Jak pozbyć się blizn

Jak pozbyć się blizn?

Blizny są źródłem kompleksów i mogą powstawać jako następstwo trądziku czy przebytych operacji (blizny po operacji). Ich usunięcie na drodze lasera frakcyjnego czy też mezoterapii igłowej poprawia komfort i samopoczucie pacjentów.

Charakterystyka i rodzaje blizn

Blizny są to zmiany skórne, które powstają na drodze uszkodzeń skóry właściwej i zastąpienia ich tkanką łączną włóknistą. W efekcie ten obszar skóry ulega bliznowaceniu. Blizny mogą powstawać na skutek skaleczeń, oparzeń, cięcia nożem. Wyróżniamy różne rodzaje blizn. Pierwsze z nich to blizny przerostowe, które nie wychodzą poza obszar rany i w początkowej fazie mogą się poszerzać.

Inny rodzaj blizn to keloidy, które powstają z powodu nadprodukcji kolagenu. Cechują się naroślami lub wybrzuszeniami i bolesnością. Blizny zanikowe są wywołane zmianami trądzikowymi lub ospą. Przybierają postać niewielkich zagłębień. Rozstępy to inny rodzaj blizn, które powstają podczas przerwania włókien kolagenowych podczas rozciągania się skóry.

Wyróżniamy jeszcze blizny po trądziku i blizny po operacji. Blizny mogą powstawać po operacjach np. cesarskich cięciu czy w wyniku trądziku lub urazów. 

Laseroterapia na blizny

Jedną z częściej rekomendowanych przez lekarzy medycyny estetycznej zabiegów na usuwanie blizn jest laser erbowo-yagowy lub laser frakcyjny CO2. Zabieg z udziałem lasera frakcyjnego CO2 na usuwanie blizn potrądzikowych jest bezbolesny, skuteczny i zapewniającym najmniejsze ryzyko powikłań.

Usuwanie blizn laserem w wyniku ablacji prowadzi do koagulacji złogów komórkowych i zastępowania starej tkanki nową, która jest zdrowa. Zabieg usuwania blizn laserem nie wymaga długiej rekonwalescencji. Zabieg polega na usunięciu blizn, która uruchamia produkcję nowego kolagenu i wygładzenie skóry.

Laser frakcyjny CO2 pobudza głębokie warstwy skóry do regeneracji. Powinno się poddać 3-4 zabiegom w odstępach 6 tygodni, by osiągnąć pełny efekt terapeutyczny. 

Jak pozbyć się blizn – Mezoterapia igłowa

Kolejny zabiegiem na usuwanie blizn jest mezoterapia igłowa, polegająca na podaniu substancji aktywnych pod skórę, co wywołuje pożądany efekt w postaci usunięcia niechcianych zmian skórnych. Substancje, jakie wykorzystuje się w klinice medycyny estetycznej do mezoterapii igłowej to: kwas hialuronowy, peptydy, wyciągi roślinne czy aminokwasy.

Zabieg mezoterapii igłowej na usuwanie blizn potrądzikowych można połączyć z Dermapenem, co zapewnia wymierne korzyści. Zabieg trwa od 30 do 60 minut. Lekarz po dopuszczeniu pacjenta do zabiegu, rozpoczyna procedurę medyczną. Zabieg poprzedzony jest podaniem kremu znieczulającego. Mezoterapia polega na wprowadzeniu pod skórę preparatów poprzez serię nakłuć igłą lub rollerów.

Jak pozbyć się blizn – Radiofrekwencja mikroigłowa

Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej na usuwanie blizn podobnie jak mezoterapia igłowa, polega na wprowadzeniu cienkich igieł pod skórę i wysłaniu impulsu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Zabieg usuwania blizn potrądzikowych łączy właściwości zabiegów – Dermapenu i lasera frakcyjnego, który prowadzi do podgrzania skóry.

Efektem radiofrekwencji mikroigłowej jest spłycenie blizn po trądziku, ujędrnienie skóry i jej wygojenie. Ten zabieg przynosi efekty także w przypadku blizn potrądzikowych. 

5/5 - (9 votes)