Dieta odchudzająca

Dieta odchudzająca

Dieta odchudzająca to bardzo gorący temat zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Istnieje wiele dostępnych diet, lecz które z nich są skuteczne i bezpieczne? Dlaczego przed wyborem diety odchudzającej, warto wybrać się na wizytę u dietetyka? Tego dowiemy się z artykułu.

Rodzaje diet odchudzających

Dobra dieta odchudzająca nie musi oznaczać masy wyrzeczeń czy rezygnacji z produktów, które są dobre. Wystarczy, że nasza dieta będzie wolna od pustych kalorii, zbyt dużych porcji i niezdrowych produktów. Pierwszą z diet polecanych przez dietetyka Poznań jest dieta śródziemnomorska.

Dieta śródziemnomorska jest obfita w pełnoziarniste produkty zbożowe, tłuszcze roślinne, ryby, chude, białe mięso, nasiona strączkowe i dużą ilość warzyw.

Jadłospis diety dopełniają rośliny strączkowe, orzechy i oliwa z oliwek. Ideą diety śródziemnomorskiej jest spożywanie zdrowych produktów, dużej ilości warzyw i sięganie po produkty z lokalnych upraw.

W diecie nie może zabraknąć aktywności fizycznej, która jest rekomendowana pacjentowi. Dieta śródziemnomorska jest smaczna i doceniania przez pacjentów i dietetyków za swoją wysoką skuteczność, które potwierdzają liczne badania naukowe.

Jaką dietę odchudzająca jadłospis poleca dietetyk? Do tej grupy zalicza się dieta DASH (skrót ang. nazwy Dietary Approaches to Stop Hypertension), która powstała w 1998 r. Dieta DASH jest przeznaczona dla pacjentów z zaburzeniami pracy układu oddechowego i krążeniowego.

Jej istotą jest ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i innych tłuszczów. Jaki jest zatem dieta dash jadłospis? Jej podstawą są warzywa i owoce. W jadłospisie diety DASH znajdziemy niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste zboża, ryby, drób i orzechy. Pacjent stosując tę dietę powinien ograniczyć mięso czerwone, tłuste mięso oraz cukier.

Niezbędnym elementem tej diety odchudzającej jest 30-minutowa aktywność fizyczna każdego dnia. Obecnie dieta DASH oferowana jest w wersjach od 1500 do 3100 kalorii. Jest to idealna dieta odchudzająca dla osób z nadwagą, chorobami serca, zaburzeniami ciśnienia i problemami układu trawiennego.

Współczesna dieta DASH jadłospis ma wiele odmian, które ograniczają liczbę kalorii od 1500 do 3100. Zaleca się ją osobom cierpiącym na zaburzenia ciśnienia, nadwagę, choroby serca i dysfunkcje układu trawiennego.

Kolejna z diet to dieta Diamondów (dieta życia), która opiera się na spożywaniu owoców i warzyw, które stanowią 70% diety. Pozostałe 30% to pożywienie takie jak: pieczywo, kasze, mięso i produkty mleczne. Jedzenie tych produktów ma za zadanie zapewnić lepsze wchłanianie składników odżywczych z przewodu pokarmowego i przyspieszać procesy metaboliczne.

Jeść należy o określonych porach i nie można podjadać między posiłkami. Według diety Diamondów pełnowartościowy posiłek składa się z owoców, wysokoskrobiowych warzyw, chudego mięsa, produktów zbożowych i olejów roślinnych.

Inną dietą jest South Beach (dieta plaż południowych), która została stworzona przez kardiologa –  Arthura Agatsona i jest dedykowana pacjentom zagrożonych zawałem, cukrzycą czy wylewem. Składa się z trzech faz. Pierwsza polega na pomijaniu dobrych węglowodanów, a następnie wprowadza się je stopniowo w dwóch kolejnych fazach diety.

Pierwsze dwa tygodnie polegają na jedzeniu chudego mięsa, kurczaka, jaj, oliwy z oliwek i ryb. Jadłospis wzbogacają warzywa w postaci sałatek, orzechy i mleko. Drugi etap diety to wzbogacenie codziennego jadłospisu o małe ilości węglowodanów (przez dwa tygodnie lub do osiągnięcia pożądanej masy ciała).

W ostatniej fazie diety pacjent ma unikać produktów wysokowęglowodanowych i tłuszczów. Ta dieta powoduje szybką redukcję tkanki tłuszczowej i wagi. Trzecia faza diety jest długoterminowa, co wyróżnia ją na tle innych diet.

Wizyta u dietetyka

Dietę odchudzającą warto zacząć od wizyty u dietetyka Poznań, który przeprowadzi wywiad lekarski, zapozna się z wynikami badań i wykona analizę składu ciała (BIA). Dietetyk Poznań Grunwald dokona także pomiarów antropometrycznych. Po wykonaniu kompleksowych badań, dietetyk będzie wiedział, ile wynosi nadwaga pacjenta czy procentowa zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej etc.

Dietetyk Poznań dowie się, jakie pacjent ma zapotrzebowanie energetyczne, co pozwoli mu stworzyć dietę z odpowiednią ilością kalorii i dopasowaną do gustów pacjenta.

Razem z dietetykiem Poznań Grunwald określisz cel diety i rodzaj diety, który będzie uwzględniał indywidualne zalecenia czy styl życia. Po jakimś czasie dietetyk zaprosi Cię na wizytę kontrolną, w celu monitoringu postępów i oceny stanu zdrowia.

Dieta odchudzająca Poznań

5/5 - (7 votes)