Na czym polega przeszczep włosów FUE
Na czym polega przeszczep włosów?
Łysienie znacząco wpływa na poczucie własnej atrakcyjności i pewności siebie. Przerzedzenie fryzury spotyka częściej mężczyzn, jednak kobiety również borykają się z tym problemem. Istnieje wiele metod leczenia łysienia. Dowiedzmy się, na czym polega przeszczep włosów FUE.
Przeszczep włosów – gabinet medycyny estetycznej w Poznaniu
Transplantacja włosów polega na pobraniu mieszków włosowych od pacjenta tak jak przy metodzie DHI czy FUE, a następnie wszczepieniu ich w obszar biorczy. Zwykle ich implantacja trwa do 3 dni. Istnieją także metody zagęszczenia fryzury, w których wszczepia się implanty wykonane z keratyny. Wśród wskazań do przeszczepu włosów zwykle wymienia się łysienie androgenowe, rzadkie włosy czy utratę włosów na skutek uszkodzenia mechanicznego lub termicznego.
Metoda DHI czym się różni od FUE?
Dużą popularnością w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu cieszą się zabiegi przeszczepu włosów metodą FUE i DHI. W obu przypadkach pobiera się mieszki włosowe od pacjenta, natomiast w procedurach występują różnice. W FUE zwykle dochodzi do obcięcia włosów do bardzo krótkiej długości. W DHI jest to ograniczone tylko do małego obszaru.
Metoda FUE jest stosowana przy znacznym łysieniu. DHI wykorzystuje się przy niewielkim ubytku włosów lub przy chęci zagęszczenia fryzury. Co więcej, w tej metodzie stosowany jest specjalny implanter CHOI. Wśród zalet obu procedur wymienia się krótką rekonwalescencję i wysoką przeżywalność wszczepionych mieszków włosowych, która przekracza nawet 90%.
Przebieg zabiegu – metoda FUE
Zanim dojdzie do przeszczepu włosów metodą FUE, konieczna jest diagnoza trychologiczna, wizyta kwalifikacyjna i wykluczenie przeciwwskazań. Lekarz może zlecić także wykonanie badań morfologii, poziomu glukozy i krzepliwości krwi.
Zabieg rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego w obszar dawczy i biorczy. Następnie można przystąpić do pobrania mieszków włosowych i przebadania ich pod mikroskopem. Kolejny etap przeszczepu włosów metodą FUE polega na wykonaniu nakłuć. Całą procedurę wieńczy wszczepienie mieszków włosowych.
Jak wygląda zabieg transplantacji włosów metodą DHI?
Przy tej metodzie transplantacji włosów również obowiązuje wizyta kwalifikacyjna i niezbędne jest wykluczenie przeciwwskazań zdrowotnych. Stosowane jest znieczulenie miejscowe, zatem zabieg jest bezbolesny dla pacjenta. Przy wykorzystaniu pióra Choi pobierane są mieszki włosowe, które będą przechowywane w specjalnym roztworze. Kolejny etap to wykonanie nakłucia i natychmiastowe wszczepienie pobranego materiału.
Przeszczep włosów – efekty
W przypadku obu procedur należy pamiętać, że czas, po którym są widoczne rezultaty, jest determinowany przez cechy osobnicze pacjenta. Zwykle następuje to w przedziale od 3 do 12 miesięcy. Przeszczep włosów metodą FUE pozwala na poradzenie sobie z problemem łysiny. Natomiast transplantacja DHI sprawdza się przy zagęszczeniu fryzury.
Gojenie po przeszczepie włosów
Obie procedury charakteryzuje krótki czas rekonwalescencji. Natomiast należy pamiętać, aby przez pierwsze dni od przeszczepu włosów w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu nie pocierać włosów i nie myć ich za pomocą zwykłych szamponów. Warto także w tym czasie zrezygnować z uprawiania sportu. Natomiast należy przemywać skalp wodą i osuszać za pomocą papierowego ręcznika. Po około 7 dniach można wprowadzić delikatne preparaty myjące. Stosowanie się do zaleceń pozabiegowych ma ogromny wpływ na skuteczność procedury.
Jako alternatywa są też dostępne implanty Biofibre
Piśmiennictwo:
M.Bednarek, C.Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego choroby skóry głowy, [w:] Kosmetologia Estetyczna 3/2019, vol.8, s.393-396.
P.Styczeń, Włosom na ratunek, [w:] Art Of Beauty Nr 2 2015.
https://trychologbydgoszcz.pl/czy-farbowanie-wlosow-jest-szkodliwe/, dostępne 07
https://bioelixire.com/blog/farbowanie-wlosow-fakty-i-mity/?srsltid=AfmBOooZJBj5Wq3P4j4fz7eCmxCIlLjdws8gfmD40q8oXK4WBAsHTKlN, dostępne 07.08.2024
https://premium-medical.pl/baza-wiedzy/na-czym-polega-metoda-dhi/, dostępne 16.08.2024
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2956961/, dostępne 16.08.2024
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing
Obecnie prowadzi badanie kliniczne, do którego zaprasza pacjentki i pacjentów w wieku 35-55 lat