Co leczy proktolog
Co leczy proktolog?
Wiele osób czuje dyskomfort na myśl o wizycie u proktologa. Całkiem niesłusznie, gdyż złe funkcjonowanie układu wydalniczego przyczynia się do złego stanu zdrowia.
Co leczy proktolog
Dowiedzmy się, co leczy proktolog i jakie objawy powinny skłonić do wizyty u tego specjalisty.
Czym dokładnie zajmuje się proktolog?
Lekarz proktolog koncentruje się na zdrowiu końcowego odcinka pokarmowego i ma ukończoną specjalizację z chirurgii. Zatem zajmuje się schorzeniami odbytu, odbytnicy czy jelita grubego. Specjalista ten leczy nie tylko hemoroidy, ale także inne choroby końcowego odcinka pokarmowego, jak np. nietrzymanie stolca, choroba Crohna, powstanie przetoki odbytu czy nowotwory jelita.
Jakie choroby leczy proktolog?
Lista chorób, które leczy proktolog, jest długa. Wśród nich można wymienić:
- wady wrodzone,
- nietrzymanie stolca,
- pęknięcia, przetoki czy szczeliny odbytu,
- wypadanie odbytnicy,
- zakrzepica odbytu,
- hemoroidy,
- grzybica odbytu,
- zaburzenia jelitowe,
- infekcje i stany zapalne jelita grubego i odbytu,
- nowotwory.
Każde schorzenie lub niepoprawne funkcjonowanie końcowego odcinka układu wydalniczego znajduje się w specjalizacji lekarza proktologa.
Kiedy należy udać się do proktologa – Co leczy proktolog?
Wiele pacjentów zastanawia się, kiedy jest właściwy moment na wizytę u tego lekarza. Do proktologa powinny zgłosić się osoby, które borykają się z następującymi objawami:
- świąd odbytu,
- nieprawidłowości przy oddawaniu kału,
- biegunki,
- obecność ropy lub krwi w stolcu czy odbycie,
- ból,
- pojawienie się ropni,
- nietrzymanie stolca,
- zaparcia,
- wzdęcia.
Wczesne wykrycie choroby przekłada się na większą efektywność leczenia, zatem warto nie lekceważyć tych symptomów i udać się po pomoc medyczną. W przypadku wizyty w prywatnej placówce skierowanie do proktologa nie jest potrzebne. Obowiązuję ono przy korzystaniu z usług finansowanych przez NFZ.
Jak przygotować się do wizyty u proktologa?
Odpowiednie przygotowanie się do wizyty u proktologa pozwoli na zachowanie komfortu i zredukuje stres. Na dobę przed poradą u specjalisty należy unikać spożywania obfitych i ciężkostrawnych dań. Zaleca się odpowiednie nawadnianie. Przed samym badaniem konieczne jest zadbanie o higienę okolic odbytu.
Przebieg wizyty u proktologa
Wizyta u proktologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Podczas niego lekarz zdobędzie informację co do objawów i ogólnego samopoczucia pacjenta. W przypadku przyjmowania leków na stałe lub chorowania na inne schorzenia należy powiedzieć o tym specjaliście. W trakcie wywiadu proktolog zadecyduje czy jest konieczna dalsza diagnostyka w postaci np. badania kolonoskopii.
Najpopularniejsze zabiegi proktologiczne – gabinet medycyny estetycznej Poznań
Jedną z najczęstszych dolegliwości proktologicznych są hemoroidy. Cierpi na nie co trzeci Polak, a siedzący tryb życia przyczynia się do rozwoju tego schorzenia. Hemoroidy to żylaki odbytu. Objawiają się świądem, dyskomfortem, a nawet krwawieniem. Oto metody leczenia hemoroidów w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu:
- leczenie hemoroidów laserem
W tej procedurze wykorzystuje się falę z różnych spektrum: od podczerwieni do światła widzialnego. Laserowe leczenie hemoroidów działa na podstawie zjawiska fototermolizy selektywnej, podczas którego energia wiązki jest pochłaniana przez chromofor, czyli barwnik. W przypadku hemoroidów tę funkcję pełni hemoglobina. W efekcie dochodzi do rozpadnięcia się żylaków z zachowaniem bezpieczeństwa dla otaczających tkanek.
- metoda Barrona
Metoda Barrona jest znana także pod nazwą gumkowania hemoroidów. Podczas tego zabiegu na hemoroidy są nakładane specjalne gumowe opaski mające na celu odcięcie krwi do żylaka. W efekcie po kilku dniach guzek wraz z opaską odpada.
- aparat wykorzystujący prąd jednofazowy
Przy leczeniu hemoroidów wykorzystuje się także prąd jednofazowy emitowany przez specjalny aparat. Podczas procedury elektrody są umieszczane na żylaku. Emitowany przez nie prąd wpływa na zmniejszenie rozmiarów hemoroidów i ustąpienie nieprzyjemnych objawów.
Dobór zabiegu jest uzależniony od stanu zaawansowania hemoroidów i wyeliminowania przeciwwskazań zdrowotnych u pacjenta.
Co leczy proktolog – Piśmiennictwo:
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010
Co leczy proktolog?
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing