jakie są zalety diety ketogenicznej?

Podstawową korzyścią stosowania diety ketogenicznej jest redukcja wagi, ponieważ organizm spala większe ilości tłuszczu, a poziom insuliny w organizmie zmniejsza się. Pacjent w wyniku diety ketogenicznej chudnie bez tzw. „głodówek”, ponieważ nie odczuwa on głodu. Poza dużą skutecznością odchudzania, ten rodzaj diety prowadzi do cofnięcia cukrzycy typu 2 za sprawą zmniejszenia poziomu insuliny.

Dieta ketogeniczna może przyczynić się do lepszej koncentracji z powodu braku wahania poziomu cukru we krwi i możliwości dostarczania ketonów do mózgu. Ten rodzaj diety jest rekomendowany osobom pracującym umysłowo i chcącym poprawić swoje możliwości umysłowe.

Dieta keto przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości fizycznej za sprawą dostępu do energii czerpanej z zapasów tłuszczu. Dzięki zapasom tłuszczu, pacjent może korzystać z energii przez parę tygodni czy nawet miesięcy.

Jeżeli chcemy stosować dietę ketogeniczną to powinniśmy się udać na wizytę do dietetyka, który pomoże nam stworzyć jadłospis i będzie kontrolował nasz organizm podczas stosowania diety. Samodzielne stosowanie diety ketogenicznej może być niebezpieczne dla zdrowia.

Dieta ketogeniczna Poznań

5/5 - (7 votes)