Czy liposukcja jest bezpieczna
Czy liposukcja jest bezpieczna?
Osiągnięcie i zachowanie szczupłej sylwetki wymagają konsekwencji w stosowaniu prawidłowo zbilansowanej diety i aktywności ruchowej. Natomiast nawet smukłe osoby mogą skarżyć się na miejscowo zlokalizowaną tkankę tłuszczową w obrębie podbródka, ud, ramion czy brzuch, którą trudno zrzucić za pomocą tradycyjnych metod. Dowiedzmy się, na czym polega zabieg liposukcji i czy jest on bezpieczny.
Czym jest liposukcja?
Liposukcja polega na mechanicznym odessaniu tłuszczu z wybranego obszaru ciała. Może to być wykonane z pomocą pompy, kaniuli, lasera, ultradźwięków czy substancji chemicznych upłynniających komórki tłuszczowe. Zabieg zapewnia usunięcie nadmiaru tkanki, a w niektórych przypadkach jest łączony z powiększeniem pośladków, piersi czy ust.
Liposukcja a odchudzanie
Wciąż istnieje przekonanie, że liposukcja to alternatywa dla odchudzania. Nic bardziej mylnego. Choć zabieg jest metodą redukcji miejscowo zlokalizowanej tkanki tłuszczowej, to otyłość jest przeciwwskazaniem do wykonania procedury. Ponadto jeśli pacjent nie zadba o stosowanie zbilansowanej diety i aktywności ruchowej, to nie utrzyma na długo efektów. Odessana tkanka tłuszczowa zostanie zastąpiona przez nową.
Wskazania i przeciwwskazania do liposukcji
Liposukcja jest wskazana dla osób, które chcą zredukować miejscowo zlokalizowaną tkankę tłuszczową lub wymodelować ciało. Zanim dojdzie do procedury, niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz przeprowadzi wywiad i wykluczy ewentualne przeciwwskazania, takie jak:
- ciąża,
- laktacja,
- zaburzenia metaboliczne,
- zaburzenia układu krążenia,
- otyłość,
- choroby autoimmunologiczne,
- nowotwory.
Oprócz wywiadu lekarz może zlecić wykonanie dodatkowej diagnostyki.
Rodzaje liposukcji
W gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu wykonywane są następujące rodzaje liposukcji:
- chirurgiczna
Liposukcja chirurgiczna polega na mechanicznym odessaniu tkanki tłuszczowej za pomocą kaniuli lub urządzenia pompującego.
- strzykawkowa
Zabieg polega na podobnym zjawisku, jak w przypadku liposukcji chirurgicznej. Strzykawkowe odsysanie tłuszczu ma zastosowanie przy mniejszych obszarach, np. w procedurach do redukcji podwójnego podbródka.
- laserowa
Laserowa liposukcja polega na wykorzystaniu odpowiednio dopasowanej wiązki świetlnej, która ma za zadanie upłynnienie tkanki tłuszczowej, co ułatwia jej usunięcie.
- ultradźwiękowa
W liposukcji ultradźwiękowej zastosowanie ma energia fal ultradźwiękowych, która upłynnia komórki tłuszczowe poprzez ich rozbicie.
Metody chirurgiczne pozwalają na uzyskanie większego efektu już po jednym zabiegu, natomiast wiążą się z dłuższą rekonwalescencją.
Redukcja tkanki tłuszczowej – przebieg liposukcji
Po zakwalifikowaniu do liposukcji dobierana jest odpowiednia metoda odsysania tłuszczu i opracowywany plan. Podczas procedury może być zastosowane znieczulenie miejscowe lub narkoza. W przypadku liposukcji chirurgicznej wykonywane są nacięcia na obszarze zabiegowym, do których są wsuwane kaniule odsysające nadmiar tkanki tłuszczowej. Podczas jednego zabiegu można usunąć nawet do 3 litrów tkanki.
Czy liposukcja jest bezpieczna?
Wielu pacjentów obawia się komplikacji po liposukcji. Wśród niepożądanych następstw zabiegu można wymienić: krwiaki, opuchliznę, zbieranie się płynu w okolicy rany, ból czy obniżenie poziomu hemoglobiny. Zdarzają się czasami poważniejsze powikłania – dlatego ważne jest wykluczenie przepuklin czy innych zagrożeń.
Ponadto zabieg wymaga rekonwalescencji i odpoczynku, co przekłada się na nieobecność w pracy.
Poważne powikłania zagrażające życiu i zdrowiu należą do rzadkości, natomiast nadal istnieje niewielkie ryzyko ich wystąpienia. Bezpieczeństwo liposukcji podnosi wykorzystywanie nowoczesnego sprzętu medycznego, fachowa wiedza chirurga, a także rzetelne wykluczenie przeciwwskazań zdrowotnych i stosowanie się pacjenta do zaleceń medycznych.
Zabieg liposukcji pozwala na znaczną redukcję miejscowo zlokalizowanej tkanki tłuszczowej. Natomiast utrzymanie szczuplejszej i wymodelowanej sylwetki w dużej mierze zależy od konsekwencji pacjenta, który powinien dbać o spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków i utrzymywanie aktywności fizycznej.
Piśmiennictwo:
https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/06/ACM-2021-03-vJ-Domagalska.pdf, dostępne 04.12.2024
https://uniwersytetkaliski.edu.pl/biuletyn/pliki/files/doktoranci/Piotr%20Turkowski/Rozprawa%20doktorska%20-%20Piotr%20Turkowski.pdf, dostępne 04.12.2024
https://www.termedia.pl/gastroenterologia/Im-mniej-tkanki-tluszczowej-tym-lepiej-,45054.html, dostępne 04.12.2024
Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing